כך נפלנו לרשת

גיל ח' עמית

זהו. שנת 2013 נמצאת מאחורינו ונכנסה לדפי ההיסטוריה, וזו הייתה חתיכת היסטוריה. בחירות ארציות, בחירות אזוריות, בחירות לרבנות הראשית, כמעט מלחמה, עוד כמעט מלחמה, עוד כמעט מלחמה, המון לוויות ולידה אחת מהאגדות.

הרשת, כמראה של המציאות ולפעמים גם כיוצרת המציאות עצמה, לא נשארה אדישה לאירועים הבלתי פוסקים שליוו את שנת 2013. פרשיות כמו פרשת אייל גולן והקטינות הוכיחו פעם נוספת שערוצי התקשורת המסורתיים אינם יכולים לספק את הסחורה שהציבור מצפה לה, כאן, עכשיו, מיד ובלי צווי איסור פרסום בבקשה.

מה חיפשנו?

לפי גוגל, החיפוש הנפוץ ביותר שהתחיל במילה "איך" היה "איך להצביע בבחירות". בהתחשב בכך שמדובר בשנת בחירות כפולות, גם לכנסת וגם לרשויות המקומיות, כנראה שזה לא מפתיע. במקום השני נמצאת השאלה "איך הפרה מתקשרת". זה לא הזוי כמו שזה נשמע. הקמפיין של עלית עם הפרה שמתקשרת נמצא במקום הראשון בחיפושים בקטגוריית הקמפיינים. במקום השלישי שאלנו "איך נדבקים בפוליו", עוד אחת מההיסטריות שליוו אותנו בשנה שחלפה ודעכו כלעומת שבאו, ברביעי שאלה תמוהה למדי: "איך בועות סבון" ובחמישי, "איך מחפשים בגוגל", שאלה שהתשובה עליה יכולה להיות רק "ככה".

כי זה רק ספורט

בתחום תחרויות הספורט יש לא מעט הפתעות. טורניר היורו עד 21 שהתקיים בישראל בפעם הראשונה הגיע רק למקום השלישי. במקום השני נמצא מרוץ הפורמולה 1 שגם הוא התקיים לראשונה בירושלים, אבל ההפתעה נמצאת במקום הראשון שאותו כבש אירוע ספורט שכמעט לא זכה לסיקור תקשורתי, המכביה. נראה שהציבור התעניין באירוע הרבה יותר משערוצי הטלוויזיה ציפו. באופן מפתיע נפקד מקומו של מרתון תל אביב שהכשלים שבו הביאו אותו למודעות הציבורית הרבה יותר ממרתון ירושלים שדווקא הגיע למקום החמישי.

הגברים שחיפשתם ובר האחת

מי היו הגברים שחיפשנו השנה בגוגל? אז כאן קשה למצוא הפתעות מיוחדות. בעשירייה מככבות דמויות ציבוריות שמהן נפרדנו השנה. במקום ה-7 הרב עובדיה יוסף, ספי ריבלין במקום החמישי ואריק איינשטיין בשלישי. חוץ מהם נמצאים ברשימה גם יאיר לפיד (6) ודודו אהרון (4). במקומות הראשונים באופן לא כל כך מפתיע נמצאים שני "גיבורי" אחת הפרשיות המפוקפקות שכיכבו ברשת השנה, הבלוגר עומרי חיון (במקום ה-2) שחשף את  פרשת "הזמר המפורסם" אייל גולן, שמככב ברשימה בעצמו במקום הראשון.

בקטגוריית גיבורי הריאליטי חיפשנו בגוגל בעיקר את גיבורי האח הגדול, רק שבניגוד לתוכנית עצמה, כאן נמצאת במקום הראשון דווקא אור דניאל, זוגתו לשעבר של גיבור הפרשייה מהפסקה הקודמת, אייל גולן. את המקומות השני והשלישי תופסים בהתאמה רוני וגילי מיילי, וטהוניה רובל שהייתה הזוכה הגדולה של העונה מתברגת רק במקום הרביעי.

אור דניאל מככבת גם ברשימת הנשים הישראליות שחיפשנו השנה בגוגל ומגיעה למקום השני, מעל אילנית לוי (5), עדי הימלבלוי (4) ושרית חדד (3), אבל מעל כולן, במקום הראשון נמצאת לא אחרת ממלכת המסך, בר רפאלי.

ומי הסלבס הבינלאומיות שחיפשנו השנה? קצת במפתיע הרשימה כמעט כולה על טהרת המין הנשי. סלינה גומז תופסת את המקום החמישי, קייט מידלטון, הדוכסית מקיימברידג' ועם קצת מזל ואורך רוח גם המלכה לעתיד שילדה השנה את בנה הבכור, הנסיך ג'ורג', נמצאת במקום הרביעי, מלכת הטראש קים קרדשיאן שלא בוחלת בשום דרך כדי להגדיל את החשיפה שלה, תרתי משמע, מצליחה להתברג רק במקום השלישי (למרות תמונות פוסט לידה חושפניות שפרסמה), מיילי סיירוס, האישה וכדור ההריסה, מצליחה להגיע למקום השני ובמקום הראשון נמצאת מלכת הפופ הנוכחית שטרחה והגיעה לישראל השנה כדי לתת הופעה בינונית לדברי המבקרים, ריהאנה.

גוגל עם אפל

לפי נתוני המכירות סמסונג עברה את אפל במכירת טלפונים בעולם וכל גם בארץ, אבל אם לשפוט לפי החיפושים בגוגל, אפל שולטת עדיין לפחות בתחום הזה. האייפון החדש, ה-5S, נמצא במקום הראשון בחיפושים בעוד הסמסונג גלאקסי 4 רק במקום השני. במקומות השלישי והרביעי נמצאים הנקסוסים (5 ו-4) של גוגל ו-LG, ובמקום החמישי שוב נציגות לאייפון, הפעם הדגם המוזל 5C.

מה לגבי "סתם" תופעות שעניינו אותנו השנה? אז מסתבר שמה שהכי עניין אותנו השנה היה ההארלם שייק. במקום השני נמצא חיסון הפוליו ובשלישי הארבה שתקף אותנו בהמוניו בתחילת האביב. קנדי קראש מגיע למקום הרביעי, אם כי סביר להניח שהוא ביטל את זמנם של הישראלים הרבה יותר מכל היתר גם יחד ובמקום החמישי נמצא "גמבה סטייל", אותה פרודיה צמחונית/טבעונית על השיר שהוכתר כשיר הגרוע של 2012, גנגם סטייל.

ציוצים מוצלחים

איך הגיבו הרשתות החברתיות לכל אירועי השנה? אז מלבד בקשות חיים בקנדי קראש, לא מעט תופעות רשת וממים חדשים צצו השנה ברחבי הרשת החברתית. עמוד הפייסבוק "סטטוסים מצייצים" העלה את המוצלחים שבהם לטובת מאות אלפי עוקביו.

בטח כבר שכחתם, אבל 2013 התחילה בסערה. אחת החזקות שהיו כאן. כל כך חזקה שאפילו קניון מודיעין הוצף. שוב. כמו כל שנה. הרשת מיהרה להגיב, כשקניון מודיעין תופס את מירב הכותרות. סטטוסים כמו "מודיעין היא כנראה המקום היחיד שבו צריך לצאת מהקניון כשמתחיל גשם" (Izik Levy) ותמונות ערוכות בפוטושופ כמו זו של עמיר שיבי, תושב העיר, ו-Gery Slov, מילאו את הרשת. גם תל אביב וירושלים לא נותרו מאחור, כפי שניתן היה לראות בתמונה שהעלה הגולש טל שוהם שהציע יוזמה חדשה "תל קיאק", ובזו שהעלה הגולש בנימין נתניהו של משפחתו נהנית בשלג.

עם שוך הסופה נזכרנו שלפנינו אירוע קטן נוסף, הבחירות לכנסת. מהבחירות הללו נשארו חקוקים בזיכרון שני ממים עיקריים; זה של תשדיר הבחירות של ש"ס (מה, את לא יהודיה?) שזכה לאינספור פרודיות ואף לדף פייסבוק שאיגד אותן תחתיו וזה של נפתלי בנט שזכה לדף פייסבוק שניסה למצב אותו כיורשו הישראלי של צ'אק נוריס. 

ביבי, אובמה והג'קט

בחודש מרץ הגיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה לביקור נשיאותי ראשון. היו דיונים, היו שיחות, עסקאות נרקמו, כבישים נחסמו וירושלמים נתקעו, כמו תמיד, אבל אתרי האינטרנט כמו גם הרשתות החברתיות התעסקו רק בדבר אחד, או יותר נכון תמונה אחת. עם נחיתתו בארץ הבין אובמה שלוד היא לא וושינגטון. מזג האוויר החם שקיבל את פניו הביא אותו לפשוט את ג'קט החליפה ולהניח אותו על כתפו באופן מאוד לא נשיאותי. נתניהו קלט את המעשה ולא המתין יותר משנייה לפני שפעל כדוגמתו. תמונת שני האישים צועדים על המסלול גררה גם היא שלל תגובות.

בסוף חודש מרץ גם החל הציבור להתרעם על מדיניות הממשלה, ושר האוצר בפרט, בנושאים כלכליים. פרשת "ריקי כהן מחדרה" לא ירדה מהכותרות, ואז, בתחילת חודש אפריל, הגיע האירוע שעבור רבים היה הקש ששבר את גב הגמל, כשבנק לאומי החליט, בהחלטה שנויה מאוד במחלוקת למחוק 150 מיליון ₪ חוב של נוחי דנקנר. הרשת רעשה וגעשה, בעיקר כשתמונתה של רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל הבנק, שותה קפה של בוקר יחד עם דנקנר עצמו, הפכה ויראלית והופצה ברחבי הרשת. גם הממים לא איחרו לבוא, והתוצאה הייתה מצחיקה-מרירה.

קוקה באינטרפטציה חופשית

לקראת חג הפסח יצאה חברת קוקה קולה בקמפיין מעניין שכלל כתיבת שמות שונים על בקבוקי הקולה המשפחתיים ועל הפחיות. אחרי שההתלהבות הראשונית פגה, התחילה היצירתיות. הגולשים החלו להעלות תמונות מפוברקות ואמיתיות. החל מבקבוקים ועליהם שמות בעלי גוון רוסי תחת הכיתוב "מכולת באשדוד", דרך בקבוק קולה קפוא ועליו השם "יונית", בקבוק קולה רחב עם הכיתוב "אבי ביטר" ועוד אינספור רעיונות מקוריים. בהמשך הדרך החלו לצוץ "תגובות" של חברות נוספות כמו בקבוקי הערק עם שמות המשפחה הטריפוליטאים, בקבוקי הוודקה עם השמות הרוסיים, בקבוקי קריסטל עם שמות חרדיים ובקבוקי סופר דרינק עם שמות ערבים. גזענות היא דבר מצחיק.

גם בחודש מאי התרגז הציבור על יאיר לפיד. העלאת המיסים הצפויה בתוספת הרעיון ההזוי להתחיל לגבות ארנונה על חלקות קבר עוררה גם היא את המוחות היצירתיים שהחלו לתהות כיצד מתכוון לפיד לאכוף את גביית הארנונה, ומה יהיו הסנקציות לסרבני תשלום. "איך בבת אחת הפך יאיר לפיד את השיר "אמא יקרה לי" משיר יפהפה לשיר אבל ציני" (@FtheBear) ו-"חיתמו עוד היום על כרטיס אדי וחיסכו מאות שקלים בארנונה" (Shay Barel) היו רק חלק מהם.

החגיגה שלא נגמרת

שמעון פרס נולד אמנם בחודש אוגוסט, אבל את חגיגות ה-90 שלו החליטו לחגוג דווקא בחודש יוני. הרשת לא נשארה אדישה ליום ההולדת, החל מביקורת על ההוצאה הכספית הגבוהה בתקופה של גזרות וכלה בפרגון לאיש שההיסטוריה שלו היא ההיסטוריה של המדינה. כמובן שאף אחד לא התעלם מגילו המופלג וצלילותו המופלאה, כולל רמיזות לגבי מקור האנרגיה שלו וגילו האמיתי…

חום יולי אוגוסט היה כבד מאוד השנה, ומכת המדינה – תינוקות שנשכחו ברכב סגור – היכתה גם השנה. הרשת הגיבה בזעם כלפי ההורים, והממים לא איחרו לבוא. בחודש אוגוסט אירע דבר בישראל. תוכנית הטלוויזיה האח הגדול נגמרה. טהוניה רובל, אחת המתמודדות השנויות יותר במחלוקת, זכתה במיליון ועמישראל לא חסך מילים. "פעם ראשונה שמישהו זוכה במיליון שקלים ואני מזדהה עם מס הכנסה על החלק שהם לוקחים ממנו" (חנוך דאום), "ערוץ 2: טהוניה זוכה באח הגדול. ערוץ 10: טהוניה זוכה באח הגדול. ערוץ 1: מבצע שלמה יוצא לדרך." (@Garkler), "ארז טל: טהוניה, מזל טוב על הזכייה. טהוניה: חצוף!!!!! זה מזכיר לי את העבר שלי, אני לא רוצה לדבר על זה!!!!! רק מיליון שקל??? זה לא מספיק לסיגריות לשבוע!!!!!" (Guy Leiba), "הזוכה המאושר בתום העונה של האח הגדול: עם ישראל" (Amir Moyal).

נתראה בשנה הבאה

ספטמבר הגיע ואיתו החגים. בראש השנה התמלא הפיד של כולנו בברכת שנה טובה אישית לכל קוראי הפיד. חלק מהגולשים הביעו את מחאתם בסטטוסים יצירתיים כמו Smuel Alice שפרסם את הכתובת למעוניינים לשלוח לו ברכת שנה טובה במייל: "עדכנתי כתובת מייל לכל מי שרוצה לשלוח לי שנה טובה  tamuto@gmail.com". Yotam Zimri הגיע לתובנה המתבקשת לפיה "99.9% מהשימוש במילה "תהא" מתבצע בראש השנה" ו-Hadar Marks ציינה את המובן מאליו לפיו "עתידות: היום מצחיקולים בעבודה יגידו לך ״נתראה בשנה הבאה!״" כמה שאנחנו צפויים.

לקראת יום כיפור קם מם חדש שכלל משחקי מילים בגוון סליחות. מכלבלב פאג שמתנצל "סליחה אם פאגתי" וכלה בדוגמנית גמישה שמתנצלת "סליחה שפגטי". גם הנשיא לשעבר משה קצב הופיע במם שבו הוא מציין שזה הזמן לבקש סליחה, ואז מחכה שנתנצל.

הזמר המפורסם

אין ספק שאת הדרמות הגדולות שמרה 2013 לרבעון האחרון. עם כל הכבוד לרב עובדיה יוסף ז"ל, אוקטובר היה ללא ספק החודש של אייל גולן. סליחה, של הזמר המפורסם. ערוצי התקשורת ידעו, אבל אסור היה להם לפרסם. עומרי חיון פירסם ומצא את עצמו נחקר במשטרה. כולם ידעו את מה שאסור היה להגיד, כולם אמרו "בטעות" את השם המפורש, והגדיל לעשות עורך מוזיקלי בעל חוש הומור מפותח באחד מערוצי הרדיו שבסיום כתבה על הזמר המפורסם בשיא ימי צו איסור הפרסום בחר להשמיע את השיר "זה אני" של… אתם יודעים. גם הגולשים לא שתקו וטרחו להעלות לרשתות החברתיות כל פליטת פה תקשורתית במהדורה המרכזית של ערוץ 1 או בתוכנית בוקר באחד הערוצים המסחריים. רמזים ואמירות מפורשות נשפכו כמים וצו איסור הפרסום הפך ללא יותר מבדיחה גרועה על חשבונם של השופטים, המשטרה והזמר המפורסם עצמו.

נובמבר לא היה חודש מצחיק. למרות חג החנוכה נזנחו הממים על הסופגניות בצד והפיד כולו התמלא בשיריו של אריק איינשטיין שהלך לעולמו. ימים ארוכים כיכבו בפיד בפייסבוק תמונות של איינשטיין, הספדים, קישורים לשיריו ביוטיוב, השוואות בינו לבין גיבורי התרבות הנוכחיים ותרבות הריאליטי ואבל על לכתו של מי שנתפש בעיני רבים כמייצג את ארץ ישראל הישנה והטובה. ספי ריבלין שנפטר מיד בתום השבעה על איינשטיין זכה לאזכורים מועטים יותר אם כי גם קליפים של "לא לוקחים מפתח של חביתוש בלי רשות של רגע ודודלי" הופיעו לא מעט בפיד.

חתום בסערה

ואז בא דצמבר שהביא עימו סגירת מעגל. סופה, הגדולה ביותר זה 150 שנה, הורידה כמויות שלג אדירות ומילאה את הרי הצפון והמרכז כמו גם את הפיד שלנו בלבן. גם הפעם קרסו התשתיות, הפעם באופן קשה ומחפיר אפילו יותר מבינואר. רבים נשארו ללא חשמל במשך ימים, מכוניות נותרו תקועות בצד הכביש ובכל זאת נראה היה שהפיד לא מפסיק להתמלא בתמונות של הלבן הלבן הזה. ואולי יש גם בזה סימן לנחמה. קניון מודיעין נשאר יבש.

(צילום עמיר שיבי)

2013-12-31 00:00:00
2013-12-31 00:00:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך