הידיעות על מותו היו מוקדמות

רותי בוסידן
למרות נתח השוק ההולך וגדל של הספרים הדיגיטליים, מסתבר שאין תחליף לגרסה המקורית של הקריאה • 20 אלף משפחות מנויות בספריות העירוניות במודיעין, ושלוש מהן מספרות איך הצליחו, גם בעידן המסכים, להכניס בילדים את האהבה לספרות

אמנם עולמנו הפך לדיגיטלי יותר ויותר, אבל מסתבר שאת האהבה הישראלית לספרים גם העידן הנוכחי לא מנצח.

רגע לפני שבוע הספר מספרים בעירייה כי קרוב ל-20 אלף משפחות במודיעין מחזיקות במנוי לאחת משלוש הספריות העירוניות, כאשר רק השנה הצטרפו אל מועדון הקוראים 1,651 מנויים משפחתיים נוספים. 700 מאותן משפחות מנויות ביותר מספריה אחת, כאשר היצע הספרים בספריות העירוניות עומד על 121,170. גם בשירות הספרים הדיגיטליים שמעניקות הספריות העירוניות נרשם גידול בביקוש, כאשר השנה הושאלו 25 אלף ספרים במתכונת זו.

ומה הספרים הכי פופולריים בעיר? שלושת הספרים המובילים לשנת 2022 בספרי מבוגרים הם: "שירת סרטני הנהר" מאת דליה אוונס, "גבר נכנס בפרדס" מאת אשכול נבו, "המטופלת השקטה" מאת אלכס מיכאלדיס. ספרים נוספים שמככבים במצעד המבוקשים הם "כל הפרחים בפריז" מאת שרה ג'ו, "מרינה על הים" מאת סנטה מונטפיורי ו"זרות" מאת ליהיא לפיד. בקטגוריית ספרות לילדים ולנוער מככבת גם השנה סדרת ספרי "הארי פוטר" מאת ג'יי קיי רולינג, "פרסי ג'קסון" מאת ריק רירדן ו"גיבורי האולימפוס" מאת ריק רירדן. ספרים נוספים אהובים במיוחד הם "יומנו של חנון" מאת ג'פרי קיני, "הרעשנים" מאת דיסני ו"איזדורה מון" מאת הארייט מונסטר.

עוד השבוע פגשנו את המשפחות "אלופות הקריאה" של מודיעין, שכולן מחזיקות במנוי לשתיים-שלוש ספריות עירוניות ומבקרות בהן מדי שבוע, שמספרות איך בעידן המסכים הן הצליחו לגרום לילדים לאהוב לקרוא.

"לברוח מהמציאות לרגע"

 מי אנחנו?

משפחת בכר: יעל (42) וליאור (43), עידו (16), עדי (12), שני (9). גרים בשכונת אבני חן.

מי קורא הכי הרבה בבית?

"עדי ועידו".

למה צריך מנוי בשלוש ספריות?

עדי: "כי אנחנו אוהבים לקרוא, אז שיהיו לנו המון ספרים".

עידו: "כשיש לך שלוש ספריות להוציא מהן ספרים זה נותן לך הרבה מבחר, וגם לפעמים יש ספרים שלא נמצאים בספריה אחת אבל כן באחרת. בנוסף, יש פעמים שבספריה אחת הספרים שאני רוצה להשאיל כבר מושאלים, אז יש לי עוד שתי ספריות אחרות שאולי בהן הספרים שאני רוצה כן זמינים".

סופר או סופרת מועדפים?

עדי: "לי אין סופר או סופרת מועדפים. כל מה שנראה לי מעניין אני לוקחת".

עידו: "אין לי ממש סופר אהוב, אבל ספר אהוב יש לי כמה. הייתי אומר אולי סדרת 'הרואים למרחק' או סדרת 'שיר של אש ושל קרח'".

מה זה ספר בשבילך?

עדי: "ספר בשבילי זה מקום שאני יכולה לשכוח מהכל וליהנות".

עידו: "ספרים בשבילי זה כמו עולמות חדשים שאתה יכול לחקור ולצלול אליהם".

מה עדיף: ספר או טלפון נייד?

עדי: "תלוי, לפעמים אני מעדיפה ספר ולפעמים נייד".

עידו: "לרוב ספר, כי ספר מפתח אצלך הרבה דברים כמו אוצר מילים או חשיבה יצירתית".

מה גרם לך לאהוב קריאה?

עדי: "התחלתי לקרוא ואהבתי את זה".

עידו: "אין ממש משהו שגרם לי, מאז שהייתי קטן אהבתי לקרוא".

מה הקריאה נותנת לך?

עדי: "מרחיבה את אוצר המילים ונותנת רוגע".

עידו: "כמו שאמרתי, הקריאה מרחיבה מאוד את האוצר מילים. כמו כן, היא נותנת את האפשרות לברוח לזמן מה מהמציאות ומהבעיות שיש לך בחיים ופשוט להירגע במציאות אחרת".

 

"הספרים הולכים איתנו לכל מקום"

 מי אנחנו:

משפחת וייס: רונן (43), מיכל (42), יותם (13.5), שירה (10.5), הדר (2.5).

מי קורא הכי הרבה במשפחה?

"אימא מיכל, ואחריה במרחק לא גדול אבא רונן ואז הילדים. הדר דורשת שיקראו לה סיפורים כל בוקר וערב".

למה צריך מנוי בשלוש ספריות?

מיכל: "כדי לייצר גיוון ולהרחיב את האפשריות של מגוון הספרים שניתן להשאיל. לדוגמה, באחת הספריות יש יותר מגוון של ספרים באנגלית או ספרות ילדים. רונן מומחה בסריקת כל הקטלוגים הממוחשבים והזמנת ספרים חדשים".

ספרים וסופרים אהובים?

רונן: "ספרי מתח. הסופר האהוב עלי הוא יו נסבו".

מיכל: "רומנים היסטוריים. "קטנות" הוא הספר האהוב עלי ואליו אני חוזרת שוב ושוב. אפילו זכיתי להגשים חלום ולבקר בבית בו נכתב הספר".

יותם: "אני אוהב במיוחד את גלילה רון פדר. אני אוהב את הכתיבה שלה מאז שהייתי קטן והיא גדלה איתי גם לספרי הנוער. היא מתאימה את עצמה לכל הגילאים".

שירה: "הספר האהוב עלי הוא "האסופית". אני גם אוהבת לקרוא את סדרת Who was על אנשים ששינו את העולם".

הדר: "אני אוהבת את סדרת ספרי 'ברלה'. הוא חילזון מצחיק".

כמה פעמים בשבוע הולכים לספריה?

מיכל: "לפחות 3-4 פעמים בשבוע ולעיתים יותר, עם ובלי הילדים".

מה זה ספר בשבילך?

שירה: "ספר בשבילי זו חוויה שמפתחת את הדמיון ולוקחת אותך לעולם אחר".

יותם: "ספר בשבילי הוא תרגול מוחי מהנה".

רונן: "ספר בשבילי הוא רכישת ידע, חיזוק וחוויה".

מיכל: "ספר בשבילי הוא מוח חי על מדף".

ספר או מסך?

שירה: "מסך סוגר את הדמיון, ספר פותח אותו".

יותם: "לספר לא יכולה להיגמר הבטריה".

רונן ומיכל: "אנחנו והילדים הולכים לישון תמיד עם ספר. זו ערובה לשינה נינוחה".

איך הצלחתם לגרום לילדים לאהוב לקרוא?

רונן ומיכל: "גרנו במדינות שונות ובכל מעבר הספרים היו הראשונים שארזנו ולקחנו איתנו. הספרים שלנו הולכים איתנו לכל מקום. אנחנו והילדים קוראים בעברית ובאנגלית. גם באמריקה היינו מנויים בכל הספריות של המחוז בו גרנו. בית בלי ספרים הוא כמו חדר בלי חלונות וגוף בלי נשמה".

 

70 ספרים בחצי שנה

 מי אנחנו?

משפחת שגיא: אמיר (38), אפרת (34), שהם (9), דניאל (7), ליבי (2). גרים בשכונת אבני חן.

כמה ספרים השאלתם מתחילת השנה?

"בערך 70 ספרים".

ספרים אהובים?

אמיר: "והיום איננו כלה" של צ'ינגיס אייטמטוב.

אפרת: "'מלכת היופי של ירושלים" של שרית ישי-לוי.

שהם: "סדרת החיים המאושרים שלי" מאת רוסה לגרקרנץ.

דניאל: "טולי תעלולי'" של גלילה רון־פדר-עמית.

ליבי: "אילת מטיילת" מאת רינת הופר.

ספר שקראתם כמה פעמים?

דניאל: "טולי תעלולי 1 – אלופת הסקייטבורד" / גלילה רון־פדר-עמית".

איפה אתם הכי אוהבים לקרוא?

שהם: "במיטה של אבא ואימא".

מה הכי אוהב לקרוא במשפחה?

אפרת: "שהם ודניאל".

למה צריך מנוי לשתי ספריות?

"מה פתאום רק שתיים? אנחנו מנויים בכל שלושת הספריות העירוניות. הסיבה היא שכל אחת מהן נותנות לנו שירות אחר וזמינות אחרת. שכטר היא הגדולה שבהן, ובדרך כלל יש בה יותר עותקים מכל ספר, מה גם שיש בספריה הזאת החזרה אלקטרונית בכל שעה. בכרמים, לעומת זאת, יש אווירה יותר אינטימית וקל יותר לתפוס את הספרניות להמלצות, בייחוד עבור הילדים. ברעות, מנגד, בגלל שהאוכלוסייה יחסית התבגרה, יש היצע גדול יותר של ספרי ילדים זמינים להשאלה".

כמה פעמים בחודש מבקרים בספריה?

אפרת: "הולכים לספריה לפחות פעם בחודש ומשאילים 10 ספרים. בדרך כלל זה יהיה מהכרמים. בסגרים הצטיידנו בספרים מכל הספריות במקביל".

איך מצליחים להישאר נאמנים לספרים בעידן דיגיטלי?

"אנחנו שומרים שבת, ולכן קוראים הרבה בסוף השבוע. בנוסף, הילדים יודעים שאחרי 20:00 אין מסכים והם יכולים לקרוא ספר במיטה. חוץ מזה, המורה טלי הרגילה את התלמידים לזמן קריאה מוגדר במערכת השעות, ועודדה אצל התלמידים פרויקטים מיוחדים למצוא את הספר האהוב עליהם".

מה זה ספר בשבילכם? למה הוא כל כך אהוב?

אפרת: "ספר הוא עולם קסום שמתחבא בין המילים. הוא מאפשר לנו להוריד הילוך וליהנות מהעוצמה שבשקט, למצוא עניין וידע בפעילות שקטה ורגועה שזמינה לנו בכל מקום ובכל שעה, בלי תלות במסכים".

צילום: פרטי

כתבות נוספות

מה יותר חשוב: שופינג או טבע?

פעילי איכות הסביבה במודיעין מתכוונים להיאבק בתכנית להפוך דרך חקלאית המחברת בין מרכז עינב ליישובי גזר לכביש תקני, בשל הפגיעה במסדרון האקולוגי: "תכנית שנולדה בחטא"

שובה של הקורונה

מספר המאומתים לנגיף במודיעין עלה השבוע ל-860, ציון הרמזור עומד על 10 ומאז פרוץ המשבר נפטרו 30 תושבי העיר. השכונות עם הכי הרבה מאומתים: הכרמים, המגינים ומוריה

אם כבר שביתה, אז לפחות שייהנו

הסתדרות המורים שוב משביתה הבוקר את הלימודים בבתי הספר וגני הילדים, ובעירייה הודיעו כי יאפשרו כניסת תושבי העיר למתקני הנופש והפנאי העירוניים בעלות מוזלת

"הממשלה הוכיחה שאפשר אחרת"

חבר הכנסת של יש עתיד, ולדימיר בליאק ממודיעין, מסכם את הקדנציה הקצרה של ממשלת השינוי, תוקף את הפורשים ומסכים עם יאיר לפיד שהצהיר שלא יישב עם נתניהו: "הממשלה הזאת הוכיחה שאפשר לעבוד יחד למען המטרות המשותפות לכולנו"

מה יותר חשוב: שופינג או טבע?

פעילי איכות הסביבה במודיעין מתכוונים להיאבק בתכנית להפוך דרך חקלאית המחברת בין מרכז עינב ליישובי גזר לכביש תקני, בשל הפגיעה במסדרון האקולוגי: "תכנית שנולדה בחטא"

המשך קריאה »

שובה של הקורונה

מספר המאומתים לנגיף במודיעין עלה השבוע ל-860, ציון הרמזור עומד על 10 ומאז פרוץ המשבר נפטרו 30 תושבי העיר. השכונות עם הכי הרבה מאומתים: הכרמים, המגינים ומוריה

המשך קריאה »

"הממשלה הוכיחה שאפשר אחרת"

חבר הכנסת של יש עתיד, ולדימיר בליאק ממודיעין, מסכם את הקדנציה הקצרה של ממשלת השינוי, תוקף את הפורשים ומסכים עם יאיר לפיד שהצהיר שלא יישב עם נתניהו: "הממשלה הזאת הוכיחה שאפשר לעבוד יחד למען המטרות המשותפות לכולנו"

המשך קריאה »

בעלי מאזדה? כדאי שתיזהרו

תופעת גניבות הרכבים במודיעין לא עוצרת, למרות מאמצי העירייה והמשטרה מתחילת השנה, כאשר בשבוע שעבר נגנבו בשכונת אבני חן חמישה רכבי מאזדה בתוך תשעה ימים. תושב שרכבו נגנב: "משטרת מודיעין מודעת לזה, ולצערי לא עושה הרבה"

המשך קריאה »

עושים לכם את הקיץ

אחרי שנתיים של הגבלות הקורונה באגף התרבות בעירייה מחזירים את אירועי "קיץ מודיעיני", ובגדול: מופעי מוזיקה בפארק ענבה, הקרנות סרטים, מתחם לנוער, פעילויות לילדים, אירועים שכונתיים ועוד

המשך קריאה »