צבע של להיט פופ

אור בן דוד

סאבלימינל – צבע לחיים

כשחזר לפני כשנה למרכז הבמה, נדמה היה כאילו קובי שמעוני היה חדור מטרה לעורר באז סביבו, גם אם הוא שרף כמה גשרים על הדרך. התוצאה הייתה מעל שלוש עשרה מיליון צפיות ביוטיוב לשיר "חלומו של כל גבר" ושלל פרסים ותארים וסינגל המשך, "שרוטים", עליו כתבתי לפני כמה חודשים שהמשיך את הקו המוזיקלי רווי הפופ והשילובים המוזיקליים האקלקטיים שיוצר סאבילימנל בהצלחה כבר שנים.

כעת, מוציא שמעוני שיר חדש והפעם משלב ביצירתו מוטיבים הודיים, כינורות טורקיים, כליזמרים יהודיים (כולל זמר בקטע קצר וחסר משמעות לדעתי), חליל ארמני וקצב בלקני. אם יש לכם עוד איזור בעולם שיש בו כלי נגינה נדיר ואקזוטי סביר שגם בו השתמש סאבלימינל למטרת ניפוח הפקותיו הגראנדיוזיות מלכתחילה.

למרות הטענה מצידו של שמעוני כי בשיר יש מילים "חזקות ומחזקות בעלות מסר של תקווה" יותר נדמה לי ממספר השמעות כי סאבלימינל מתחיל לעבור את התהליך אותו עבר ג'יי זי,כשהחל לכתוב על כלום ושום דבר עם הרבה מילים וטען שמתחבא בתוכן מסר, כשבפועל נשמע שובע מסויים מצד קובי שטיפה נדמה כאילו מנסה לרכב על גל הפופ השחור שהחלו קפה שחור חזק, סטטיק ובן אל תבורי וטליסמאן. אין בכך שום רע אך שמעוני מרבה לטעון כי הוא "ספק הלהיטים הגדולים ביותר בחמש עשרה השנים האחרונות" למרות שהוא לא ממציא שום גלגל אלא רוכב על אחד קיים בהצלחה.

חיבור בין העתיק למודרני, חסידי לחילוני ובין מזרח למערב ותרבויות שונות והכל בשיר אחד ובהפקה בינלאומית ומהוקצעת מראים רק כי סאבלימינל באמת מומחה בלחבר ולהלחים ז'אנרים שונים לכדי שיר ישראלי אסלי ופופי להפליא שכמו ראש הממשלה שלנו, מצליח להחזיק כבר עשרים שנים בלי לשנות או לשדרג משהו במתכון המנצח שלו מה שמאכזב אך לא מפליא.

הדבר האחרון שחסר לי במתכון המנצח המדובר הוא פיזמון עם מילים אמיתיות, עם משמעות אמיתית כפי שטוען שמעוני שנמצאת במילותיו. "יו בובו בובוי" נשמע נחמד עם שרים בהופעת כליזמרים אך לא מצליח להחזיק לטעמי פיזמון שלם ובחזרתו השניה כבר ממאיס את עצמו על המאזין וחבל על כך, כי השיר "צבע לחיים" הוא לא רע בכלל.

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »