אחרון הלא צדיקים

ענת
2014-01-27 00:00:00
2036-06-10 04:44:00

בתוכנית: הקרנת הסרט "אחרון הלא צדיקים"  The Last of the Unjust)).

יוצר ובמאי: קלוד לנצמן. 

בעלילה: סיפורו של בנימין מורמלשטיין, שהיה אחרון מועצת הזקנים בגטו טרזין, והיחיד ששרד את השואה. מתוקף תפקידו נאלץ מורמלשטיין לנהל משא ומתן כמעט יומיומי עם אדולף אייכמן.

התחיל ב"שואה":  חלק מהראיונות עם מורמלשטיין צילם לנצמן בעת שעבד על צילומי סרטו המונומנטאלי "שואה" בשנת  1975, אלא שהם בסופו של דבר לא נכללו בסרט. ב- 2012 לנצמן שב לטרזיינשטאדט, הגטו שהיטלר עצמו הגדיר כ"מתנה לעם היהודי", ומוציא את הראיונות מן הארכיון.

מסמך מצמרר: מתוך דבריו של מורמלשטיין, שמתגלה כמספר סיפורים טבעי, חד לשון וזכרון, ומתוך הדיון המוסרי של לנצמן עולות תובנות חדשות לגבי שורשי הפתרון הסופי, דמותו של אייכמן והבעייתיות הטרגית של יחסי מועצות הקהילה היהודיות עם המפלגה הנאצית. הסרט הוא מסמך מצמרר, מקיף, נוקב ומעורר מחשבה.

בו זמנית: הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל קאן האחרון ויוצא לאקרנים  ביום שני, 27 בינואר, בכמה מקומות בארץ בהם מודיעין. זהו היום שנקבע על ידי האו"ם כיום הזיכרון הבינלאומי להנצחת קורבנות השואה. בתאריך זה נכנס הצבא האדום למחנה אושוויץ-בירקנאו.

על הבמאי: קלוד לנצמן נולד בפריס בשנת 1925. במהלך מלחמת העולם השנייה שירת במחתרת הצרפתית וזכה לעיטורים רבים. אחרי המלחמה עבד כעיתונאי ב"זמנים מודרנים" של סארטר, והפך לקולנוען בשנת 1970. סרטו התיעודי "שואה", עליו עבד 11 שנים, הפך אבן דרך בנושא. סרטו "סוביבור" הוקרן בפסטיבל חיפה 2001 ו"אחרון הלא צדיקים" הוצג בהקרנה מיוחדת מחוץ לתחרות בפסטיבל קאן 2013. לנצמן זכה בפרס דב הזהב בברלין, פרס הזאר הצרפתי ופרס ויצ"ו העולמי למפעל חיים.

קורבנות של הגרמנים: בראיון שהעניק לנצמן ל"ישראל היום" הוא יצא להגנת אנשי היודנראט (עליהם נאמר פעמים רבות כי שיתפו פעולה עם הגרמנים), וטען כי המציאות היתה מורכבת הרבה יותר מכך, וכי גם הם היו קורבנות של הגרמנים ושל המציאות המעוותת, שאף נשלחו להשמדה.

קילומטרז': הקרנת בכורה.

מתי והיכן ההופעה: יום שני,  27/1/14 בשעה 19:30, אולם עינן קניון עזריאלי מודיעין. 

(צילום יחצ)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »