להתאמן על החיים

תוכן פרסומי
אחרי שני תארים וקריירה ענפה בתחום משאבי אנוש החליטה ציפי קצבורג-פלסז להתמקד במפגש הבין-אישי, ועשתה הסבה לאימון בתחומי התעסוקה וקריירה

ציפי קצבורג-פלסז ממודיעין היא מאמנת לחיים. היא התחילה בלימודי פסיכולוגיה והמשיכה בלימודי תואר שני בייעוץ ארגוני. היא רכשה ידע רב בניהול בתחום משאבי אנוש בארגונים, עסקים ובמגזר השלישי, תחום שבו היא עוסקת גם היום, אבל משהו עדיין היה חסר. "הייתה חסרה לי החוויה האישית", היא מסבירה, "ולכן הלכתי ללמוד קואצ'ינג (אימון), תחום שבו אני עוסקת כבר שמונה שנים".

קצבורג-פלסז, בת 41, היא מאמנת אישית בתחומי תעסוקה וקריירה, חיזוק ביטחון עצמי להעצמה אישית ומקצועית וחשיבה חיובית. כאמור, היא גם בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בייעוץ ופיתוח ארגוני, חברה בלשכת המאמנים ובעלת דרגת מאמנת מוסמכת. "אימון הוא תהליך מובנה היוצר אפשרות לסייע לאנשים וארגונים לעשות הבדל בחייהם. להגיע מנקודת מציאות עכשווית ליציאה ולמימוש מציאות עתידית נכונה וטובה יותר עבורם", היא מסבירה.

ואיך זה נראה בפועל?

"מדובר בתהליך ממוקד, קצר מועד ומכוון מטרה. בניגוד לטיפול פסיכולוגי שנמשך שנים ומתמקד בעבר, בתהליך של אימון אנחנו מתרכזים בכאן ובעכשיו עם אופק לעתיד. כאמור, למדתי תואר ראשון בפסיכולוגיה, ובמהלך הלימודים התנסיתי בטיפול פסיכולוגי בתור מטופלת כדי להבין האם זה מדבר אלי והאם באמת אני רוצה לעסוק בזה. אבל הבנתי שאני לא מתחברת. לא מתחברת להסתכלות אחורה על החפירה במה שהיה, וגם לא מתחברת לקצב האיטי מדי שבו דברים קורים. לא ראיתי תוצאות. אני מגיעה ממשפחה של נשים חזקות שפועלות כל הזמן בשביל להשפיע על המציאות שלהן, שנמצאות בצד שעושה ולא בצד שדואג או מתלונן, ולכן החלטתי שאני רוצה לעסוק בתהליכים פרקטיים וחיוביים. אחד הדברים שמאפיינים אותי הוא מכוונות מטרה והובלת תהליכים, בין אם מדובר ברמה מערכתית ובין אם במפגש אחד על אחד, ולכן התחברתי לאימון ככלי נכון בעיני ליצירת שינוי".

בתהליך האימון מתבססים על ה"יש", העוצמות וההישגים הקיימים אצל כל אחד ואחת מאיתנו כנקודת היציאה לדרך, כאשר השיח הוא שיח חיובי ומעצים. "פרופ' מריו מיקולינסר, חוקר הפסיכולוגיה המוביל, אומר שאירוע חיצוני יכול לשנות את הפעילות הכימית שלנו במוח בכל רגע נתון, ובאימון אנחנו עובדים על שינוי התנהגות שגורם לשינוי בתודעה ובדפוסי החשיבה. באמצעות אימון יש לנו את היכולת לשנות באופן רצוני את התגובות המוחיות האוטומטיות שלנו. לדוגמה, כאשר סטודנט עומד מול לוח ציונים של מבחן חשוב ומגלה שקיבל ציון נמוך, החשיפה פועלת באופן כימי על המוח שלנו ועלולה לגרום לנו לחוש עצב, מחשבות שליליות על עצמנו, על העתיד שלנו ואולי אפילו לוותר על הלימודים. אבל אם מול אותו לוח ציונים אנחנו מתחילים להגיד לעצמנו משפטים חיובים, המחשבות האלו יגרמו להפרשה של חומרים כימיים אחרים, שיפעלו כנגד החומרים שגרמו לעצב. מדהים עד כמה הכל בידיים שלנו".

מה עושים בעצם בתהליך האימון? 

"בתהליך האימון אנחנו לומדים להכיר את עצמנו תוך מחשבה על 'מה שחשוב לי באמת בחיים'. מה שחשוב, לא מה שצריך או מה שנוח; לי, לא לסביבה; באמת, כלומר סדר עדיפויות. אחרי תהליך האיתור, שמאיר פערים שיש למתאמן בחיים בין הרצוי למצוי בתחומי החיים השונים, אנחנו בונים חזון. זו מילה קצת לעוסה, ולכן אני אוהבת להגיד 'תמונת עתיד מיטבית', איפה אנחנו רוצים לראות את עצמנו בעוד חמש שנים מהיום בכל אחד מרבדי החיים. התהליך הזה מגדיר לנו כיוון, סדרי עדיפויות ומוסיף לחיים שליטה ומשמעות. באמצעותו ניתן להגיע לעקרון של מיצוי הפוטנציאל ולסגור את הפער בין הרצוי למצוי. מיכאלנג'לו אמר ש'הסכנה הגדולה ביותר לרובנו היא לא שאנו שמים לעצמנו מטרות גבוהות מדי ומפספסים אותן, אלא שאנו שמים לעצמנו מטרות נמוכות מדי ומגיעים אליהן', ולכן התכנון הזה וההתכוונות כלפי מעלה מאוד חשובים. אחרי כתיבת החזון אנחנו בוחרים נקודה אחת ספציפית שעליה אנחנו רוצים לעבוד, ובונים תכנית פעולה פרקטית, ניתנת למדידה ומפורטת לפרטי פרטים בלוח זמנים".

"על אף שמדובר בתהליך קצר מועד", מסכמת קצבורג-פלסז, "אין הכוונה שהוא שטחי. חשוב להגיד שמדובר בתהליך עמוק שנוגע גם בקצוות חשופים. לדוגמה, לפני מספר חודשים קיבלתי טלפון מגבר שהתעניין בתהליך אימון, וכבר בשיחת הטלפון הראשונית סיפר לי שהוא מבקש עזרה להתניע מהלך של מעבר דירה לעיר אחרת. על פניו נשמע פשוט וספציפי מאוד. מפה לשם, ככל שהתעמקנו התברר שהוא בכלל מחפש כיוון תעסוקתי חדש, והיחסים עם אשתו נמצאים באיזושהי נקודת מפנה. וכן, יש גם את העניין של מעבר דירה, אבל זה לא העיקר. בתהליך מאוד יסודי וכנה של התבוננות פנימה הוא עשה עבודה עם עצמו, שבסופה הוא גילה שמה שתוקע אותו זה הרצון שלו לרצות את הסביבה שלו כל הזמן. תכנית הפעולה שהוא בנה נסובה בכלל סביב עניין של העצמה אישית. במפגש שלי עם המתאמן חשוב לי לשים את האצבע ולדייק את עצם העניין שגורם לתקיעות. זה הסוד שלי לאימון מוצלח".

לסיכום אומרת קצבורג-פלסז, כי "באימון אתי מובטחת לכם דיסקרטיות, אמינות, רגישות וגישה עניינית, ובעיקר פתיחת אופק לשינוי מעשי וממוקד תוך זמן קצר".

ציפי קצבורג-פלסז – מאמנת לחיים. 050-7440214. מודיעין/ירושלים/זום. ktzipi@hotmail.com, www.coachtzipi.com.

צילום: פרטי

כתבות נוספות

הביאו לנו נחת

תלמידי מודיעין רשמו השבוע הישגים מרשימים במיוחד: מדליית ארד באולימפיאדת הכימיה ומקום רביעי בתחרות מדעים בינלאומית

שיטת בן סעדון

מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

גם להם מגיע בית

סניף איחוד הצלה במודיעין זכה סופסוף למבנה קבע משלו, הודות לתורמים מארה"ב, שישמש להכשרות מקצועיות

הביאו לנו נחת

תלמידי מודיעין רשמו השבוע הישגים מרשימים במיוחד: מדליית ארד באולימפיאדת הכימיה ומקום רביעי בתחרות מדעים בינלאומית

המשך קריאה »

שיטת בן סעדון

מאז פיטוריו ממשרת סגן ראש העירייה בשכר מטיח אילן בן סעדון בעירייה האשמות חמורות, שאף גובלות בפלילים, מבלי שיציג ראיות כלשהן או שיגיש תלונה לגורמים הרשמיים כפי שמצופה מנבחר ציבור • בשבוע שעבר חשף את עצמו לתביעת דיבה, לאחר שהאשים בפומבי את מהנדס העירייה כי היטה את המכרז על מגרש בזק, ואף טען כי בעירייה "טיפלו" בתיעוד הישיבה בה תמך בשינוי ייעודו של המגרש

המשך קריאה »

על הצד השקוף

זוג זקנים שמנסים להיאחז בחיים מול חברה שרואה בהם מיותרים. קומדיה אנושית ומרגשת עם ציניות, הומור ומחשבה לעתיד

המשך קריאה »

100 אלף תושבים, סניף דואר אחד

המשבר בדואר ישראל פוגע גם בתושבי מודיעין: הסניף בסולומון סנטר נסגר, זה שברעות עומד בפני סכנת סגירה ולתושבים נותר רק הסניף בקניון • אבל יש גם בשורות טובות: בעירייה מנסים למנוע את סגירת הסניף ברעות, ובדואר מתכננים פתיחת סניף חדש בשכונת מוריה

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך