שווה לצאת מהעיר

יהודה גולן

מחקר חדש שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושף את כל מה שרציתם לדעת על דפוסי ההעסקה והשכר של תושבי מודיעין.  הרוב עובדים באיזור תל אביב ומשתכרים יותר מהמועסקים בירושלים. העובדים בבירה מתאפיינים בהשכלה גבוהה יותר ובנוכחות מוגברת של נשים. וכולם מרוויחים הרבה יותר מאלה שנשארים לעבוד בעיר עצמה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה מחקר הבודק לראשונה את ההבדלים בין תושבי מודיעין העובדים בירושלים ובתל אביב. ייאמר מיד כי המחקר מתבסס על נתוני מפקד האוכלוסין האחרון שנערך בשנת 2008, אולם הוא נכתב בשנה האחרונה ולמרות מרחק הזמן של שמונה שנים, המספרים מדברים בעד עצמם והיחסים בין הנתונים מאז להיום במרבית הפרמטרים שנבדקו נותרו דומים.

העבודה כוללת ניתוח של התכונות החברתיות-כלכליות של תושבי מודיעין והסביבה כולל מכבים, רעות, כפר רות, שילת, מבוא חורון לפיד וכפר האורנים, כפי שהתקבלו בנתוני מפקד האוכלוסין,  על רקע שלושת המשתנים הקלאסיים של דפוסי יוממות: א. מקום העבודה (מודיעין עצמה, ירושלים ותל אביב). ב. אמצעי הגעה עיקרי לעבודה (רכב פרטי, תחבורה ציבורית מסוגים שונים). ג. המרחק בין מקום המגורים למקום העבודה.

המסקנה המרכזית העולה מהמחקר שערכה יעל קליימן שקיים הבדל מובהק בפרופיל של תושבי מודיעין העובדים בתל אביב בהשוואה לתושבי מודיעין העובדים בירושלים, כמעט בכל הפרמטרים שנבדקו.

המספרים

נמצא כי נשים למשל נוטות יותר לעבוד בירושלים מאשר בתל אביב. בנוסף, תושבי מודיעין אשר גרו חמש שנים קודם למפקד האוכלוסין בתל אביב – נוטים יותר לעבוד בתל אביב. נמצא כי תושבי מודיעין שעובדים בתל אביב משתכרים בממוצע 18% יותר מאשר העובדים בירושלים ופי 2.3 מהעובדים במודיעין עצמה.

מתוך כל משקי הבית בהם שני בני הזוג עובדים, רק ב- 82% מהם בן זוג אחד עובד באזור תל אביב ובן הזוג השני עובד בירושלים. עבור כל המשפחות האחרות, הבחירה לגור במודיעין היא כנראה בזכות תנאי המחייה הנוחים והשירותים שהעיר מעניקה.

במספרים מוחלטים, אזור תל אביב מושך כמעט פי שלושה יותר עובדים תושבי מודיעין בהשוואה לאזור ירושלים (13 אלף באזור תל אביב לעומת 4,600 באזור ירושלים). הכל כמובן לפי מספרי 2008 – השנה שבה מודיעין עצמה סיפקה לתושביה כ-8,300 מקומות עבודה.

הזיקה התעסוקתית של מודיעין לאזור תל אביב מוסברת על ידי ההיצע הגדול יותר של משרות באזור תל אביב בהשוואה לירושלים. מקומות עבודה אחרים שבהם עבדו תושבי מודיעין במספרים הגדולים מ-100 היו ראש העין, נתניה, קריית גת, בית שמש, אשדוד ושוהם.

סך תושבי מודיעין העובדים מתחלקים כמעט שווה בשווה בין המינים 50.8% נשים לעומת 49.2%  גברים. הנשים מהוות 70% מסך העובדים במודיעין, 54% מסך העובדים בירושלים ורק 40% מסך העובדים בתל אביב.

תעסוקת הנשים בעיר מגוריהן כנראה נובעת מהעדפת הנשים לעבוד קרוב לבית בגלל היותם המטפלות הראשיות בילדים. נטייתן של הנשים לעבוד בירושלים כנראה נובעת מריבוי המשרות במגזר הציבורי.

משתנה ההשכלה נבדק אף הוא במחקר על פי "התעודה הגבוהה ביותר שקיבלו". ניתן לראות כי תושבי מודיעין העובדים בירושלים הם המשכילים ביותר, כאשר 71% מתושבי מודיעין העובדים בבירה הינם בעלי השכלה אקדמאית, בעלי תואר ראשון, שני או שלישי. מנגד, בין העובדים בתל אביב 52%  הינם בעלי השכלה אקדמאית. יתכן שניתן להסביר את הפער הזה ע"י הדרישות של שירות המדינה בה נדרשת עמידה בתנאי המכרזים שרובם מכילים דרישה להשכלה גבוהה.

בענף ההייטק, שמאפיין את אזור תל אביב, ניתן להתקבל על סמך כישורים ולא בהכרח על סמך השכלה ולהשתכר משכורות גבוהות יותר. מבין העובדים במודיעין עצמה- 41% הינם בעלי השכלה אקדמאית. הדבר מבטא את המיעוט היחסי של הזדמנויות תעסוקה לבעלי תארים מתקדמים במודיעין, כאשר היצע המשרות בעלות דרישות להשכלה גבוהה גדול יותר בערים הגדולות.

ההכנסה החודשית הממוצעת ברוטו של תושבי מודיעין העובדים באזור תל אביב היתה  17 אלף שקל, בהשוואה ל-14,400 שקל ברוטו של העובדים בירושלים. לשם השוואה – ההכנסה הממוצעת של תושבי מודיעין העובדים בעיר היא 7,300 שקלים ברוטו. כזכור, 70% מהעובדים במודיעין הם נשים והן כנראה משתכרות פחות עקב נטייתן לעבוד במשרות חלקיות.

המסקנות

מסקנות המחקר ברורות: לנשים יש יותר נטייה לעבוד בירושלים מאשר בתל אביב. ההסבר לכך הוא בדומיננטיות של הסקטור הציבורי בירושלים והתנאים הנוחים בו עבור אמהות עובדות. נשים עובדות קרוב יותר לבית בהשוואה לגברים, ונוטות יותר לעבוד במודיעין, והסיבה לכך היא, שהן האחראיות הראשיות לטיפול בילדים ומעדיפות לעבוד קרוב יותר לבית.

תושבי מודיעין המועסקים באזור תל אביב משתכרים יותר מאשר תושבי מודיעין העובדים באזור ירושלים.  רמת ההשכלה של תושבי מודיעין המועסקים בירושלים גבוהה יותר משל המועסקים בתל אביב. השכלה מסבירה גם את מרחקי הנסיעה לעבודה. נמצא כי תושבי מודיעין בעלי השכלה גבוהה, נוסעים בממוצע מרחק ארוך יותר לעבודה לעומת בעלי השכלה נמוכה יותר, וזאת ככל הנראה עקב הצורך למצוא משרה ההולמת את רמת כישוריהם.

 יש קשר בין מקום מגורים לפני חמש שנים לבין מקום העבודה הנוכחי. ההשערה היא שקיימת זיקה חזקה מאד בין מקום המגורים הקודם לבין מקום העבודה הנוכחי. סביר להניח כי תושבי מודיעין הגיעו לעיר כאשר הקימו משפחה, או כאשר המשפחה התרחבה אך לפחות בן זוג אחד המשיך לעבוד במקום בו בני המשפחה עבדו וגרו קודם למעבר.

יש לציין כי קיימת שונות רבה בין ענפים כלכליים בעניין וותק בעבודה. בחברות היי-טק וותק של חמש שנים נחשב וותק רב, לעומת בענף של מינהל ציבורי מקובל להיות מועסק עשורים רבים באותו מקום עבודה. מי שהתגורר בתל אביב לפני חמש שנים ועבד שם לא בהכרח נשאר אצל אותו מעסיק, אך יתכן מאד שמקום עבודתו החדש עדיין נמצא באזור תל אביב.

 הענפים הכלכליים הדומיננטיים שבהם מועסקים תושבי מודיעין העובדים בירושלים הם מנהל ציבורי, בריאות ורווחה. מנגד, הענפים הדומיננטיים בהם מועסקים תושבי מודיעין העובדים בתל אביב הם בנקאות, פיננסים, נדל"ן ושירותים עסקיים.

 צילום ענת גבריאלי

כתבות נוספות

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

הבונוס: מגרש בשווי 125 מיליון שקל

הקרב המשפטי המורכב סביב עסקת רכישת מתחם ישפרו סנטר במרכז עינב במודיעין הושלם בחלקו, וכעת תיהנה חברת ניופורט ממגרש בשטח של 17 דונם שיישאר בידיה ומיועד להקמת מרכז לוגיסטי

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

המשך קריאה »

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

המשך קריאה »

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »