יצאה מההקפאה

ערן קמינסקי
2015-05-12 01:00:00
2035-03-20 04:54:00

לא ערכנו סקר מדוייק אבל נראה שכל ילדה שנייה או שלישית במודיעין, ובכלל בישראל, התחפשה השנה לאנה – דמות הגיבורה הראשית בשובר הקופות העולמי "לשבור את הקרח". הסרט האמריקאי הפך ללהיט ענק בכל העולם וכבר מדובר על סרט המשך. הון עתק הוציאו הורים בכל העולם על המרצ'נדייז הנלווים ומיליוני ילדות התחברו והתרגשו ממסעה של אנה, האחות הקטנה שמנסה להציל את ממלכתה ואת אחותה אלזה.

בגירסה העברית נמסרה התפקיד הראשי לעינת אזולאי, שגדלה ובגרה במודיעין. בשבוע שעבר חזרה אזולאי לסטודיו של "זוז במחול", המקום שבו גדלה מקצועית, כדי לספר לנו על החוויה שהזניקה את הקריירה שלה. כמובן שבסיום הראיון הח"מ הכריח אותה לשיר עבור ילדיו את אחד משירי הסרט, בקולה של אנה.

עינת אזולאי, היום כבר בת 30 ומתגוררת בפתח תקווה, הגיעה למודיעין בגיל צעיר וכך גם אל חיידק הבמה. היא רקדה במשך עשור ג'אז ב"זוז במחול", למדה בבית הספר למשחק בית צבי ולאחר מכן עשתה תואר בזמרה רב תחומית באקדמיה למוזיקה בירושלים. בשנים האחרונות הספיקה לרקוד בסטודיו של עוז מורג, להופיע במחזות הזמר "אנני" ו"אוויטה", השתתפה במופע שירי ע. הלל לילדים ובפסטיבל "פותחים במה" של תיאטרון בית לסין. בין לבין היא גם חזרה לרגע למודיעין והופיעה בחגיגות ה"סוויט סיקסטין" של הסטודיו בו גדלה.

דמות המדבב כשחקן

"ל'זוז במחול' הגעתי בגיל 12", היא נזכרת, "בשנה הראשונה של העיר מודיעין. כבר מההתחלה היה לי חיבור חזק עם רואי וגלית. המסגרת של הלהקה הייתה בית שני עבורי ולימדה אותי ערכים חשובים של מקצועיות, משמעת עצמית, אחריות אישית וקבוצתית ועוד. זאת כמובן לצד שעות של כיף טהור, שחרור וסיפוק. במשך שנים למדתי ג'אז עם רואי, שהיווה עבורי מנטור מקצועי, ועם מורים נוספים. 'זוז במחול' היווה עבורי הכנה לעולם הבמה המקצועי בו אני עוסקת כיום, הן מבחינת הטכניקה שרכשתי, שמשרתת אותי על הבמה בפרויקטים השונים שאני לוקחת בהם חלק, הן מבחינת ההתנהלות המקצועית שכוללת חזרות ואימונים אינטנסיביים והן מבחינת ההתנהלות האישית, המשמעת העצמית והבגרות שנדרשת מכל אמן במה. מגיל קטן חלמתי לרקוד, לשיר ולשחק על הבמה. בזכות רואי הבנתי מה נדרש ממני בעולם הזה והבנתי שזה אכן מה שאני רוצה. רואי גילה לי את הבמה".

איך הגעת לעולם הדיבוב?

"דיבוב זה משהו שתמיד רציתי לעשות. מאז שאני זוכרת את עצמי. כמו הרבה ילדות הייתי צופה בסרטים של וולט דיסני ושרה עם הדמויות".

איך זה לדבב?

"יש משהו באנרגיה הזאת שמאוד התחברתי אליו. חלק מהעניין בדיבוב הוא שאתה חייב להגיע עם אנרגיה מסויימת, אחרת זה לא יוצא החוצה לדמות. לפעמים חושבים שמדבבים הם שחקנים פחות טובים כי למעשה לא רואים אותם משחקים. אבל זה בעצם הפוך. המשחק צריך להיות מאוד מדוייק וצריך להעביר באמצעות הקול את מה שעובר על הדמות באותו הרגע".

איך בעצם עושים את זה?

"הבמאי מכוון אותי, מוודא שאני נאמנה לדמות, שאני מתייחסת לנסיבות באותה סצינה. למשל – אם הדמות באותו רגע נמצאת אחרי מאמץ גופני, אז צריך לוודא שמרגישים את זה בדיבוב. יש עניין של גוון קול וגם סנכרון הדיבוב לשפתיים. זה מסובך במיוחד בגלל שהדמויות במקור מדברות באנגלית".

אנה ואני

כאמור, אזולאי החלה את דרכה המקצועית ב"זוז במחול" וגילתה כבר מגיל צעיר שזה מה שהיא רוצה לעשות. "הייתי בסטודיו עשר שנים ובמקביל גם בלהקת צעירי מודיעין. הייתי ילדת חוגים וידעתי שהכי אני רוצה לשלב את הכל יחד. אני זוכרת שיום העצמאות היה יום חג בשבילי והייתי שרה עם הלהקה, מחליפה בגדים ורוקדת עם 'זוז במחול'. אהבתי כל רגע. הייתי בסטודיו עשר שנים ואחר כך, כשהתחלתי להופיע, ראיתי את ההבדל בין מי שהיה בלהקה ומי שלא. אפילו ברמת ההכנות להופעה ולעלייה לבמה. קיבלתי מהם את הכלים הראשוניים והיום לשמחתי ולמזלי אני מתפרנסת מהמקצוע וזה לא מובן מאליו".

איך היה לדבב את אנה?

"אנה היא לחלוטין הקול שלי ולפעמים הוספתי אופי משלה – את הנסיכתיות, עקשנות וכולי. אני מאוד מתחברת אליה. יותר לשלומיאליות שלה, לשאפתנות ועקשנות ואהבת החיים. וגם קצת לצד הפנטזיונרי שלה, שהוא מקסים בעיני".

את מקבלת פידבקים מהקהל, למרות שלא באמת יודעים שזאת את מאחורי הקול?

"זה יהיה נחמד אם יכירו אותי. אני שחקנית וזמרת והייתי רוצה עוד עבודה. היה לי כבוד אדיר לעשות את זה. תמיד חלמתי על זה אבל לא באמת ציפיתי שזה יקרה. המון זמן רציתי לעבוד עם הבמאי ולקח לי הרבה זמן להצליח להגיע לאודישן. כשבאתי לאודישן אפילו לא ידעתי שנבחנת לתפקיד של אנה. אין לי ציפיות לקבל את ההכרה המקצועית מהתפקיד הזה, למרות שבחו"ל שתי המדובבות של אנה ואלזה הפכו לסטאריות. אבל אני מקבלת המון הודעות חמודות בפייסבוק מהורים שסיפרו כמה הילדים אהבו את הסרט. יש בו ערכים מאוד יפים של העצמה נשית, חברות, נאמנות ואמון. הייתי שמחה לגדל ילדים לפי הערכים האלה".

לשיר עם עוז זהבי

בימים אלה שייכת אזולאי לצוות של להיט בימתי נוסף מלבד "לשבור את הקרח", כאשר היא שרה ורוקדת בגרסה החדשה של התיאטרון הקאמרי למחזמר "שיער", יחד עם כוכבים כמו עוז זהבי, חן אמסלם (זגורי אימפריה) ודן שפירא.

איך חוויית "שיער" עבורך?

"זאת חוויה מדהימה. עבדנו ימים כלילות עם צוות מדהים והבימאי משה קפטן. הם הצליחו ליצור חוויה מטורפת על הבמה מכל בחינה – תפאורה, תאורה, כוריאוגרפיה. חוויה כמעט בלתי אפשרית. הרקדנים מדהימים, ביניהם גם אור דנון שהוא מורה פה בזוז במחול. זאת הפקה מאוד מושקעת ויוצאת דופן בכל אחד מהתחומים האפשריים והקאמרי פרצו פה דרך. כיף להיות חלק ממשהו גדול שמעלה את הרף של הז'אנר. אני מאוד גאה להיות חלק מזה".

ואיך זה לעבוד עם כוכבים גדולים?

"השחקנים הראשיים מדהימים, כולם. הם באים ממש בלי פוזה של כוכבים ומקסימים אחד אחד. אני לומדת מהם הרבה".

עד כמה זה תובעני?

"זה קשה ודורש המון אנרגיות. גם פיזית, אנחנו רוקדים ושרים כל הזמן על הבמה וזה לא פשוט. זה מסע הצגות בכל הארץ וזה קשה. לעשות את אותו תפקיד ערב-ערב ולעשות אותו אנרגטי ומדוייק ומלא. את הקהל לא מעניין מה עשיתי ערב לפני ואיך אני מגיעה. מגיע לקהל את חווית 'שיער' המלאה ואנחנו מאוד מחוייבים שצופים ייצאו פעורי פה. זאת הפעם הראשונה שלי בתיאטרון רפרטוארי וזאת חוויה נהדרת. אני מקווה שיהיו עוד, זה היה החלום השלי".

בתמונה: עינת אזולאי. "אין לי ציפיות לקבל את ההכרה המקצועית מהתפקיד הזה, למרות שבחו"ל, שתי המדובבות של אנה ואלזה הפכו לסטאריות" (צילום: גיא הכט)

כתבות נוספות

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

אין כניסה לישראלים

שתי נשים תושבות רחובות שהגיעו לכפר הפלסטיני נעלין כדי לעבור טיפול שיניים, הותקפו בידי צעירים חמושים באלות וחולצו רק לאחר התערבות כוחות הביטחון

המשך קריאה »

הדחפורים עלו על ההיסטוריה

החלו העבודות להקמת מרכז לוגיסטי חדש בפארק הטכנולוגי במודיעין, שייבנה על גבי אתר ארכיאולוגי ייחודי שנחשף לפני מספר שנים. במקום התגלו בתים מפוארים עטורי פסיפסים, בארות מים, בתי בד, בתי מלאכה לזכוכית וממצאים נוספים, כאשר הייתה זו הפעם הראשונה בה נחשפות עדויות ליישובים מוסלמים באזור

המשך קריאה »

מחזיקים לו אצבעות

ביום שישי בערב תעלה נבחרת הנוער הישראלית לגמר אליפות אירופה בכדורגל, כאשר גם למודיעין יהיה נציג על המגרש – עילאי תומר בן ה-18 שמשחק במכבי תל אביב

המשך קריאה »

השבוע בעיר

לא נשארים בבית: שחר חסון, מסיבת מזרקות, מופע קלאסיקות רוק, ספורט בפארק ואליפות העיר בכודרעף חופים

המשך קריאה »

המספר הנוסף

רוכבי האופניים ממודיעין עלו השבוע שוב על הפודיום, נדב נידם סיכם בהפועל ירושלים אבל יצא למחנה אימונים עם מכבי תל אביב, ועירוני מודיעין ממשיכה להתחזק לקראת ליגה א'

המשך קריאה »