תנאי הסף למכרז בניית החלק המסחרי ב"רכבת מרכז": הון עצמי של 300 מיליון שקל

יהודה גולן
2018-05-24 01:00:00
2018-05-24 01:00:00

נחשפים תנאי המכרז שפירסמה הרכבת לבניית המרכז המסחרי העתידי מעל מבנה תחנת הרכבת "מודיעין מרכז". מדובר בפרוייקט בניה בשיטת DBOT של 27 אלף מטרים רבועים של שטחי מסחר, משרדים ומגורים שהרכבת מבקשת להקים מעל ולצידי המבנה הקיים של התחנה ולצורך כך ערכה כנס יזמים בשבוע שעבר.

לאחר הכנס נחשפים הפרטים שמאחורי המכרז, ובעיקר מספר סעיפים שעורר תמיהה ואפילו כעס בקרב כמה יזמים מקומיים. חלקם בנו בהיקפים גדולים בהרבה מדרישות הרכבת ולא נזקקו לעבור תנאי סף המוגדרים בפיהם "דרקוניים". אחד מתנאי הסף האלה הוא סעיף  7.3 שכותרתו "תנאים פיננסיים". תחת הסעיף מופיעה הדרישה להון עצמי בסדר גודל של 300 מיליון מיליון שקל.

אחד מיזמי הנדל"ן שפועל בסביבת מודיעין אמר ל"מודיעין News" השבוע: "זה סכום מטורף. לכמה חברות במשק יש הון עצמי של 300 מיליון שקל? אני עצמי בניתי עשרות אלפי מטרים רבועים של מסחר ומשרדים וההון העצמי של החברה שלי קטן פי עשר ממה שהרכבת דורשת".

אולי הם מתכוונים לסנן את היזמים היותר קטנים?

"תנאי סף כזה מלמד על סינון של כמעט כל היזמים. המכרז הזה מכוון לחברה אחת או שתיים לכל היותר ויש לי תחושה שאני יודע למי".

למי?

"את זה אני שומר לעצמי".

לא רק ההון העצמי מהווה מכשול סף גבוה מאד. גם הסכום הממוצע של מחזורי ההכנסות השנתיים מפעילות שוטפת, לא כולל הכנסות ממכירת מקרקעין ומע"מ של המועמד, בשלוש שנות הדיווח האחרונות.  המספר הוא מאה מיליון שקל.

מדובר בסינון ראשון, כפי שמגדיר המכרז עצמו בפרק הנקרא "הליך המיון המוקדם". בסופו של דבר לאחר הסינון תיבחר חברה זוכה אחת שתתכנן, תבנה ותנהל את מבנה המסחר והמשרדים למשך עשרים וחמש שנים ואז על פי המכרז תחזיר את המתחם לידי רכבת ישראל שתתחיל להינות מפירות המקום.

בתמונה: הדמיית המרכז המסחרי (רכבת ישראל)

 

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »