כפרי בשל

ערן קמינסקי

מהפיכת החקלאות הישירה, המבקשת להביא את התוצרת ישירות מהחקלאי לצרכן, הגיעה בשבועות האחרונים למודיעין. גם אם מכורח הנסיבות ולא מתוך יוזמה אידיאולוגית. לאחר שבשנה האחרונה נמכרו גידולים חקלאיים בשווקי איכרים ברעות ובשילת הוצבו בשבועיים האחרונים במרכז המסחרי בשכונת אבני חן קונטיינרים עמוסי כל טוב, שנמכרו ישירות מהחקלאי המגדל במחירים נמוכים במיוחד.

קצת רקע עלמצוקת החקלאים בישראל בשנים האחרונות: בסוף השבוע התפרסם בעיתון "הארץ" סיפורם של החקלאים המוצאים את עצמם חסרי אונים מול חברת "ביכורי השדה", השולטת ביד רמה בשוק הפירות והירקות בישראל. במאבק בין רשתות השיווק לחקלאים מוצאים את עצמם האחרונים מגדלים דונמים רבים לאורך השנים ובסופו של דבר נאלצים למכור את התוצרת ב"מחירי רצפה". מלבד החקלאים, גם הצרכנים סובלים מפערי התיווך הגורמים למחירי היקרות והפירות בארץ להיות גבוהים במיוחד. השבוע הסתיים גיוס מימון ההמונים מטעם עמוד הפייסבוק "חקלאות חברתית ישירה", שהחל עם "מחאת הפלפלים" שיזמו כרמית משיח וג'קו שיפמן, חקלאים מהערבה שסיפרו כיצד הם מתוגמלים בשקל אחד בלבד עבור קילו פלפל, אשר נמכר לאחר מכן ברשתות השיווק בשמונה-תשעה שקלים. מאז הצטרפו למחאה מאות חקלאים מרחבי הארץ המבקשים ליזום ימי מכירות בהם ימכרו את תוצרתם ישירות לצרכן ללא פערי התיווך.

לפני כשבועיים כתב בעמוד הפייסבוק שלו מאור אלימלך ממושב תלמי יחיאל את הפוסט הבא: "שלום לכולם, אני מאור, ואבא שלי הוא חקלאי מזה 33 שנים. אנחנו כרגע מתמודדים עם צרה ואני אשמח אם תוכלו לעזור לנו בכל צורה שהיא. גידלנו 15 דונם של מלונים, רק בשביל לגלות שהם בעלות הקרן. בנוסף לכך שאין ביקוש ואין מחיר, אחרי שפנה אלינו לקוח לקנות מאיתנו מלונים, הוא השאיר אותנו לבסוף ללא קניה ועם סחורה של 10 מיכלים מלאים של מלונים. אנחנו במצוקה. אני בכלל לא מזכיר את שאר השטח שבו שוכבים מלונים שלא יקטפו ולא יהיה בהם שימוש, כלומר, ילכו לפח. אשמח אם תוכלו לשתף, לעזור, ואפילו לתמוך קצת כדי שנוכל לצאת מהמצוקה הזאת".

מי שנרתמה לעזרת משפחת אלימלך היא לילך יונאי ממודיעין, בעלת חנות בגדי ההיריון "מטרניטי" במרכז המסחרי "קייזר" שבשכונת אבני חן. בתיאום עם החקלאי הזמינה יונאי את תושבי מודיעין להגיע אל פתח חנותה ולרכוש את המלונים ישירות מאלימלך במחיר מצחיק של שלושה שקלים ליחידה. תושבי העיר התגייסו למשימה וכך נחטפו להם מאות יחידות של מלונים לשמחתם של משפחת אלימלך.

בשבוע שעבר שוחזר המיזם כאשר חבילות של עגבניות שרי מסוג "וויטני", שגידל החקלאי עידו נחום ממושב מבטחים שבעוטף עזה, נמכרו במחיר של חמישה שקלים לקופסה. מארזי סברסים במשקל קילו ממשק עלי במושב דקל נמכרו בעשרה שקלים.  השבוע צפויה יונאי להמשיך במיזם עם מכירת אפרסקים ועוד.

בתמונה: ארגזי המלונים שנמכרו במחיר מצחיק (צילום מדף הפייסבוק של מאור אלימלך)

2036-11-29 01:50:00

כתבות נוספות

סופסוף יש להם בית

לאחר עיכוב בן חצי שנה נפתח מתחם הדיור לצעירים על הרצף האוטיסטי במודיעין, בו יתגורר 24 דיירים בשלוש דירות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך