סוגרים שנה

אור בן דוד
2015-12-31 00:00:00
2015-12-31 00:00:00

נתחיל עם שלושת האלבומים הנמכרים ביותר:

1. X, אד שירן, 705,000  עותקים.

2. In the lonely HOUR, סם סמית', 695,000 עותקים.

3. 1989, טיילור סוויפט, 431,000 עותקים.

העובדה המעניינת ביותר שניתן ללמוד מבחינת מכירות (שגם ככה מייצגות בדרך כלל את המיינסטרים בלבד) הוא ששלושת האלבומים הנמכרים ביותר לשנה הנוכחית יצאו בכלל ב-2014. מלבד השלישייה ניתן למצוא ברשימת האלבומים הנמכרים ביותר בשנה האחרונה לא מעט אלבומי רוק אלטרנטיבי דוגמת ממפורד אנד סאנס (מקום שמיני) ופלורנס אנד דה מאשין (מקום עשירי) בעוד שאת הייצוג הגבוה ביותר למוזיקה שחורה ניתן למצוא במקום ה-28 בלבד עם האלבומיקסטייפ של דרייק (עליו כתבתי במהלך השנה), ואליה נכנסו עוד שני נציגים נוספים מתוך 40 האלבומים ברשימה (הנתונים מתייחסים למכירות פיזיות ודיגיטליות יחדיו).

באשר לסינגלים הנמכרים ביותר מגפת ה"Uptown Funk" של מארק רונסון כבשה את ראש הרשימה עם 2.12 מיליון עותקים, הרחק מתחת במקום השני יושב רימיקס לסינגל הצ'יל האלקטרוני ""Cheerleader של Felix Jaehn לשיר של Omi עם 1.37 מיליון עותקים. ברשימת הסינגלים ניכרת שליטה בולטת יותר של המוזיקה האלקטרונית על סוגיה כמו גם ייצוג נכבד יותר של המוזיקה השחורה עם שבעה נציגים.

במהלך השנה כתבתי על אינספור אלבומים וסינגלים וכעת אסכם את המצטיינים ל"רשימה".

Kendrick Lamar-To pimp a butterfly

ההגעה לגיל עשרים ושבע הכניסה רוח לחימה לנשמת המשורר שכבר שכנה בגופו של קנדריק למאר ולא פלא – אותו הגיל בו אליל ילדותו אליו הוא מדבר לכל אורך האלבום ורק בסוף אנו מבינים זאת, טופאק שאקור, נורה ומת. למאר הבין מספיק דברים על החיים שלו בפרט ושל הקהילה השחורה באמריקה והשכיל לזקק את הכל לכדי אלבום מרתק שהוא אומנם עושה בו ראפ, אך אין בו כמעט נגיעה של הפקות מודרניות מועדניות כמו שאהב באלבומו הראשון. כל האלבום נשמע כאילו הופק בשנות השבעים בזמן עליית נושא זכויותיהם של השחורים לכותרות ולאג'נדה החברתית באמריקה, אך נשמע גם עדכני ומלא מקוריות ופאנק שהביא לו בזכות ולא בחסד את התואר "אמן ההיפ הופ המבוקש ביותר".

וכמובן שהטיימינג והרלוונטיות שלו עומדים איתן לנוכח השנה בה חזרו כותרות על ירי בצעירים שחורים כמעט כל חודש. אלבום שהוא בגדר האזנת חובה לכל מי שהתעניין בפאנק דוגמת גיל סקוט הרון.

A$ap Rocky-At long last A$ap

מצידו השני של מתרס המוזיקה השחורה ניצב לו רוקי, אף הוא עם אלבום סופמור מוצלח ביותר אך כזה המביא גישה וסאונד יותר כבד ודרומי מחד וצלילים פופיים (מארק רונסון אמרנו?) אירופאים שהביאו לסינגל הראשון מהאלבום "Everyday" הצלחה עצומה בקנה מידה עולמי. כזה ש"אסף" רוקי צייר לעצמו בראש בזמן העבודה על אלבום זה, עת פגש ברחובות לונדון את הזמר ג'ו פוקס שניגן ברחוב ואימץ אותו לכמה שירים מהמוצלחים שבאלבום עד שהגיע לבגרות מוקדם משציפה כשחברו הטוב ומנהלו A$ap Yams מת והשאיר מלא נושאים פתוחים שרוקי החל לנבור בהם.

אולם ניכר כי לא סיים ואני בטוח שבאלבומו הבא כבר נפגוש בבחור בוגר שלמד שהחיים יכולים להיגמר מהר יותר משחשב. אלבום מומלץ למי שמתכנן לטייל באירופה בחורף.

Jamie XX-In colour

הצעיר הבריטי שהכניס סינגל אחר סינגל למצעדים בעולם שיחרר בסופו של דבר אלבום מעולה שגם הציג גיוון מדהים של מקצבים וצלילים וגם נשאר נאמן לסגנון ממנו בא עם ההרכב The xx.

האורחים שבחר לאלבומו יצרו שילוב מרתק בין ז'אנרים שנתנו מעצמם את המיטב. אני מאמין שהאלבום הזה ימשיך לספק להיטים נוספים גם ב-2016.

Jack U- Skrillex and Diplo present Jack U

שני יוצרים אלקטרוניים מהמובילים בעולם כיום שהחליטו ליצור פרוייקט בו ישתפו פעולה עם מי שבא להם באותו הרגע וליצור מוזיקה עם צלילים שונים ואלטרנטיביים כמו סאונד כפית במקום סנר. התוצאה לפעמים לא הייתה קלה לעיכול אבל היא גם הביאה את אחד מהלהיטים הגדולים של השנה בשיר "Where are U now" עם ג'סטין ביבר, שעשה שמות בעולם ולווה בקליפ אינטראקטיבי בו השתתפו אלפי מעריצים שציירו על הביבר ולאחר מכם יצירותיהם שולבו בקליפ, שיצא מרהיב ושונה מכל מה שראיתי עד היום. הסאונד של הצמד המוכשר הזה הוא דוגמה לבאות ובית ספר למפיקים ויוצרים אלקטרוניים, שעוד יילמדו עליו במוסדות מוזיקליים.

Yelawolf-Love story

אלבום שמעטים ממאזיני המיינסטרים בעולם שמעו, כיוון שהוא אלבום קונספט ניו אייג' קאנטרי היפ הופ שטרם שמעו לפני ובספק אם ישמעו אחרי.

הזמר והאמסי ילהוולף הביא חתיכת יציאה מוזיקלית מוזרה וגאונית, כזו שמצליחה לרגש ולעצבן, להרים ולהוריד ולרתק ובסופו של תהליך יוצאים עם רצון לשמוע עוד, בעיקר את השיר "Black roses" שנשמע כמו הלהיט שלא יצא לכם לשמוע עדיין.

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »