על אף הגיבורים

מיכל סופר זמרני
2014-12-11 00:00:00
2014-12-11 00:00:00

"6 גיבורים". בימוי: דון הול, כריס וויליאמס. שחקנים: סקוט אדסיט, ראיין פוטר, דניאל הניי, ג'יימי צ'אנג, דיימון וויאנס ג'וניור, ג'נסיס רודריגז, טי.ג'יי מילר, ג'יימס קרמוול. ארה"ב, 2014. 102 דקות. 3 כוכבים

בראשית ברא וולט דיסני את מיקי מאוס ודיבב אותו בעצמו וצייר אותו אל סרט האנימציה המדבר הראשון, "ספינת הקיטור ווילי", וירא כי טוב. וייצור את סדרת "הסימפוניות הטיפשיות" ויעבור לעבוד בצבע ויצייר את דונלד דק וגופי ופלוטו ויזכה באוסקר הראשון שלו. ויפיק סרטי אנימציה באורך מלא וסרטי טבע ותעודה ולייב-אקשן ואת מועדון מיקי מאוס, ויקים פארק שעשועים ויזכה ב-22 אוסקרים, מתוך 59 אליהם היה מועמד. וימות מסרטן ריאות. ויראו ממשיכי דרכו כי טוב, וירחיבו את האימפריה. ויוסיפו לה חטיבות טלוויזיה ומוזיקה ורדיו ופרסום והוצאה לאור ומדיה דיגיטלית. ויגדלו ויתרבו ויפרחו וינסו להשתלט על מותגים מצליחים אחרים. וינסו לרכוש את החברה של ג'ים הנסון, ב-1989, וייכשלו. וירכשו את אולפני פיקסאר (ב-2006) ואת מארוול אנטרטיינמנט (ב-2009). ויבינו שיש להם שני מותגי על ביד ואולי הגיע הזמן להושיב אותם לאיזה שיתוף פעולה. כך נולד "6 גיבורים", סרט האנימציה הראשון באורך מלא על גיבורי העל של מארוול.

על אף שהשילוב בין קומיקס ואנימציה מתבקש, בגלל הקלות בה יכולה האנימציה לעקוף מגבלות זמן וחלל של לייב אקשן, באופן מעניין בחרו אולפני דיסני להנפיש לאנימציה דווקא גיבורי קומיקס שלאיש מהם אין כוחות על. בסן-פרנסוקיו, סן פרנסיסקו של ימינו שטוקיו השתלטה עליה, הירו (ראיין פוטר) הוא גאון רובוטיקה שמסיים את בית הספר בגיל 14 ומאז משעשע את עצמו בקרבות רובוטים לא חוקיים. אחיו טדאשי (דניאל הניי) מחליט לתת לו מטרה בחיים ולוקח אותו למעבדה באוניברסיטה בה הוא לומד. שם פוגש הירו את את גו-גו (ג'יימי צ'אנג), שמפתחת גלגלים אלקטרומגנטיים מהירים; את ווסאבי (דיימון וויאנס ג'וניור), המתמחה בעבודה עם קרני לייזר; את האני למון הכימאית (ג'נסיס רודריגז) ואת פרד (טי.ג'יי מילר), ההפוגה הקומית. וגם את ביימקס (סקוט אדסיט), הפרויקט הפרטי של אחיו: רובוט רפואי שנראה כמו בלון מרשמלו ענק, שתפקידו לאבחן ולרפא כאב. ההמצאות שלהם נורא מגניבות, והירו משתכנע להירשם לאוניברסיטה ומפתח פרויקט לתחרות מדענים צעירים על מנת לזכות במלגה. אלא שאסון גורם לכך שאחד הגיבורים מת, שההמצאה של הירו נגנבת ושנבל על עוטה מסיכה מופיע פתאום יש מאין ומאיים על העיר. כעת חייבים החברים להשתמש בכישורים הייחודיים להם על מנת להפוך את עצמם לחמישה גיבורי על. הגיבור השישי הוא ביימקס, והוא זוכה לחליפה סופר מגניבה, שהופכת אותו מדובון אמפתיה רך וחביק למכונת לחימה מיומנת. חיצונית, לפחות.

מתבקש להשוות את "6 גיבורים" ל"משפחת סופר על", סרט גיבורי העל המצויר של אולפני פיקסאר מ-2004, ולו בגלל שזהו סרט גיבורי העל המצויר הנוסף היחיד. ההשוואה הזו לא מיטיבה במיוחד עם "6 גיבורים". הסרט ההוא, של בראד בירד, היה אחד מסרטי גיבורי העל הטובים ביותר בכל הזמנים, עם גיבורים (ונבל) מאופיינים היטב, עלילה קוהרנטית וקצב סוחף. "6 גיבורים" הוא בכל זאת סרט של דיסני, וככזה מיועד גם לילדים. הקצב שלו איטי יותר. אל חלק מהגיבורים לוקח לנו זמן להתוודע – הירו וטדאשי למשל, שכמו כל גיבורי על שמכבדים את עצמם גם הם יתומים מהוריהם, וגדלים אצל דודתם קס (מיה רודולף). אל אחרים אנחנו לא מתוודעים כמעט בכלל. הסיפור בנוי כך שרק בחלקו השני הופך הסרט למעשה לסרט גיבורי על, וזה מעט מדי זמן כדי להכיר את הנבל, להבין את מטרותיו, לגבש את הצוות ולצאת למלחמה. בחלקו נראה הסרט קצת כמו סיכום של כל סרטי גיבורי העל שראיתם עד היום, עם נבל גנרי שהפך מרושע מסיבות גנריות, עם שאיפות נקם גנריות (וקצת פשטניות, אם להודות על האמת) ושתי סצינות קרב בסך הכל, קצרות ולא מאיימות.

על אף כל אלה, "6 גיבורים" הוא סרט מהנה מאוד לצפייה, וניתן להסביר למה במילה אחת: ביימקס. ביימקס הוא אחד הדברים הכי חמודים שנראו על המסך שלכם בשנה האחרונה, אם לא החמוד מכולם. השילוב בין הרוך הטיפולי המובנה שלו וגופו העגלגל שמתחשק להתכרבל בתוכו, עם מכונת הלחימה שהירו מלביש עליו, לאחר שהוא משכנע אותו שזה מה שצריך כדי לגרום לו להרגיש יותר טוב – יוצר את אחד השילובים הכי מצחיקים ומלבבים שיש. גיבור על שמייד לאחר שהוא תוקף את הנבל בלי רחמים הוא מוודא שמרוצים מהטיפול שלו. בונוס נוסף הוא סרטון הפתיחה, "Feast", שמספר את סיפורה של מערכת יחסים בין בחור לבחורה מנקודת המבט של הכלב שלו והאוכל שהוא מקבל. בונוס אחרון, למתמידים, ימתין לכם בסוף הכתוביות, עם מחווה נהדרת לסטן לי, האבא של מארוול, שצץ מדי פעם בסרטים המבוססים על יצירות הקומיקס שלו, אבל זו הפעם הראשונה שהוא עושה את זה מצויר.

(צילום יחצ)

כתבות נוספות

מירושלים לאושוויץ

נעמה אסתר ליבסון, מראשוני הילדים שנולדו וגדלו במכבים, מצאה את עצמה נשאבת במהלך לימודיה באוניברסיטה העברית אל הארכיונים והחומרים מתקופת השואה • כעת, לאחר עשור של מחקר וכתיבה, היא מפרסמת את ספרה הראשון – "אשר תשקוט נפשה" – המגולל את סיפורן של הנשים ששרדו את מחנות ההשמדה והחברות ששמרה עליהן בחיים

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

מירושלים לאושוויץ

נעמה אסתר ליבסון, מראשוני הילדים שנולדו וגדלו במכבים, מצאה את עצמה נשאבת במהלך לימודיה באוניברסיטה העברית אל הארכיונים והחומרים מתקופת השואה • כעת, לאחר עשור של מחקר וכתיבה, היא מפרסמת את ספרה הראשון – "אשר תשקוט נפשה" – המגולל את סיפורן של הנשים ששרדו את מחנות ההשמדה והחברות ששמרה עליהן בחיים

המשך קריאה »

לחגוג את חייו, אחרי מותו

לפני חודש וחצי הלך לעולמו גדי אייזקס, חייל בן 19 ממודיעין, ובמוצאי שבת יקיימו חבריו מסיבה לזכרו: "כשדיברנו לפני הגיוס מה יקרה אם ניהרג בצבא, גדי רצה שאחרי האבל נחגוג"

המשך קריאה »

משוגעים עליכם

גם על במת התיאטרון מצליח הצמד עמיר את סביון להפגין כשרון גדול בקומדיה המשובחת "משוגע עליה". משחק מעולה של כל הקאסט. שאפו.

המשך קריאה »

חגיגה או הסתרה?

את האווירה החגיגית באירוע הגאווה העירוני העכירו טענות מצד עיתונאי הארץ וחברי סיעת מודיעין חופשית, שטענו כי המשטרה הורתה להסתיר את האירוע מהעוברים ברחוב וכי העירייה לא פרסמה מספיק את האירוע, מה שהביא למיעוט משתתפים • העובדות: פריסת בד אטום מאחורי בימת ההופעות היא אחת מהדרישות לקיום אירועים המוניים, והעירייה פרסמה את האירוע בשלטי חוצות ובפלטפורמות הדיגיטליות

המשך קריאה »