ביבס נענה וגם אבו מאזן תומך

יהודה גולן

התכנית להקמת אזור תעשייה משותף לישראלים ופלסטינים באזור העיר מודיעין ובהשקעה של 100 מיליון דולר עולה מדרגה. בכירים ברשות הפלסטינית הוכנסו בסוד העניין, אבו מאזן תומך במהלך, שיביא ליציבות ביטחונית ולשקט על קו התפר

בעקבות חשיפת 'מודיעיןNews' כי המיליארדר הפלסטיני פארוק שמי מבקש להקים אזור סחר חופשי בתחום הקו הירוק בעיר מודיעין, בו יעבדו פלסטינים וישראליים, מציע ראש עיריית מודיעין חיים ביבס שטח אדמה שנמצא בתחום השיפוט המוניציפאלי של העיר מודיעין, ממש על הקו הירוק.

ביבס שוחח לאחרונה עם גדעון שיקלוש, איש הקשר של שמי המתגורר במודיעין, ואמר לו כי בתחום השטח המוניציפאלי של העיר כלולים 400 דונם שנמצאים בתחום הקו הירוק, והם צמודים ממש לאזור העירוני ויכולים להתאים לפרויקט. שמי, שהיה אמור לפגוש את ביבס לפני מספר שבועות, התעקש שהאתר שבו יוקם אזור התעשייה המשותף לישראלים ולפלסטינים יהיה בתחומי הקו הירוק, וזאת כדי לקבל את ברכתו של אבו מאזן, שתומך במהלך.

שיתוף פעולה עם אבו מאזן

שיקלוש יצא בתחילת השבוע לארצות הברית כדי לעדכן את שמי בהתפתחויות, ואמר לפני צאתו כי "אם השטח יהיה בתחום הרשות הפלסטינית היא תראה בכך בנייה נוספת כהתנחלות, ולזה הם לא יסכימו. לכן, כדי לשמור על יחסים טובים עם אבו מאזן ולהשיג שיתוף פעולה מלא עם הפלסטינים, השטח שעליו יוקם אזור התעשייה המשותף חייב להיות בתוך תחומי הקו הירוק".

כזכור, לפני מספר שבועות חשף 'מודיעיןNews' את כוונתו של פארוק שמי, שחי בטקסס שבארצות הברית ומוצאו מהכפר עור' אל תחתא שליד מודיעין, קצת אחרי מחסום מכבים על כביש 443, להשקיע 100 מיליון דולר להקמת אזור תעשייה ומסחר בו יעבדו במשותף תושבים פלסטינים מכפרו ועובדים ישראליים.

שמי, המחזיק בבעלותו אימפריה תעשייתית ושיווקית תחת המותג 'צ'אי', העוסקת בקוסמטיקה, צבעי שיער ואיפור, הוא מיליארדר 'כבד' ששוויו מוערך בכ-4 מיליארד דולר. הוא נוהג להגיע לכפרו פעמיים בשנה למשך מספר חודשים ולבקר את בני משפחתו שמתגוררים עדיין במקום. הוא מחזיק בית גדול בכפר ולאחרונה החל בהקמת מפעל תמרוקים באזור רמאללה, אותו הוא מבקש להעתיק לאזור התעשייה החדש שיוקם במודיעין.

"אני חושב שרק דרך עסקים משותפים וכלכלה משגשגת ניתן יהיה להביא את השלום. אם לשני הצדדים יהיה כדאי לשתף פעולה מבחינה כלכלית, הרי שמעשי האיבה פשוט יידחקו הצידה. לצורך השלום אני מוכן להשקיע באזור תעשייה משותף סכום של 100 מיליון דולר, ואם אפשר יהיה להפוך את אזור התעשייה החדש גם לאזור סחר חופשי, זה יהיה הכי טוב לכולם" אמר שמי.

לא לערבב פוליטיקה מקומית ועסקים

המיליארדר הפלסטיני-אמריקני, המחזיק גם בבעלות על תחרות 'מיס יוניברס', נמצא בימים אלה בארצות הברית ואמור לשוב לישראל בשבועות הקרובים, אז ייפגש עם ביבס ועם גורמי העירייה האחרים, בהם ראשי החברה הכלכלית של מודיעין. הפגישה תצא לפועל רק לאחר  הבחירות, מכיוון ששמי הודיע כי אינו מעוניין להפוך את הפרויקט לאלמנט בתהליך הבחירות.

בכל מקרה אמורים הצדדים לבחון בקרוב את ההצעה של שמי ואת הקרקע שביבס מציע – ככל הנראה מדובר בקרקע הנמצאת באזור רעות-מכבים, מזרחית לכביש יאיר פרג, שם עובר הקו הירוק ההיסטורי משנת 1967.

נציגו של שמי, שיקלוש, הוא עובד רשות שדות התעופה לשעבר ששימש במשך שנים רבות מנהל מסוף הגבול בגשר אלנבי ובמעבר רפיח ומכיר היטב את אזורי המסחר המשותפים עם הפלסטינים ואת הצרכים המיוחדים. בשיחה עם 'מודיעיןNews' ערב צאתו לארה"ב העריך כי "להקמת אזור התעשייה המשותף אין צורך בכל 400 הדונמים, להערכתנו די בכ-100 דונם להקמת המפעלים שאנחנו מתכננים להקים", אמר.

מה יכלול אזור התעשייה המשותף?

על פי תוכניתו של פארוק שמי יוקם באתר מפעל קוסמטיקה גדול של קונצרן 'צ'אי', שייצר בעיקר צבעי שיער נטולי אמוניה, שמנים לשיער ומוצרי קוסמטיקה רבים שנמכרים בכל העולם במסגרת הקונצרן של שמי. היתרון במוצרים אלה הם שצבעי השיער נטולי האמוניה אינם מסרטנים לעומת צבעי שיער אחרים המכילים אמוניה והעלולים לגרום לסוגי סרטן שונים.

עסק נוסף ששמי מתכוון למקם במודיעין הוא מפעל לשיווק מזון יבש שאמור להיות מיובא מטורקיה. שמי מחזיק בקשרים ענפים בטורקיה ובעולם הערבי, ומתכוון לייבא מזון שאיננו דורש קירור, כגון תבלינים, פירות יבשים ופיצוחים איכותיים מטורקיה למודיעין, ומכאן לשנע את הסחורות למזרח הרחוק – לסין, ליפן ולמדינות נוספות, תוך התבססות על הקשרים השיווקיים והמסחריים שיש לקונצרן 'צ'אי' במדינות אלה. איכות המוצרים הטורקיים נחשבת לגבוהה במיוחד ולהערכת מנהלי הקונצרן של שמי ניתן להפוך את בסיס המשלוחים במודיעין לעסק גדול וריווחי.

באזור הסחר במודיעין ימוקמו על פי התכנית גם חברת מטענים, חברת שילוח ועמילות מכס, ועוד גורמים הנדרשים לצורך שינוע סחורות ברחבי העולם. הקירבה לנתב"ג, משם ייצאו הטיסות למזרח הרחוק, וזמן הטיסה הקצר מטורקיה לישראל, מהווים שיקול נכבד בהחלטת הקונצרן להיכנס לעסקי המזון היבש.

בתמונה: פארוק, צילום פרטי

2013-10-09 01:00:00
2013-10-09 01:00:00

כתבות נוספות

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

למה? ככה!

מה אומרים לאלפים, ויתכן אף שמדובר ברבבות, שריצו עונשי מאסר על פרומיל מהאישומים נגד ביבי?

המשך קריאה »

נשארים בצמרת

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את נתוני מכירות הדירות החדשות בחודשים ספטמבר-נובמבר, מהם עולה כי מודיעין ניצבת במקום ה-4 בארץ עם מכירה של 842 דירות

המשך קריאה »

תנו ללמוד בשקט

סטודנטים תושבי העיר שרכשו מנוי לתקופת המבחנים במתחם חללי העבודה של העירייה הופתעו לגלות כי שעות הפעילות השתנו ללא התראה: "הבטיחו לנו משהו ופתאום החליטו לשנות"

המשך קריאה »

שעתם הקשה של המנהלים

הגל הנוכחי של הקורונה מעמיד את מנהלי בתי הספר במצב בלתי אפשרי, בו מלבד המאומתים והמבודדים נעדרים מהלימודים גם תלמידים רבים שהוריהם חוששים לשלוח אותם ללימודים • מנהלי בתי הספר במודיעין מספרים איך בכל זאת מצליחים לשמור על שגרת לימודים כאשר רבע מהמורים נעדרים

המשך קריאה »

הפתרון למחסור בסייעות?

עיריית מודיעין תשיק בקרוב קמפיין פרסומי לגיוס חיילים משוחררים כתומכי הוראה בגני הילדים והצהרונים, ותעניק להם מלגה של עד ל-8,000 שקל בתום שישה חודשי עבודה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך