הגיבור יעבור שתי משבצות קדימה

ערן קמינסקי
2015-05-11 01:00:00
2035-07-03 04:18:00

קשה לעצור את שטף הדיבור של אילן כהן כשהוא מספר על "המלך הוא אני" – ספר הילדים החדש שהוציא לאור לא מזמן. כנראה שככה זה כשאדם יוצר מתוך תשוקה אמיתית משהו המבטא את תפישת עולמו ואת מי שהוא.

כהן, תושב מודיעין המוכר בעיקר מהתקופה בה יזם שיירות לשדרות המופגזת, הוא בעל סטודיו ללימודי שחמט בעיר. "שני הדברים בעצם קשורים האחד לשני", הוא מדגיש. "לימודי השחמט הם לא לימודים טכניים של משחק, אלא כוללים עולם ומלואו של תחושת ביטחון, יוזמה, הישגים, הצלחות. תוכנית הלימודים שבניתי – 'המלך הוא אני' – נולדה בעיקר כדי לעבוד על העולם הפנימי והיכולות של הילדים, לכן היא מופיעה בתוכנית הלימודים של עשרה בתי ספר במודיעין".

איך זה קרה?

"כמו שהתחלתי עם בית הספר לשחמט, בעזרת יוזמה אישית ובשתי ידיים. בניתי תוכנית לימודים, מודפסת ומאויירת, ניגשתי למנהלי בתי הספר, ביקשתי פגישה ושכנעתי אותם להכניס את התוכנית למערכת השעות. 'נתיב זבולון' היו הראשונים שהרימו את הכפפה והבינו ששחמט זה לא ל'מורמים מעם' אלא לכולם. אחריהם הגיעו 'עמית', 'היובל', 'דרכי יהודה', 'אריאל', חילונים ודתיים כאחד. שמונה שנים שהתוכנית הזו כבר נלמדת בבתי הספר תחת הכותרת 'כישורי חיים'. היא נכנסה ממש בדלת הצדדית בעזרת המנהלים והנהגת ההורים, ובשיתוף מתנ"ס מודיעין ובמסגרת התל"ן".

לתוך עולם המלחמות המדומות על לוח המשחק, נכנסה לפני שבע שנים מלחמה אמיתית שעוררה את כהן לפעולה. "לילה אחד ראיתי מבזק חדשות", הוא נזכר. "סיפרו שעוד טיל נורה על שדרות. הקריין דיבר על ילדים שבוכים וחווים טראומות ופשוט לא הצלחתי להירדם. אחרי לילה קשה מאוד קמתי עם החלטה, שאני הולך להוביל את עם ישראל לשדרות. על זה גם הספר שאני כותב עכשיו – 'אחד מהעם' – ספר שמוקדש לעם ישראל ומתאר את הימים הקשים האלה".

המהלך של כהן עורר גל שיירות ענק לעיר המותקפת. "ארבע שיירות הוצאתי לשדרות", הוא מספר. "בראשונה היו 1,500 איש, בשלישית היו 5,000, וברביעית נטלו חלק כבר 15,000 אזרחים. בין לבין יצאו מדי יום אלפי רכבים לשדרות, ובסך הכל הוזרמו כך לעיר כעשרים מיליון שקלים במהלך שנה וחודשיים".

שש שנים לאחר שהוציא את השיירה האחרונה לשדרות יצא לאור הספר "אחד מהעם" (הוצאת "מדיה 10") שכתב כהן ובו גולל את סיפור השיירות. "רק כשראיתי שהנה כלום לא השתנה, ושהממשלה ממשיכה באזלת ידה להפקיר את תושבי הדרום שממשיכים לספוג טילים, החלטתי לכתוב את הספר הזה, שהוא מעין תרפיה בשבילי. כמו פריקת משא כבד שישב לי כמו אבן על הלב".

שיעור בצניעות

לפני כחודש יצא לאור "המלך הוא אני" ולדברי הסופר הגאה, למעלה מאלף עותקים כבר נמכרו. הישג לא טריוויאלי במציאות שוק הספרים בישראל של ימינו.

"זה אולי החודש המרגש בחיי", הוא אומר. "תקופת השיירות הייתה 'וואו' אבל הספר הזה הוא יצירה אישית והתגובות כל כך חזקות ואמיתיות. אני יכול ללכת לישון ולקבל בשעה שתיים בלילה הודעה בפלאפון על כמה הספר נגע בקורא. כל יום אני מקבל הודעות כאלה. הפידבק הזה, של אלף העותקים שנמכרו, ההודעות והפוסטים בפייסבוק של הורים שהקריאו לילדיהם ואהבו, ההתעניינות גם מצד התקשרות, על כל זה אני מודה לאל שעשיתי את זה ולא פחדתי ללכת עם האמת שלי".

הספר "המלך הוא אני" מגולל את סיפורה של ארץ השחמט בה מתקיימות שתי ממלכות – ממלכת צניעותי וממלכת גאוותני. הממלכות נשלטות בידי שני ילדים בני שש, אשר נדרשים לצאת לקרב זה בזה, קרב שבסיומו יהיה רק מנצח אחד אולם שניהם ילמדו שיעור חשוב. כך לדוגמא מלך ממלכת צניעותי לומד את חשיבות ההקשבה, למידה וארגון מוקדם לפני הקרב, בעוד מלך ממלכת גאוותני שקוע בעצמו ולומד את הלקח הכואב לאחר שהובס.

"הספר הזה הוא למעשה תמצית העבודה שלנו בשיעורי שחמט וכישורי חיים בבתי הספר", מספר כהן. "הרעיון הוא שנגעתי במידות וכושר ארגון ויכולת של אני העצמי מול משחק השחמט".

איך זה מתבטא בספר?

"יש פה שילוב של שני מישורים: במישור הראשון זה לימוד חוקי המשחק הבסיסיים. איך הכלים זזים, מה מטרת המשחק, מה זה שחמט וכולי. המישור השני הוא נושא ההנהגה העצמית, ההבנה שאני הוא המפקד של עצמי. המלך הוא אני ואם אני מקשיב ומסודר, יוזם, יוצר ואחראי, אז בכוחי להנהיג את עצמי בחיי היום היום. ההקבלה היא לגוף האדם – לאן להסתכל, למי להקשיב, להבין שהצבא שלך הוא כמו הגוף שלך. לילדים יש את הקטע של: "אני מחליט על הגוף שלי". אז את זה המשלתי לשחמט".

ההורים חוזרים לשחק

בחודש הראשון מאז שיצא לאור התמקד כהן במכירות בחנויות צעצועים וספרים מקומיות. "עכשיו זה מתחיל לזלוג גם לארצי. מתחילות להגיע חנויות מבחוץ שמזמינות עותקים ובנוסף גם בתי ספר לשחמט מתעניינים בקניית הספר עבור התלמידים שלהם. בכלל, היום גם בתי ספר מחוץ למודיעין מתחילים לחשוב על שחמט כמשחק יותר עממי, תוסס וחי שלוקח את השחקנים לעבודה עצמית יום-יומית שאנחנו כל כך זקוקים לה. יותר חשוב לדעת מה הצעד הבודד שאני אעשה בחיי, מאשר לדעת מאה צעדים קדימה בשחמט".

איך ההורים מגיבים לספר?

"מה שיפה ומיוחד בעניין, למרות שזה לא הפתיע אותי כי עשיתי מדגם בקרב הורים, הוא שהורים באים ואומרים לי שהספר הזה הוא לגילאי 0-99, שזה גם חומר בשבילם לחיים. אנשים אומרים לי שהם לא יודעים לשחק שחמט, אבל עכשיו בא להם ללמוד. שהבינו למה המשחק הזה כל כך גדול ושדרך המשחק יוכלו להתפתח ברמה האישית. דיבר אתי הורה שבעבודתו בא לסגור עסקה גדולה. הוא סיפר שהלך לפי הכללים שבספר – לקחת נשימה, לא לקפוץ, לא להיסחף, וזה מה שהוביל אותו במשא ומתן עד לסגירת העסקה".

* * *

בימים אלה רואה כהן כיצד הפרויקט הבא שלו קורם עור וגידים. "זה לקח הרבה זמן ועשייה בשתי ידי, אבל עכשיו מתחיל שיתוף פעולה עם העירייה ועמותת סחלבים במסגרתו נכניס גם לגני הילדים את לימודי השחמט ובנוסף ניצור תשתית שחמט עירונית שבה יהיו תחרויות בין בתי הספר ושליחת נציגים ממודיעין לתחרויות הארציות".

צילום פרטי

כתבות נוספות

הבונוס: מגרש בשווי 125 מיליון שקל

הקרב המשפטי המורכב סביב עסקת רכישת מתחם ישפרו סנטר במרכז עינב במודיעין הושלם בחלקו, וכעת תיהנה חברת ניופורט ממגרש בשטח של 17 דונם שיישאר בידיה ומיועד להקמת מרכז לוגיסטי

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

נפל קורבן לפוליטיקה קטנה?

רק לפני תשעה חודשים מונה אלעד טנא ממודיעין לתפקיד ראש מערך ההסברה הלאומי, אולם עם כניסתו של יאיר לפיד למשרד ראש הממשלה הגיעה ההודעה על החלפתו של טנא בדובר משרד החוץ, הנחשב למקורב ללפיד

המשך קריאה »

הקרב בצומת שילת

תאונת דרכים ללא נפגעים הובילה במוצאי שבת לקטטה המונית בתחנת הדלק בצומת שילת בין שתי קבוצות צעירים ממזרח ירושלים וממטה בנימין. במהלך הקטטה נפצעו מספר משתתפים ושמונה עוכבו לחקירה

המשך קריאה »

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »