ארץ אווזי השלג

כתב מודיעין ניוז

חבל הארץ מתפרס על 100,000 קמ"ר, 4 ארצות – נורבגיה, שוודיה, רוסיה, ופינלנד, ולאום אחד, שמשתנה מעט במהותו מאז לאזור.

חבל הארץ המדהים הזה, שייך במקור ללאפים, המכנים את עצמם "סאמי" או "בני השמש", שכמעט ונעלמו מהעולם כשהמדינות עליהן מתפרס השטח ניסו לכנס אותם כאזרחים במדינותיהם. זה לא קרה, לשמחתנו ולשמחתם, והלאפים קיבלו הכרה מלאה בתרבותם, שפתם, סמליהם ומורשתם.
מזג האוויר בלפלנד תואם בהחלט למראה הקר של חבל הארץ, עד 30 מעלות בקיץ ועד 35 מעלות בחורף. תנאי מזג האוויר במקומות כאלה מחייבים ביגוד וציוד מתאים ברמה גבוהה, וזה מה בדיוק מה שמקבלים התיירים המגיעים לאזור המדהים הזה.
התקופה הטובה ביותר להגיע ולבקר ברצועת החוג הארקטי הזו, היא בין סוף ינואר לתחילת אפריל, לאחר שירדו כל המשקעים והנוף כוסה בלבן בוהק, ומעל לכל-  שעות האור מתארכות מיום ליום ונפתחת לנו האפשרות ליהנות ולנצל את המרחבים המדהימים הרבה יותר.

הלאפים, אותם הזכרנו קודם, הם אנשים מקסימים. בסך הכל מספרם אינו עולה על מאה אלף, הפזורים על פני החוג הארקטי המרשים הזה. חלקם הקטן התפזר במקומות אחרים מעבר לים.

נילס הולגרסון, מהסדרה המצוירת האהובה על רבים מאתנו, הוא יליד שוודיה, ומסעותיו מוכרים לכולנו מהסדרה, וכמובן גם מהספר שנכתב בשני חלקים ב-1906. עוד בתור ילדים נילס כבר עשה לנו חשק נסתר לראות את הנופים המופלאים של לפלנד.
אז לעוף על גבי אווז זה לא ריאלי, אבל להגיע לביקור בלתי נשכח בלפלנד –  הפך ליותר נגיש מתמיד.

סנטה קלאוס
לפי המסורת, מדובר בזקן חייכן וטוב לב, בלבוש אדום בוהק, שבעצם מגיע מהחוג הארקטי, או ליתר דיוק – מחבל לפלנד. הוא מסתובב ברחבי העולם על גבי מזחלת הרתומה לאיילים המעופפים. סנטה דואג לפקוד את בתי הילדים הטובים, להביא להם מתנות ולהגשים משאלות.
אז נכון שהוא פחות מגיע לאזור חיוג שלנו.. אבל זוהי ההזדמנות שלכם לפגוש אותו! 

איילי הצפון

האיילים, במקרה של הלאפים, הם גם חברו הטוב של האדם. הם היו ובחלק קטן מהמקרים גם נותרו כוח המשא והעבודה, הם העור המחמם, החלב, הבשר, והעצמות הכבדות ששימשו לכלי עבודה, כבר כשהגיעו הילידים הראשונים לאזור. בימינו אלה, כשהאזור המתפתח בתיירות ענפה, בקצב מבוקר שישמור על האותנטיות, הם משמשים גם בעסקי התיירות.

 מזחלות הכלבים

כלבי ההאסקי המפורסמים כל כך הם חלק מחוויה שאי אפשר לוותר עליה כשמגיעים ללפלנד. דמיינו את עצמכם עומדים על מזחלת  (או יושבים עטופים בצמר איילים מפנק), עם הציוד, משקף השלג מכסה את העיניים בשילוב של חיוך ממש ממש רחב, ואתם נותנים את ההוראה. בתגובה מיידית, הכלבים פותחים בתאוצה מטורפת שתקפיץ לכם את האדרנלין לשמיים, וימשיכו לרוץ לאן שרק תרצו.. (רק אל תשכחו לצ'פר אותם בסוף על העבודה הטובה, הם אוהבים את זה).

הזוהר הצפוני

הזוהר הצפוני ("אורורה בוראליס" בשם המדעי) הוא כנראה המחזה הכי על טבעי שעין אנושית יכולה לראות. כשמתחיל החורף ניתן לצפות במחזה מרהיב בשמי הקוטב הצפוני, שבו השמיים נצבעים באורות מרקדים בצבעי ירוק וכחול. האורות הצפוניים, כך מכונה הזוהר, מופיעים ב-80  אחוז מהלילות בלפלנד, כשהתקופה הטובה ביותר לראותם היא בין דצמבר לאפריל. האור נחשף לעין האנושית כשאטומים טעוני אנרגיה נעים מהשמש אל תוך השדה המגנטי של כדור הארץ, פוגעים ישירות באטמוספרה וכתוצאה מכך פולטים גזים שיוצרים תצוגת אורות בצבעים שונים: חמצן מייצר שילוב של צהוב-ירוק, חנקן מייצר שילוב של כחול-סגול. 

חיות הבר

חיות הבר הן חלק בלתי נפרד מהמקום. למרות שאיילים, בכל מקום אחר בעולם נחשבות חיות בר, גם כאן הן נחשבות כך, אם כי יותר מבויתות מסתבר. אנחנו מדברים על חיות בר מרתקות: דובים, זאבים, תנשמות, נמרי שלג ועוד!
החיות המדהימות האלה, הנראות כמו גרסה חורפית גדולה וחזקה למה שאנו "רגילים אליו", עם פרווה עוצמתית לבנה, מידות גוף גדולות יותר, ושקט אלגנטי המתאים לנוף – הן בהחלט המרשימות ביותר.
אז נכון שהיינו מאוד רוצים לפגוש את החיות האלה, אבל לא מקרוב. או לפחות לא בלי איזה חוצץ בינינו. גם לשם נגיע.

 שוברת הקרח

שוברים את הקרח. לא אתם, הספינה. "סאמפו". זהו שמה בישראל ובשאר העולם והיא הספינה שתיקח אתכם למסע בים הצפוני, בו היא שוברת את לוחות הקרח הענקיים ומהווה הצגה מפליאה בפני עצמה. הספינה בצורה עגלגלה, היא יכולה לארח עד 160 נוסעים, ולה 11,000 כ"ס. גם שם יש הפתעה, אבל את זה כבר באמת כדאי לשמור כהפתעה. שווה. ממש שווה.

 הסנומוביל

אופנועי שלג הם גם חלק בלתי נפרד מהשינוע בלפלנד. ברור שהאיילים וכלבי ההאסקי הכי פופולריים (ונמצאים בחזקת חובה לנסות) אבל אופנועי השלג, הכלי המהיר, הנוח והמודרני – הם גם אופציה לא רעה בכלל. יש כאלה שמגיעים לאגמים הקפואים עם ציוד – קודחים בשלג ופשוט זורקים חכה. סלמון מאוד גדול ובריא יכול למצוא את עצמו על החכה.

ארמון הקרח

חוויה שאולי שמעתם עליה במספר מקומות בעולם, מזכירה במעט את מה שתראו בלפלנד. על מה המהומה? תנאי מזג האוויר בלפלנד מאפשרים למקומיים לבנות ארמון קרח. הארמון, העשוי כל כולו מקרח, נבנה מדי שנה מחדש ובו תיהנו מבר, מסעדה, מגרש משחקים, כנסייה יפהפיה ולמי שמחפש חוויה קצת אחרת – אפילו חדרי שינה!

לפרטים והזמנות: קשרי תעופה, 052-9097018

www.kishrey-teufa.co.il

 

2015-09-02 01:00:00
2036-08-31 01:48:00

כתבות נוספות

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

לאכול ולרקוד

בשדרה המרכזית במע"ר נפתח השבוע עסק חדש, המשלב בין מסעדה אסייתית, סושי ואווירת דאנס בר תל אביבי

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »

לדבר את הקושי

מאחורי הסטטיסטיקה של שיעור הגירושים שממשיך לעלות עומדים הילדים, שקולם לעיתים רבות לא נשמע • בעיריית מודיעין החליטו לעשות מעשה והקימו קבוצה לילדים להורים גרושים, שמספרים על ההתמודדות והחיים שאחרי: "בהתחלה זה הרגיש כאילו העולם חרב עלי"

המשך קריאה »

"ביבס מזלזל בנו"

בצעד יוצא דופן יצאו הגננות ממודיעין להפגנה סוערת מול בניין העירייה וטענו כי ביבס מזלזל בהן, זאת לאחר שראש העירייה הפעיל את גני הילדים בעיר בימי ההשבתה באמצעות הסייעות, עליהן איימה סמנכ"לית משאבי האנוש בעירייה כי במידה ולא יופיעו לעבודה יינקטו נגדן צעדים משמעתיים • הגננות אף זכו לגיבוי ממנהל בית הספר הדמוקרטי, שכינה את המהלך "לא ראוי מוסרית", בעוד שיו"ר הנהגת ההורים העירונית מסביר כי הצעד השנוי במחלוקת נועד לעזור להורים

המשך קריאה »