כשהסתיו נותן קונצרט

ערן קמינסקי

שלום אלון שמידט, מנהל אגף התרבות בעיריה והאיש שפיק את פסטיבל "צלילי סתיו". ספר לנו איך הכל התחיל?

"הפסטיבל נוצר בשנת 2000,כשמכבים רעות הייתה מועצה מקומי וניהלתי את מדור התרבות שלה. חיפשתי ליצור דבר חדש למקום ועלה רעיון לכנס בשבת את התושבים להפנינג מוזיקלי, ברחבי הפארקים הירוקי. במכבים ורעות היה מספר לא מבוטל של הרכבי רוק וזה הוסיף את ה'רעש המקומי'. בהמשך צורפו הרכבים נוספים כמו שלישיית אהר'לה קמינסקי ,התזמורת הקאמרית הקיבוצית ולהקת 'קטיפה כחולה' האירית. את אחר הצהריים פתחו מעגלי מתופפים בדשא בכניסה לרעות. כך פסטיבל צלילי סתיו יצא לדרך. ההצלחה הייתה גדולה, האולמות והמופעים היו מלאים והצורך בפסטיבל מסוג זה עלה וגבר".

מה אתה זוכר מהפסטיבלים הראשונים?

"שפגשתי אנשים שעוברים ממופע למופע ומתלוננים שאינם מצליחים לעמוד בזמנים של המופעים השונים והם רצים ממופע למופע. פשוט תענוג".

מה מייחד את הפסטיבל כיום?

"בעיקר האינטימיות שלו. בעיקרו הוא המוני הרבה פחות וקהל היעד שלו בעיקר הוא תושבי מודיעין. כל מופע עומד בפני עצמו ואין חזרה על המופעים. במשך שלושה ימים מובאים כעשרים מופעים ייחודיים במגוון הרכבים וסגנונות. הפסטיבל מיועד למאזינים בכל גיל. אנו פוגשים משפחות שלמות בגילאים שונים הנהנות מכל סגנונות המוזיקה".

איך הגעת לתחום המוזיקה והתרבות?

"נולדתי בירושלים ואמי פנינה עבדה במשרד הכרטיסים המיתולוגי 'כהנא', שהיה מעין 'כסית' של ירושלים. אני זוכר את עצמי יושב איתה בקופות  התיאטראות בעיר ונפגש עם גדולי האמנים בארץ ובעולם שהגיעו להופיע. היינו יושבים ביחד גם לצפות בהצגות ומופעי מחול וקונצרטים ולעיתים קרובות צפיתי במופע כזה או אחר מספר פעמים. כך הכרתי את רזי עולם הבמה מכל הכיוונים. בהמשך התחלתי לרקוד בלהקות שונות בירושלים ודרכם הופענו על בימות ברחבי הארץ ואף בחו"ל. לאחר הצבא רקדתי בלהקת 'ענבל' ולהקת 'כרמון', אותה גם ניהלתי. בנוסף עבדתי בפסטיבל כרמיאל למחולות מדי קיץ. במקביל למדתי צילום".

האם ניכרת השפעת המצב הביטחוני על תכניות הפסטיבל? אמנים שביטלו, מכירת כרטיסים נמוכה וכו'?

"אין קשר בין המצב הביטחוני למכירת כרטיסים. אנחנו כרגע בעיצומה של מכירת המופעים ואני מאמין שהקהל יגיע למופעי הפסטיבל וירכוש כרטיסים. חשוב לציין שמופעי הפסטיבל מתקיימים במקומות מאובטחים. האמנים הם אמנים ישראליים שמכירים את המצב בעיר ונושא של ביטול כלל לא עלה לסדר היום".

כיצד מתבצעת בחירת האמנים לפסטיבל?

"בחירת האמנים זה הדבר הכי כיף מצד אחד והכי קשה מצד שני, כי יש כל כך הרבה אמנים נהדרים והמון סגנונות מוזיקליים אבל אנחנו צריכים לבחור רק עשרים מופעים. יש היצע רחב של אמנים בתחום המוזיקה והבחירה לא פשוטה. נוצר מצב שאמנים שונים פונים אלינו להופיע וממש ברגע האחרון הם נכנסים לתוכנית הפסטיבל והיות וסגנון כזה או אחר חסרים לנו בתמהיל של הפסטיבל. המטרה המרכזית של הפסטיבל היא לחשוף את הקהל לכמה שיותר סגנונות מוזיקליים ,ובעיקר את הילדים, שמגיעים עם ההורים להאזין למשהו איכותי. ולא פחות חשוב, שיהיה משהו חדש שלא חוו".

התרשמת, מהפסטיבלים הקודמים, על טעם מסוים של הקהל במודיעין?

"הקהל במודיעין הוא איכותי שיודע להגיד מה טוב ולא פחות חשוב מה לא טוב. לפעמים אני מזהה תושבים ש'חוגגים על כל החתונות' ורואה אותם מדלגים מבמה לבמה. אין פה מצב שקהל מסוים אוהב רק קלאסי או רק ג'אז או מוזיקה יהודית. כולם אוהבים הכל, והרבה".

האם מתוכנן להגדיל את הפסטיבל בעתיד, ואם כן לאיזה כיוון?

"צלילי סתיו הינו פסטיבל 'קטן' יחסית שנערך במשך שלושה ימים. נכון שאפשר תמיד להגדיל אותו בעוד מופעים אבל דווקא האינטימיות שלו עם מספר המופעים הנתון כרגע הופכים אותו למוצלח. אני כולי תקווה שנוכל להוסיף עוד מופעים בעתיד.לאיזה כיוון ? לאן שרוח הסתיו תוביל אותנו".

מה לדעתך מייחד את הפסטיבל לעומת אירועים אחרים בארץ בסדר גודל דומה?

"תושבי העיר. הסבלנות הנכונות והקהילתיות לפסטיבל שמתקיים בפארקים ובבתי הספר בשכונות השונות, שם אנשים יכולים להיפגש אקראית. מודיעין, למרות שהיא אוטוטו עם מאה אלף תושבים, היא עדיין כפר בנשמה וכולם מכירים את כולם ומתייחסים למופע כעוד אופציה למפגש חברתי".

מדוע אין כמעט נוכחות של אמנים ממודיעין בפסטיבל? בעיקר בדגש על להקות צעירות ו"חובבים מקצועיים", שיכולים להשתלב בהופעות ש"בין המופעים".

"בכל פסטיבל יש נגיעה מקומית. השנה תופיע חבורת הזמר היצוגית שלנו, 'קלי קולות' בניצוחה של הניה דננברג, במופע 'סתיו יום של חול', ממיטב הזמר הישראלי. כל שנה יש הרכב מוזיקלי מהעיר, ותמיד יש את תזמורת הביגבנד שלנו בניצוחו של אלי בנאקוט. בעבר ערכנו רסיטל של כל מורי הגיטרות בעיר ואמני פרקאשן".


אז לאן ללכת?

שלושה ימים, עשרים מופעים (רובם ללא תשלום) וכל סגנון אפשרי.  כך תתכננו את סוף השבוע המוזיקלי שלכם, כאן במודיעין

פסטיבל "צלילי סתיו" יתקיים בסוף השבוע 5-7.11.15, כאשר מרבית המופעים בו פתוחים לקהל ללא תשלום. הוא ייפתח בהיכל התרבות, במופע של להקת "הטרנזיסטור", בערב מחווה לאריק איינשטיין.

מדובר במופע מקורי המפגיש את התזמורת הסימפונית אשדוד יחד עם להקת "הטרנזיסטור" שתארח את סיון טלמור, בוגרת "the voice", לערב מחווה לגדול זמרי ישראל. להקת "הטרנזיסטור" החלה לפעול מספר חודשים לפני מותו של איינשטיין, מתוך כבוד והערכה ליצירתו ובחרה לבצע את שיריו נאמנים למקור, לעיבודים ולביצועים שלו.  בין השירים שיבוצעו במופע: "אבשלום", "למה לי לקחת ללב", "יושב על הגדר", "סע לאט", "קפה תורכי", "אני ואתה", "עוף גוזל", "אני רואה אותה בדרך לגימנסיה" ושירים אהובים נוספים.

לאחר מכן יתקיים המופע "דו מי soul", עם הזמרת כרמי שימרון, שחוזרת לעיר למופע חגיגי במיוחד לפסטיבל "צלילי סתיו", כשהיא חמושה במיטב הלהיטים מעולמות  הסול והג'אז. מופע זה יערך בלובי של היכל התרבות בשעה 22:30.

ביום שישי יתקיימו מגוון מופעים ברחבי העיר כאשר מוקדם בבוקר מבקרי הקניון יוכלו ליהנות בין השעה 09:30 ל-11:30 מהמופע של ה"אנשים בירוק". לקניון יגיעו שלישיית נגנים שינעימו לציבור הקונים צלילים ומוזיקה מכל הזמנים.

בשעה 13:00 יתקיים המופע "סתיו יום של חול" בהשתתפות חבורת הזמר הייצוגית "קלי קולות" בניצוחה של הניה דננברג בשירה מזמרת הארץ. שירים עבריים מכל הזמנים. בין השירים: "סתם יום של חול", אחרי 20 שנה", "כמו גלגל" ועוד, כאשר הקהל שיגיע ללובי היכל התרבות מוזמן להשתתף בשירה ולקבל יחד את השבת הסתוית.

בשעה 14:30 יארח הפסטיבל באולם עינן שבקניון עזריאלי את שלומי שבן והפסנתר. שבן הוא, כידוע, אחד המוזיקאים המקוריים, המאתגרים והמצליחים במוזיקה הישראלית.

בשעה 16:00, במדשאה של היכל התרבות, יוכלו חובבי המוזיקה הבלקנית, או מי שעוד לא נדבק בשיגעון הבלקני, ליהנות מהמופע הפרוע של "בלקן במחסן". שהופכים כל הופעה לחגיגה מטורפת של צלילים וצבעים. כמעט במקביל למופע זה, בשעה 16:30, יתקיים "בפארק הקסום" ליד בית הספר דורות המופע "תרועת החיות" של צח גרטנר במופע מוזיקלי המשלב בין מוזיקה לבין עולמם המופלא של בעלי החיים, שיחשוף את הילדים לסגנונות מוזיקה שונים ומגוונים.

בני הנוער בעיר יוכלו גם הם ליהנות מפעילות נוער במסגרת פסטיבל צליל סתיו כאשר ביום שישי בשמונה בערב יופיע במתחם אומנויות לנוער – הגג האדום הזמר אלישע בנאי ו-40 השודדים.

המופע המרכזי של יום שישי יתקיים בתשע וחצי בערב בהיכל התרבות עם אחת הזמרות הגדולות בתולדות הזמר הישראלי – יהודית רביץ. הזמרת ש"באה מאהבה" תשיר לצופים על "געגוע", "מילה טובה", "שבתות וחגים", "ארבע לפנות בוקר", ועוד שירים מהרפרטואר הבלתי נגמר שלה.

ביום שבת יתקיימו מופעים חוצי דורות ויבשות ובהם המופע "עפים על העולם", הצגה מוזיקלית לכל המשפחה עם שירי דיסני האהובים. חובבי מוזיקת העולם יוכלו ליהנות ממבחר מופעים ובהם המופע של ליאורה יצחק שמזמין את הצופים לטיול בבוליווד ההודית. אנסמבל כלי מיתר, מופע "קשת של צלילים ומיתרים".

המופע Bigger than life הכולל את מיטב הקלאסיקות הידועות של הדיוות הגדולות מכל הזמנים: ברברה סטרייסנד, ג'ודי גרלנד, אסתר עופרים, סלין דיון ועוד. במסגרת הפסטיבל יערך גם המופע "סיפורים מארץ קולילי". המופע עוסק במעגל עונות השנה. זמרת האופרה, מריה יופה, תציג את היצירות היפות, המשובחות , המוכרות והידועות ביותר של המוזיקה הקלאסית.

חובבי שפת האידיש יוכלו לצפות במופע "שירי סבא-רבא", מופע של שירים אידיים מקוריים ומיוחדים לצד שירים אידים ידועים והאהובים.

להקת "בקביט" תביא לכאן את הקלאסיקות של שנות ה-50 וה-60 באנרגיות צעירות ועכשוויות, בביצועים נאמנים למקור.

עוד בפסטיבל – מופע שירי תפילה וניגוני שמחה מוכרים ואהובים של שלמה קרליבך.

המופע המסכם יהיה קונצרט גאלה ראשון מסוגו בעיר, בהשתתפות גדולי זמרי האופרה הישראלים, תזמורת הסימפונית אשדוד וסולני אנסמבל פוליפוניה בניצוחו של גיל שוחט, לחגיגה מוזיקלית של יצירת המופת – הסימפוניה התשיעית מאת בטהובן.

לחגיגה תצטרף תזמורת הביג בנד הייצוגית של העיר בניצוחו של אלי בנאקוט בתוכנית המשלבת קטעים ממיטב קלאסיקות ג'אז ומוזיקה ישראלית. הפעם יתארח בה שמוליק בודגוב, אחד הגיטריסטים המובילים בישראל ושותף בהתהוות הרוק הישראלי מאז שנות ה70 כשחבר לצ'רצ'ילים, להקת ששת ולהקת ברוש.

בתמונה: "בלקן במחסן". הקהל חייב לזוז (צילום: LookAtIsrael.com)

2015-10-02 01:00:00
2015-10-02 01:00:00

כתבות נוספות

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

לאכול ולרקוד

בשדרה המרכזית במע"ר נפתח השבוע עסק חדש, המשלב בין מסעדה אסייתית, סושי ואווירת דאנס בר תל אביבי

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »

לדבר את הקושי

מאחורי הסטטיסטיקה של שיעור הגירושים שממשיך לעלות עומדים הילדים, שקולם לעיתים רבות לא נשמע • בעיריית מודיעין החליטו לעשות מעשה והקימו קבוצה לילדים להורים גרושים, שמספרים על ההתמודדות והחיים שאחרי: "בהתחלה זה הרגיש כאילו העולם חרב עלי"

המשך קריאה »

"ביבס מזלזל בנו"

בצעד יוצא דופן יצאו הגננות ממודיעין להפגנה סוערת מול בניין העירייה וטענו כי ביבס מזלזל בהן, זאת לאחר שראש העירייה הפעיל את גני הילדים בעיר בימי ההשבתה באמצעות הסייעות, עליהן איימה סמנכ"לית משאבי האנוש בעירייה כי במידה ולא יופיעו לעבודה יינקטו נגדן צעדים משמעתיים • הגננות אף זכו לגיבוי ממנהל בית הספר הדמוקרטי, שכינה את המהלך "לא ראוי מוסרית", בעוד שיו"ר הנהגת ההורים העירונית מסביר כי הצעד השנוי במחלוקת נועד לעזור להורים

המשך קריאה »