חג שמח, אח שלי

מיכל סופר זמרני

הלילה שלפני. תסריט ובימוי: ג'ונתן לווין. שחקנים: סת' רוגן, ג'וזף גורדון-לוויט, אנתוני מקי, ג'יליאן בל, ליזי קפלן, מייקל שנון. ארה"ב, 2015. 101 דקות. 3 כוכבים.

חג מולד שמח, יהודים! כבכל עונת חגים, גם השנה יוצפו בתי הקולנוע הקרובים לביתכם בקומדיות במשקל נוצה עם גיבורים שמחפשים את עצמם, ועושים לאורך הדרך טעויות זרועות קטעי סלפסטיק, אבל בסופו של דבר לומדים לקח ומבינים שמשפחה וילדים זה התשובה לחיים, ליקום וכל השאר (ולא, כפי שטוענים בחוגים מסוימים, 42). הטוויסט במקרה של "הלילה שלפני" הוא שהלקח הכל-אמריקאי הזה מגיע מבית יוצר כשר למהדרין. לתסריטאי-במאי קוראים ג'ונתן לווין. תסריטאי נוסף נקרא אריאל שפיר. המפיק עונה לשם אוון גולדברג. אחד משלושת השחקנים הראשיים הוא ג'וזף גורדון-לוויט. אחד אחר, סת' רוגן, משחק דמות כל כך יהודית, שרוב הסרט היא מסתובבת עם סוודר בצורת מגן דויד עליו. אין ספק, היהודים באמת משתלטים על העולם, והפעם הם לקחו גם את כריסטמס! למרבה המזל, הם לא עוללו לו שום דבר רע. למעשה, הם התיישרו עם הערכים שלו כמעט אחד לאחד.

"הלילה שלפני" עוסק בשלושה חברים, שמזה 14 שנים, בערב שלפני חג המולד, מבלים יחד ערב של כיף, הכולל כמה תחנות קבועות, כיאה למשפחה האלטרנטיבית שהפכו להיות זה לזה. אלא שהלילה הזה הולך להיות הלילה האחרון: איזק (רוגן) עומד להפוך לאב; כריס (אנתוני מקי) עושה לעצמו שם כאתלט מקצועי, ומתחזק עדת מעריצים חיה ובועטת באינסטגרם; כך שמטבע הדברים, יש לשניהם פחות ופחות זמן להקדיש לאית'ן (גורדון-לוויט), הצלע השלישית בחבורה. אית'ן, שאיבד את הוריו בתאונה קצת לפני שהמסורת החלה, נחוש בדעתו לארגן לו ולחבריו ערב שלא ישכח. בדרך עלומה הוא משיג שלושה כרטיסים למסיבת חג מולד יוקרתית להחריד, עליה פנטזו החבר'ה להגיע במשך שנים. אלא שבדרכם אליה יצטרכו השלושה להילחם, כל אחד בשדיו הוא: אית'ן בתירוצים שהוא נותן לעצמו ובפחד שלו ממחויבות בקשר שלו עם דיאנה (ליזי קפלן); כריס עם יחסיו הפתלתלים עם הפרסום וההצלחה; ואיזק עם הפחד שלו מהאבהות הקרבה.

על אף שבחג מולד יהודי עסקינן – "הלילה שלפני" דואג שהוא יהיה כהלכתו, ועושה זאת בעיקר ע"י שלל מחוות למסורות חג מולד וסרטי חג מולד קלאסיים. כך, שלושת הכרטיסים למסיבה לוקחים את החבר'ה למסע בסגנון עדות "צ'רלי וממלכת השוקולדה"; כריס פוגש את הגרינץ' (אילנה גלייזר) שמנסה להרוס לו את חג המולד; הדילר של הבנים, מר גרין (מייקל שאנון), הוא בכלל מלאך עם כנפיים, וכולו תובנות ועצות מוצלחות לחיים, וכל זה עטוף בסיפור מסגרת אותו מספר סנטה, (טרייסי מורגן), לא פחות. אפילו מסע במזחלת שלג מעורב בעניין. אבל אל תטעו לחשוב שמדובר פה באיזו קומדיה מתקתקה בסגנון עדות "איזה חיים נפלאים". זו בכל זאת קומדיה בכיכובו של סת' רוגן, והוא חינני ומצחיק להפליא בתפקיד האב לעתיד שחרדתו מניעה אותו אל מחזות הסוטול. השיאים הקומיים של הסרט שייכים לו ולדמותו המסוממת, ובראשם השיחה שהוא מנהל עם בובות סצינת חג המולד, ותכתובת המסרונים ההזויה שהוא מבצע עם גבר זר מהטלפון הלא נכון.

וכרגיל, כמו ברוב סרטיו של רוגן, ושל אביו הרוחני ג'אד אפאטו, המהמורות איתם מתמודדים הגיבורים – בין אם זה איבוד הבתולין, מציאת האישה הנכונה, ניסיון לפתח קריירה בתחום הפורנו או מחלת הסרטן – משניות לעניין העיקרי, שהוא החברות הגברית ושימורה. החברים הגברים שלך הם אלה שיתמכו בך כשאתה עצוב ובודד; שיגידו לך את האמת בפרצוף אם עזבת את הבחורה הנכונה, או עשית לך קריירה בשקר; אלה שישמרו עליך כשאתה עושה שטויות, למשל לסיים לבד בערב אחד את תצרוכת הסמים של מסיבת פול-מון שלמה. וככל שרוגן וחברותו מתבגרים, זה הופך קשה יותר ויותר לשמר את החברות הזאת, ובשלב מסוים זה גם נאמר בסרט במפורש. וכמו תמיד, זה יהיה מצחיק, ולפעמים אדיוטי, ובעיקר נוגע ללב.

2015-12-17 00:00:00
2015-12-17 00:00:00

כתבות נוספות

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

תנובה מגיעה למודיעין

בעוד מספר שבועות תעביר החברה את פעילות המרכז הלוגיסטי האוטומטי שלה מחולון לפארק הטכנולוגי בעיר, בהשקעה של 350 מיליון שקל

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

להסתפק במה שיש

אחרי שקראתי את נתוני המחקר של משרד החינוך והזדעזעתי עמוקות, התחלתי לחשוב שבהתחשב במצב אולי עדיף לי להיות אופטימי

המשך קריאה »

ועכשיו למאני טיים

עירוני מודיעין הפסידה לנתיבות, מובילת הטבלה, אבל הבטיחה את מקומה בפלייאוף ותחכה כעת לראות מי יהיו היריבות במאבק על העלייה

המשך קריאה »

צפוף פה, צפוף

חודשיים אחרי הפתיחה החגיגית של מועדון הגריי במע"ר ומבקרים רבים במקום מדווחים על צפיפות בלתי נסבלת: "אי אפשר לזוז, אפילו המלצרים לא מצליחים להגיע לשולחנות" • בעלי המועדון: "נמשיך להביא מוזיקה ותרבות איכותית שישמחו את תושבי מודיעין"

המשך קריאה »

תוכן שיווקי » אולי יעניין אותך