מסר לפראנואידים

גיל ח' עמית
2014-12-17 00:00:00
2014-12-17 00:00:00

כבר איבדנו את הפרטיות, וזה ידוע. המידע עלינו חשוף היום לכל דורש באופן חסר תקדים בתרבות האנושית. הפרטיות היקרה שלנו, המצאה חדשה יחסית שלא הייתה מוכרת בחברות אנושיות מוקדמות יותר, הולכת והופכת לאגדה רחוקה כשאנחנו מגלים שגוגל, פייסבוק, ווטסאפ, אפל וחברות טכנולוגיה נוספות חולקות את המידע עלינו הן עם המפרסמים שמחפשים אותנו והן עם גורמים צבאיים ומודיעיניים שמבקשים לדעת עם מי דיברנו, איפה היינו ומה השיא שלנו בקנדי קראש.

ככל שהבעיה הופכת עמוקה יותר, חברות מבינות יותר ויותר, שהבעיה העיקרית של משתמשי הסמארטפונים הוא אובדן הפרטיות ומנסות להתמודד עם זה. כבר כתבנו פה בעבר על סיקרט, הרשת החברתית האנונימית שהפכה בינתיים ממקום שבו אנשים חולקים סודות ותשוקות למקום מפגש לבני נוער שכותבים בשגיאות כתיב ומנסים לנחש מי כותב כל סוד וסוד, אבל מה לגבי עולם המסרים המיידיים והשיחות? בעולם שבו כל שיחה מוקלטת וכל מסרון נשמר לנצח, נדרש פתרון. קבלו אותן, האפליקציות שיסייעו לכם לשמור את השיחות שלכם פרטיות.

מהקל לכבד, קבלו את טלגרם. טלגרם (Telegram) נותנת מענה למי שהפרטיות חשובה לו אך אינה בראש מעייניו.  האפליקציה מאפשרת משלוח הודעות רגיל וסטנדרטי, כזה שיהיה גלוי לכל ולא יימחק. הממשק כמעט זה לזה של ווטסאפ, כולל האמוג'י האהובים והמוכרים, אבל בנוסף ניתן להתחיל גם שיחה חסויה. בשיחה חסויה ההיסטוריה לא תישמר בתום השיחה (אופציה שקיימת גם בצ'אט של גוגל), אך ניתן ליצור גם השהיה קבועה (שניות או דקות) עד למחיקה אוטומטית של ההודעות שנשלחו. בנוסף, במידה והצד השני יחליט לצלם את המסך, תקבלו על כך התראה מיידית כך שתוכלו לדעת האם לצד השני יש כוונה לשמור מידע שהייתם רוצים לשמור לעצמכם. כמובן שברגע שהמסך צולם אין כבר מה לעשות עם המידע, אך טוב לדעת דברים כאלה מראש.

וייפר (Wiper) נועדה לפרנואידים יותר. מדובר באפליקציית הודעות מיידיות בעלת ממשק הודעות נוח, שמאפשרת שיחה חסויה ונוחה בלי חשש שהצד השני יצלם את המסך. אופציית צילום המסך פשוט חסומה פה. כאן ההודעות נשמרות כך שניתן לראות את שרשרת ההודעות שכתבתם, אבל רק עד שאחד הצדדים יחליט למחוק אותה באופן חד צדדי. זה לא הכל. וייפר מאפשרת גם לבצע שיחות קוליות מוצפנות שלא ניתן יהיה לצותת להן דרך גורם שלישי.

אם אתם פרנואידים של ממש, מאלה שחוששים שבסתימות שלהם הושתלו משדרים של המוסד, בשבילכם המציאו את קונפייד. קונפייד (Confide) שמאפשרת משלוח הודעות ברמת הצפנה שמתאימה לסוכנויות ביון. כשהצד השני יקבל את ההודעה ששלחתם הוא יראה על המסך ריבועים כתומים שרק כאשר יעביר עליהם את האצבע ייחשפו המילים שתחתם. היתרון? לא ניתן לצלם את ההודעה. מעבר לזה ההודעה תימחק מיד לאחר שנקראה. החיסרון, היעדר הקשר בשיחה ארוכה שנמשכת זמן מה.

לא נשאל אתכם מה אתם מתכוונים לעשות עם האפליקציות האלה, וכמובן שאנחנו לא מעודדים דברים שהשתיקה יפה להם, אבל עדיין – פרטיות היא ערך חשוב.

(צילום יחצ)

כתבות נוספות

שני חשודים נוספים נעצרו בפרשת הנער הנעדר

המשטרה הודיעה בסוף השבוע על מעצרם של שני חשודים נוספים, במקביל להארכת מעצרו של סלמון אברמוב מירושלים, החשוד במעורבות בפרשה. הוריו של קליינרמן: "סומכים על המשטרה שתבצע כל פעולה שצריך על מנת לאתר את מויישי"

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

זה עולה לנו

לאן נעלמה המחאה האותנטית? לא הכול ניתן לפתור באמצעות מחאה ברשתות החברתיות

עולם בצבעים

יעקב גילה, צייר ממודיעין, השיק לאחרונה תערוכה חדשה במרכז הרב תחומי: "אני מושפע מחלונות ראווה בניו-יורק, מטיול בולענים בים המלח, ממופע ריקוד"

המשך קריאה »