לא על החלב לבדו

גיל ח' עמית

מאז שהיינו ילדים הכניסו לנו לראש ששבועות הוא חג החלב. בגן הראו לנו תמונות של קיבוצניקים בבגדים לבנים עם פרות מאושרות, בהמשך באו הפרסומות בתקשורת, שקידמו מוצרי חלב לחג, מוספי העיתונים מלאים תמיד במתכונים לפשטידות ועוגות גבינה, ובאופן כללי התחושה היא שלתורה שמשה קיבל בסיני צורפה חוברת מתכונים שמומנה על ידי מחלבה גדולה.

בפועל אכילת מוצרי החלב היא נוהג חדש יחסית שהחל היכן שהוא בתקופת ימי הביניים ונוצל היטב על ידי מועצת החלב שקידמה את החג כחג הגבינות. בשנים האחרונות אנחנו עדים למגמה טבעונית הולכת ומתגברת. יותר ויותר אנשים עוברים לתזונה טבעונית, מי מטעמי מצפון, מי מטעמי שמירה על איכות הסביבה ומי מטעמי בריאות. איך מתמודדים הטבעונים, שנמנעים ממוצרי חלב, עם החג הזה על שלל מתכוניו והמנהגים שסובבים אותו? כינסנו שתי בשלניות ממודיעין, האחת טבעונית והשנייה כזו שמתמחה בבישול טבעוני, כדי לסייע.

מגלה עולם חדש

עדי כהן סימן טוב, בת 47, ובעלת דף הפייסבוק "בישול טבעוני שמח", מתגוררת במודיעין מזה כ-7 שנים. עדי היא אשת שיווק במקצועה, המועסקת היום במכון הטכנולוגי בחולון. בגיל 12 עברה לצמחונות מטעמים הומניטריים. "בגיל 12 הבנתי שכשאני רוצה לאכול עוף, זה חיה מתה, אז  פשוט ויתרתי. אני מבשלת כבר מגיל 9, מתנסה, ממציאה, משחקת עם מתכונים. בהתחלה בישלתי גם בשר. זה היה מצחיק כי הייתי מבשלת בלי לטעום, אבל טענו שזה טעים. הייתי צמחונית שקטה וטובת לב שלא מדברת ולא מעירה, יושבת במסעדות של על האש ואוכלת סלט בשקט. הייתי מטורפת על מוצרי חלב. שמנת, גבינות עובש וכו'. שבועות היה תמיד החג שלי.

לפני שנתיים גיליתי שעולם תעשיית הבשר ועולם תעשיית החלב מחוברים בעצם וקשורים זה בזה. פתאום הבנתי איך מפיקים את החלב שאני מתה עליו. כדי לאכול שמנת גורמים לפרה להיות בהריון שוב ושוב, לוקחים לה את התינוק ברגע שהוא נולד, שמים אותו בכלוב, חולבים אותה שוב ושוב,  ממנו עושים נקניק או סטייק מכניסים אותה שוב להריון וחוזר חלילה. לא ידעתי את זה. ידעתי שהורגים פרות לסטייקים. לא ידעתי את כל המעבר, על תנאי המחיה של בעלי החיים, על הסבל שהם עוברים. ברגע שהבנתי התחלתי לשאול שאלות. קראתי עוד ועוד מידע ובהתחלה כעסתי שלא ידעתי ושלא גילו לי שום דבר. החלטתי שאני לא משתפת פעולה עם זה ואז הודעתי שאני עוברת לטבעונות. לקח חודשיים עד שאמרתי את זה בקול רם. זה מצחיק נורא כי זה היה בערב שבועות לפני שנתיים, קיבלתי החלטה ובעלי ואני נסענו ליומיים לאילת לחופשה קצרה רק אנחנו וזו הייתה פעם ראשונה שאני טבעונית מחוץ לבית ובמסעדות, והכל היה לי נורא חדש. ערכנו ארוחת שבועות חצי טבעונית, אבל אבא שלי הביא גבינות וזו הייתה פעם ראשונה שאירחתי אירוח טבעוני בלי להכיר ובלי לדעת."

ההבדל בין צמחונות לטבעונות הוא באמת כל כך גדול?

"המעבר מצמחונות לטבעונות הוא לא חלק. צריך ללמוד מה מחליף את הביצים והגבינות בפשטידה. אתה יכול להיות טבח או בשלן מצוין אבל זו נישה אחרת וצריך לעשות הסבה. בעצם מה שקרה זה שהתחלתי ללמד את עצמי כל מה שצריך לדעת בהסבה הזו וגיליתי עולם שלם של חומרי גלם חדשים, שיטות, מתכונים, מוצרים שלא השתמשתי בהם כי לא היכרתי או התעצלתי ומתכונים חדשים לגמרי. זה עולם חדש ומדהים מבחינת המשמעויות שלו.

אחרי חודשיים ראיתי שזה עובד ואני שם ואני לא סתם אומרת ואני עומדת בזה. יצאתי מ"הארון". כתבתי בדף הפייסבוק שלי פוסט בסגנון "אני טבעונית ולמי מכם ששאל אותי עד עכשיו מה אתם אוכלים, הנה חלק מהדברים" והעליתי מלא תמונות של אוכל. התגובות היו מאוד מפרגנות. בעקבות זאת החלטתי לקעקע את התדמית של חוביזה ועדשים, אבל אני אדם עסוק ובאמצע השבוע די מאלתרת ארוחות. הייתי מעלה את התמונות של מה שבישלתי ביום שישי בערב, היו תגובות מדהימות וזו נהייתה מסורת. אנשים ביקשו מתכונים, ואז התחלתי להעלות תמונה פלוס מתכון. אנשים התחילו לבקש שאפתח מסעדה ואעביר סדנאות, לזה דחפה אותי בעיקר חברה בשם מירב גן שנתנה לי את הפוש האחרון. אימא של חבר של הבן מהכיתה התקשרה וביקשה עזרה. נבהלתי. היא רצתה לעבור לטבעונות וביקשה לראות איך מבשלים. שלחתי אותה לאינטרנט אבל היא התעקשה לבוא לראות איך אני מבשלת וכל הזמן חברות ביקשו מתכון כזה או אחר והחלטתי לנסות. הייתה התלהבות מאוד גדולה ומאז אני מעבירה סדנאות."

יש לך קייטרינג?

"אני לא עושה קייטרינג. אני עובדת במשרה מלאה ותובענית. יש לי שני ילדים ואני בקושי נושמת. אני מעבירה שתי סדנאות בחודש, בבית, ולפעמים מזמינים אותי למקומות. כל פעם בנושא אחר. יש לי לקוחות חוזרים וזה הכי נחמד. הם שולחים לי תמונות ומתייעצים איתי, שולחים הודעות, וכו'. זו קהילה. יש לי גם כרטיסיה. מי שבא חמש פעמים, סדנא שישית עלי."

מה קורה בסדנאות הללו?

"יש כמה סוגים של סדנאות. יש סדנאות שמתחלקים לזוגות או שלישיות וכל קבוצה מכינה מתכון אחד וכולם יושבים לאכול יחד בסוף. יש סדנאות שהן יותר הדגמה שבאים והמדריך עושה את רוב העבודה. לי היה חשוב שאנשים יעשו הכול. כשאנשים באים עושים את אותו מתכון יחד איתי ואני מראה ומצביעה על טעויות שיכולות לקרות בדרך, הסיכוי שיעשו בבית כמו שצריך הרבה יותר גדול. אנשים באים לסדנה של 4-3 שעות וכולם יחד מכינים משהו כמו ארבע – חמש מנות, תלוי כמה זמן לוקחת כל מנה. עושים הכול יחד, ואז יושבים לאכול ביחד וזה נורא נחמד כי זה גם אירוע חברתי. למדנו משהו חדש ואני נותנת טיפים."

לסדנאות שלך מגיעים גם לא טבעונים?

"מלא! יש אנשים רוצים ללמוד לאכול ולבשל בריא יותר והם יוצאים מנקודת הנחה שטבעוני זה בריא יותר. זה לא תמיד נכון אבל זו התפישה. הסיבה השנייה שאנשים שיש להם בני משפחה, בעיקר ילדים טבעונים או צמחונים, רוצים להרחיב את הרפרטואר. רוצים להכיר כדי שיהיה להם יותר מה להציע. באופן מפתיע יש אנשים שרואים את התמונות של האוכל בפייסבוק והם באים כי זה נראה להם טעים. אלה הכי מגניבים בעיני כי הם פתוחים. יש גם כאלה שמחליטים מראש שבגלל שזה טבעוני הם לא יגיעו."

מה למנה עיקרית?

התפישה השגויה לפיה רק בשר הוא אוכל מפריעה לעדי שאומרת. "הגענו לצערי למצב שאנשים חושבים שמנה עיקרית צריכה להיות חיה מתה. גם לצמחונים וגם לטבעונים בתחילת הדרך מאוד קשה לדמיין ארוחה עם מנה עיקרית שהיא לא בשר או דג לצורך העניין ואני מנסה ללמד בסדנאות שלי ולהציג גם מנות עיקריות, אבל אחד המכשולים הגדולים כשהם מארחים או מתארחים זה שהם לא יודעים מה לעשות עם מנה עיקרית. מנה עיקרית נתפשת כחיה וכל היתר הוא תוספות. אנשים צריכים לעשות את השינוי בתפישה ואני מקווה שזה יקרה."

כשאני שואל את עדי על ההסברה הטבעונית, שנטען כלפיה שהיא מיליטנטית מדי, ושהיא גורמת לאנטגוניזם כלפי הטבעונים וכלפי הטבעונות, היא מגיבה:"כשהחלתי לפרסם על הקיר שלי זו הייתה בעצם הסברה. זו הייתה ההסברה שלי. יש לי קושי עם לדחוף לאנשים בפרצוף תמונות של חיות ערופות. הפיד שלי מלא בזה ואני רואה את זה כל הזמן. קשה לי להציג תמונות קשות לצפייה לאנשים. הן זמינות, ואולי אם אנשים יראו אותן הם יעברו יותר מהר לצד שלנו, אבל זה ייצור גם אנטגוניזם. יש לי חברה שסיפרה לי שהיא לא אוכלת בשר יותר, בגלל דברים שהיא ראתה אצלי בפיד, ואני מעלה מקסימום תמונות של טליים חמודים שרצים באחו. נורא שימח אותי לשמוע את זה. היא אמרה שהיא רוצה לעבור לטבעונות וזה קשה לה אבל היא תעשה את זה מתי שהוא. בעיני להראות לאנשים שאפשר לאכול אוכל טוב שהוא לא חיות, זה בעצם האקטיביזם שלי."

ונעבור לקינוחים

ליאת גולן (41) ממודיעין היא בעלת דף הפייסבוק "אמנות המתוקים". גולן נשואה ואם לשלושה, עוסקת בהוראה לתנועה וספורט בגני ילדים, ולהנאתה אופה לעצמה ולחברים. היא אמנם לא טבעונית (אבל צמחונית כבר שלוש שנים) ובכל זאת הפכה למומחית באפיית טבעונית.

איך הגעת לזה?

"יש לי המון חברות טבעוניות שמאתגרות אותי. התחלתי לאפות הרבה קודם. הן ידעו כמה אני אוהבת לאפות וניסו לאתגר אותי לטבען מתכונים. אני עצמי על הדרך לטבעונות, אבל עוד לא הצלחתי להיכנס לזה עד הסוף. לא הופכים לטבעוני ביום אחד. אני לא אוכלת גבינות וביצים אבל לא מסתכלת על כל אריזה מה היא מכילה וכל הדקויות האלה. אם ייתנו לי נודלס מוקפץ, לא אתנזר מזה. אני לא מכינה לי חביתות למשל, אני לא מבשלת לעצמי עם ביצים וחלב. כשאני אופה עוגות טבעוניות כמובן שאני מוודאת טוב טוב שלא יהיו שום מרכיבים מהחי."

מה הביא אותך לצמחונות?

"למעשה הפסקתי לאכול בשר בהריון האחרון שלי כשהטעמים השתנו וזה לא היה לי טעים. זה לא מאידיאולוגיה. לא חזרתי לבשר אחרי. התרגלתי בלי. מוצרי חלב לא עושים לי טוב בגוף. בגלל זה אני אומרת שאני לא פנאטית. אצלי זה יותר קטע של בריאות. לעולם האפייה הגעתי בחופשת הלידה השנייה שלי. הילדה ישנה כל היום. השלישי כבר היה צריך רעש של מיקסר כדי להירדם. מה שהכי אהבתי היה לצלם אוכל ולכן עבדתי על זה כדי שזה יהיה מאוד אסתטי כדי שאוכל לצלם את זה. זה נתפס בי. היום אין מנה שאני מכינה ולא מצלמת אחר כך."

לאחרונה הפכה גולן את האפייה לסוג של עסק. "זה לא לגמרי מקצועי" היא ממהרת להבהיר "זה לא העיסוק שלי, יש לי שאיפה שזה יהיה העיסוק שלי. בחצי השנה האחרונה, אולי בעקבות משבר גיל הארבעים, התחלתי לחפש את עצמי והגעתי למסקנה שעם כל הפידבקים של מי שאוכל שאני צריכה לפתח את זה לכדי עיסוק ולהגיע גם לאנשים אחרים ולא רק למעגל הקרוב."

המרשמלו הטבעוני שלי

גולן שמעידה שיש ביקוש גדול לקינוחים טבעוניים עוד לא ממש לגמרי בעסק הזה משום לדבריה  "עוד לא הגעתי לרגע של להחליט שאני משקיעה את כל כולי רק בזה. אבל יש כל מיני דברים שאני רוצה לנסות לטבען. ממתקים שנחשבים חלביים ואני רוצה להפוך לטבעוני ואטרקטיבי. זה לנסות הרבה עד שמגיעים לתוצאה מושלמת. אני מכינה למשל מרשמלו טבעוני. זו הייתה עבודה של הרבה התנסויות עד שהגעתי למתכון שאין אחד שאומר שלא יכול להיות טעים מזה. רק אחרי שאני עושה מבחני טעימה לאנשים אני מבינה שהגעתי לנקודה הנכונה.

למה מרשמלו?

"טבעונים חיפשו מרשמלו לל"ג בעומר וליום העצמאות. מרגע שהופכים לטבעונים נזכרים פתאום בכל הדברים שאהבת. אנשים מספרים לי שחמש שנים לא נגעו במרשמלו, כאילו קודם אכלו את זה כל יום," היא מחייכת, "אבל זה חסר להם וזה האתגר שלי למצוא את הדרך להגיע לדבר שהם מתגעגעים אליו. עד לא מזמן הייתי בין היחידים שעושים מרשמלו טבעוני, עד ש-וגה הוציאה את זה לשוק. בכל זאת המרשמלו שלי הגיעו אפילו לאילת. הכול מפה לאוזן. אני לא משווקת את עצמי עדיין בצורה אקטיבית."

מה המתכון שאת הכי גאה בו?

"המרשמלו, אבל לשבועות עוגת הגבינה הטבעונית שלי. הייחוד שלה הוא שהיא לא על בסיס טופו, שהוא לא הדבר הכי בריא שיש. זה מכיל גם אגוזי קשיו וקרם קוקוס שיש לו ערך קצת יותר טוב מגבינות טופו. היא גם מאוד דומה בטעם לעוגת הגבינה המקורית, הלא טבעונית, וכל פעם אפשר לקשט אותה בפירות או ציפויים אחרים כך שהטעם נהיה כל פעם אחר, אבל זו עדיין עוגת גבינה."

אם תשאלו את ליאת איך קורה שלמרות כל המתוקים היא לא משמינה, תופתעו מהתשובה. "אני לא אוכלת את כל זה. מרוב שאני עושה ומריחה מתוק אפילו לטעום אני לא יכולה. אני משתמשת בטועמת הראשית שלי, בתי נעם בת ה-12, שעליה אני הכי סומכת. היא יודעת להגיד לי אם הגעתי לטעם ולמקום הנכון. כל הכיף שלי הוא לעשות ולשמח אחרים. זה לא שאני נהנית מהטעם, אלא מלשמח אחרים שנהנים מהדברים שאני עושה. זה מה שהכי חשוב לי למעשה."

הקינוחים של ליאת גולן

עוגת "גבינה"

לתבנית 24

לתחתית:
שרוול פתי בר
1/4 כוס שמן קוקוס מומס
1/4 כוס חלב צמחי

למלית:
כוס קשיו מושרה  במים רותחים לחצי שעה
3/4 כוס סוכר
חבילת גבינת "טופיטי" בסגנון שמנת
פחית קרם קוקוס (400 ג')
50 גרם קורנפלור
מיץ מחצי לימון
גרידת לימון מלימון שלם
כפית תמצית וניל

אופן ההכנה:
לתחתית:
טוחנים את הפתיבר לפירורים. מוסיפים את השמן קוקוס והחלב הצמחי ומערבבים עד ליצירת עיסה.
משטחים בתבנית ומכניסים לתנור מחומם מראש 180 מעלות ל8 דקות אפייה.

למלית גבינה:
טוחנים בבלנדר את הקשיו, הקרם קוקוס, הסוכר וגבינת הטופיטי עד לקבלת נוזל אחיד ללא גרגירי קשיו בכלל.
מוסיפים את הקורנפלור וממשיכים להפעיל את בבלנדר. 
רק בסוף מוסיפים את הוניל, מיץ הלימון וגרדת לימון.

שופכים את הנוזל שהתקבל לתבנית עם התחתית האפויה  ומכניסים לתנור ל40 דקות אפיה בחום של 160 מעלות
מוציאים מהתנור כשהעוגה קצת רוטטת. מקררים לטמפרטורת חדר ומכניסים ללילה במקרר.

את העוגה ניתן לקשט בפירות יער, בקצפת צמחית, בגנאש  שוקולד, בקרם לוטוס וככל שעולה על רוחכם…


מלבי קוקוס
400 ג קרם קוקוס (פחית)
400 מ"ל מים
100 גרם סוכר
כפית תמצית וניל
60 ג' קורנפלור מעורבב עם רבע כוס מים

מחממים את הקרם קוקוס, מים, סוכר ווניל  בסיר קטן על אש נמוכה. מוסיפים את הקורנפלור  המומס  במים לנוזל החם תוך כדי בחישה מתמדת (עדיין האש דולקת) ומערבבים עד שהכל מסמיך.
מכבים את האש, מחכים שיתקרר מעט ומוזגים לקעריות  ההגשה. מכניסים את המלבי  למקרר לפחות ל12 שעות.

ניתן לקשט בפיסטוקים, קוקוס, בוטנים, פירות יער או כל פרי אחר.


הקישים של עדי כהן סימן טוב

קיש בצל מקורמל עם גבינת קשיו ועגבניות שרי

(לתבנית פאי בקוטר 24 סמ')

 

לבצק:

2.5 כוסות קמח כוסמין (אפשר קמח רגיל או חצי לבן חצי מלא)

3/4 כוס שמן

3/4 כוס מים

1/2 כפית מלח

למלית:

2 בצלים גדולים

1 כוס אגוזי קשיו לא קלויים מושרים במים למס' שעות

1/2 פחית קרם קוקוס 17%

4 כפות שטוחות קורנפלור

מלח (בערך כפית)

1/4 כפית אגוז מוסקט (לא חובה)

 

לעבודה: 

מערבבים בקערה את כל חומרי הבצק ולשים עד לקבלת בצק רך וחלק. עוטפים בניילון נצמד ומכניסים למקרר לכחצי שעה (בחורף אין צורך)

לאחר הקירור, יוצרים מהבצק כדור ולשים אותו עד לקבלת עיגול שטוח ודק גדול מעט יותר מקוטר התבנית.

משמנים קלות את התבנית, מעבירים בעזרת המערוך את עיגול הבצק אל התבנית ומסירים עודפי בצק אם יש.

צריכה להתקבל תבנית מכוסה בבצק בתחתית ובשוליים.

מחוררים את הבצק באמצעות מזלג ומפזרים שכבה של גרגרי חומוס או שעועית יבשים (הם משמשים כמשקולת בזמן האפייה הראשונית כדי שהבצק לא יתנפח).

מכניסים את התבנית לתנור שחומם מראש לחום של 180מעלות לכ 20- 15דקות עד שהבצק מתייבש.

מוציאים את התבנית, מצננים מעט ושופכים החוצה את החומוס/שעועית (אפשר לשמור אותם לשימוש חוזר).

 

בזמן האפייה מכינים את המלית:

פורסים את הבצלים לחצאי פרוסות דקות ומטגנים במעט שמן זית או שמן קוקוס על אש נמוכה תוך כדי ערבוב עד שמתרככים ומקבלים צבע שחום (זהירות לא לשרוף, מדובר על בישול בחום נמוך).

מסירים מהאש ומצננים מעט.

מסננים את אגוזי הקשיו, מוסיפים להם מעט מים טריים (כ-1/3 כוס) ומרסקים באמצעות בלנדר מוט עד לקבלת משחה אחידה (רצוי לעשות זאת בכלי צר וארוך כי האגוזים קופצים לצדדים), תוך כדי ריסוק מוסיפים מעט מיץ לימון סחוט ומלח. אם יש צורך אפשר להוסיף עוד טיפה מים כדי לעזור לריסוק.

מעבירים את גבינת הקשיו אל המחבת עם הבצל המקורמל, מוסיפים חצי פחית קרם קוקוס מנוערת היטב, קורנפלור ומערבבים הכל יחד באמצעות מטרפה עד לקבלת קרם חלק. מוסיפים מלח ואגוז מוסקט, טועמים ומתקנים תיבול.

שופכים את המלית אל קלתית הבצק האפוי (לא לשכוח לשפוך את החומוסים) ואופים בחום של 180 מעלות כחצי שעה.

מכיוון שכל תנור אופה קצת אחרת, אני ממליצה לבדוק לאחר  20 דקות האם הקלתית אפויה והמלית יציבה ולהחליט האם להמשיך לאפות.

מוציאים מהתנור ומצננים מעט כדי שהמלית תתייצב, פורסים ומתענגים.

הערה: אם לא אוהבים את טעם הקוקוס אפשר להשתמש במיכל קטן של שמנת סויה או שמנת אורז לבישול 5% שומן


קיש פטריות וערמונים עם קרם גבינת טופו

(לתבנית פאי בקוטר 24 סמ')

 

לבצק:

2.5 כוסות קמח כוסמין (אפשר קמח רגיל או חצי לבן חצי מלא)

3/4 כוס שמן

3/4 כוס מים

1/2 כפית מלח

למלית:

1 בצלים גדול

סלסלת פטריות מסוגים שונים (מה שאוהבים)

חבילת ערמונים קלופים וקלויים (100 גר')

1 חבילת טופו משי רך (עמיד. נמכר באריזת קרטון)

1/2 פחית קרם קוקוס 17%

4 כפות שטוחות קורנפלור

1 כפית מלח

1/4 כפית אגוז מוסקט

לעבודה: 

מערבבים בקערה את כל חומרי הבצק ולשים עד לקבלת בצק רך וחלק. עוטפים בניילון נצמד ומכניסים למקרר לכחצי שעה (בחורף אין צורך)

לאחר הקירור, יוצרים מהבצק כדור ולשים אותו עד לקבלת עיגול שטוח ודק גדול מעט יותר מקוטר התבנית.

משמנים קלות את התבנית, מעבירים בעזרת המערוך את עיגול הבצק אל התבנית ומסירים עודפי בצק אם יש.

צריכה להתקבל תבנית מכוסה בבצק בתחתית ובשוליים.

מחוררים את הבצק באמצעות מזלג ומפזרים שכבה של גרגרי חומוס או שעועית יבשים (הם משמשים כמשקולת בזמן האפייה הראשונית כדי שהבצק לא יתנפח).

מכניסים את התבנית לתנור שחומם מראש לחום של 180מעלות לכ 20- 15דקות עד שהבצק מתייבש.

מוציאים את התבנית, מצננים מעט ושופכים החוצה את החומוס/שעועית (אפשר לשמור אותם לשימוש חוזר).

בזמן האפייה מכינים את המלית:

פורסים את הבצל והפטריות לפרוסות דקות ומטגנים במעט שמן זית או שמן קוקוס על אש נמוכה תוך כדי ערבוב עד שמתרככים מעט, מוסיפים פרוסות ערמונים,

מסירים מהאש ומצננים מעט.

בקערה טורפים את הטופו, קרם הקוקוס, הקורנפלור, והתבלינים עד לקבלת קרם חלק.

מוסיפים לקרם את תערובת הפטריות והערמונים ומערבבים. טועמים ומתקנים תיבול.

שופכים את המלית אל קלתית הבצק האפוי (לא לשכוח לשפוך את החומוסים) ואופים בחום של 180 מעלות כחצי שעה.

מכיוון שכל תנור אופה קצת אחרת, אני ממליצה לבדוק לאחר  20 דקות האם הקלתית אפויה והמלית יציבה ולהחליט האם להמשיך לאפות.

מוציאים מהתנור ומצננים מעט כדי שהמלית תתייצב, פורסים ומתענגים.

הערה: אם לא אוהבים את טעם הקוקוס אפשר להשתמש במיכל קטן של שמנת סויה או שמנת אורז לבישול 5% שומן


גלילות חציל במלית גבינת קשיו, עירית ואגוזים

 

מצרכים

חציל גדול ויפה

1 כוס אגוזי קשיו לא קלויים מושרים במים למס' שעות

צרור קטן של עירית קצוצה

חופן אגוזי מלך קצוצים

מלח

לימון

שן שום כתושה (אופציונלי)

לעבודה:

פורסים את החציל לאורך (מלמעלה למטה) לפרוסות ברוחב של כחצי סמ'. מניחים בתבנית משומנת ומברישים היטב בשמן זית.

אופים בחום של 180 מעלות כ 15 דקות ובודקים את מידת הצליה, במידה והפרוסות השחימו מעט מוציאים מהתנור, במידה ולא משאירים לאפיה נוספת של כ-10-5 דקות.

מצננים מעט את החצילים כדי שניתן יהיה לעבוד איתם.

בנתיים מכינים את גבינת הקשיו:

מסננים את הקשיו ומרסקים באמצעות בלנדר מוט בכלי צר וארוך יחד עם כחצי כוס מים טריים, מוסיפים מעט לימון סחוט ומלח, טועמים ומתקנים תיבול. צריכה להתקבל גבינה רכה וחלקה עם טעם עדין של קשיו. למי שאוהב טעמים עזים ניתן להוסיף שן שום כתושה.

 

כשהחצילים הצטננו אפשר להתחיל לגלגל:

מניחים על משטח העבודה פרוסת חציל אחת, במידת הצורך, ניתן להספיג עודפי שמן במגבת נייר, מניחים בקצה אחד של הפרוסה בערך כפית גבינה, מוסיפים מעל הגבינה מעט עירית קצוצה ואגוזים ומגלגלים את החציל עד לקבלת גלילה.

ממשיכים לגלגל את כל הפרוסות ומסדרים בצלחת הגשה.

מפזרים מעל עירית קצוצה ואגוזים.

מגישים בטמפרטורת החדר.

בתמונה ליאת ועדי. "אפשר לאכול אוכל טוב שהוא לא חיות", צילום אינגריד מולר

 

כתבות נוספות

ומי ידאג לדיירים?

קבוצת חנן מור נקלעה לקשיים משמעותיים, ודיירי הפרויקט שלה בשכונת מורשת חוששים מפגיעה קשה בזכויותיהם וטוענים לליקויים חמורים שלא טופלו

ומי ידאג לדיירים?

קבוצת חנן מור נקלעה לקשיים משמעותיים, ודיירי הפרויקט שלה בשכונת מורשת חוששים מפגיעה קשה בזכויותיהם וטוענים לליקויים חמורים שלא טופלו

המשך קריאה »