(new)ויקטורי
"כלאו את בעלי וזרקו את המפתחות"

"כלאו את בעלי וזרקו את המפתחות"

אביטל יוגב, מנהלת סניף החברה להגנת הטבע במודיעין, לא ציפתה שחייה יתהפכו ברגע לאחר שבעלה, בכיר באגף הביטחון באל-על, נעצר בחשד שהיה חלק מרשת הברחת קוקאין מדרום אפריקה • כעת, לאחר למעלה משנתיים בהן רמי יוגב שוהה במעצר, היא תוקפת את הפרקליטות והמשטרה ומספרת על ההתמודדות המשפחתית

(צילומים: פרטי וצילום מסך חדשות 13)

את השיחה עם אביטל יוגב, מנהלת סניף החברה להגנת הטבע במודיעין, אנו עורכים בעיתוי מוזר למדי. יום אחרי שפעילי איכות הסביבה באזור, ויוגב ביניהם כמובן, חגגו את ההכרזה כי הגבעות הדרומיות יוכרזו כגן לאומי, אנו צוללים איתה לתוך הפרשייה שמגדירה את חייה בשנתיים האחרונות, מאז שבעלה רמי, בכיר באגף הביטחון של אל-על נעצר בחשד כי היה חלק מרשת הברחת סמים לארץ.

"זה באמת עיתוי מוזר, נכון. אומרים לי כל הזמן 'מזל טוב', ואני עונה 'על מה? רמי עדיין בכלא?", היא מספרת.

הדרמה של משפחת יוגב נחשפה לאחרונה בכתבתה של איילה חסון בחדשות ערוץ 13, לאחר למעלה משנתיים של חיים שהתהפכו. "תראה, אני לא הסתרתי את זה, אבל ברור שהחשיפה שהנושא קיבל עכשיו היא עצומה. הרבה אנשים לא ידעו. אנחנו מקבלים גל תמיכה אדיר, המון הודעות מכל הכיוונים".

רמי יוגב, בן 57, ראש מדור פיתוח ואמצעים לשעבר באגף הביטחון של חברת התעופה הלאומית, נעצר בנובמבר 2018 ומאז הוא כלוא עד תום ההליכים, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום, יחד עם שישה חשודים נוספים. יוגב נעצר לאחר שבעקבות מידע מודיעיני שהגיע אל חוקרי יחידת להב 433, נתפסה בשדה התעופה בן גוריון מזוודה ובה 20 ק"ג קוקאין. מספר ימים לאחר התפיסה חותמת המשטרה על הסכם עד מדינה עם א.א, מי שלמעשה היה חלק מרכזי מאותה רשת הברחות קוקאין מדרום אפריקה לישראל. על פי החשד השתמשה הרשת במטוסי אל-על כדי להבריח את הסמים, ב-17 הזדמנויות שונות, כאשר על פי כתבי האישום העלה את מזוודת הסמים למטוס בדרום אפריקה בלדר, ורמי יוגב היה זה שהוציא את המזוודות מפתח המטוסים והחוצה משדה התעופה ללא בידוק, זאת הודות לאישורים הביטחוניים שלו. אותו עד מדינה, א.א, היה קודמו של יוגב בתפקיד ובין השניים התקיימה הכרות מוקדמת.

"כלאו אותו וזרקו את המפתח"

מאז אותו יום נלחמת משפחת יוגב על חפותו של אב המשפחה, כאשר לטענתם סימנו המשטרה והפרקליטות את יוגב כאשם, זאת למרות שלדבריהם אין כלל ראיות כי היה שותף ברשת הברחת הסמים.

אביטל, את זוכרת את הרגע שהתחיל?

"כן, זוכרת בבירור. הייתי בעבודה והתקשר אלי איזה בחור מאל-על ואמר שרמי נעצר. היה נשמע לי הזוי לגמרי. רמי ממש לא הטיפוס של פלילים והסתבכויות. הוא אדם שהקדיש כל חייו למלחמה בטרור. הוא ויתר על הרבה מאוד הצעות בארץ ובעולם להצטרף לכל מיני מיזמים ולהרוויח הרבה יותר . רמי ראה בעבודה שלו שליחות. ולחטוף ככה מהמדינה זה משהו שלא ציפינו לו".

מתי אתם מבינים שזה מסתבך ולא ייפתר במהירות?

"האמת, כשהוגש כתב האישום. לכל אורך החקירה היינו בטוחים שעוד רגע זה הולך להיגמר, ורק כשהוגש כתב האישום הבנו שהמשטרה הולכת להתעלם מכל העדויות שמראות להם שזה לא רמי ושהוא לא עשה שום דבר. מהרגע שהם החליטו שזה רמי, המטרה הייתה מסומנת על הקיר ואז התחילו לצייר את העיגולים סביבה ומתעקשים שרמי הוא חלק מהרשת הזאת".

על פי הכתבה בחדשות 13, בידי המשטרה והפרקליטות נמצא תיעוד של יוגב עובר בשער בשדה התעופה כשהוא נושא מזוודה, ותיעוד מוקלט נוסף בו נשמע יוגב משוחח עם עד המדינה. בתיעוד זה מוקלט יוגב כשהוא מתריע בפני עד המדינה כי ישנה נוכחות מוגברת של קציני מכס באזור, וככל הנראה הגעת הבלדר עם מזוודת הסמים מוכרת לרשויות. לאביטל יוגב יש הסברים מדוע שני התיעודים הללו לא קושרים את בעלה לרשת הברחת הסמים.

"המשטרה טוענת שרמי הוציא מהמטוס החוצה 17 פעמים מזוודה עם סמים. אין שום תיעוד של זה, הפרקליטות הודתה בבית המשפט העליון שבמקום הכי מצולם במדינה אין להם שום תיעוד של רמי עושה את המסלול הזה, אפילו לא פעם אחת. אותו תיעוד שהם מראים אותו עובר בשער קרוסלה עם מזוודה, זו יציאה ממשרדי אל-על, ורמי נשאל על זה וענה שזו מזוודה שהוא הוציא מהמחסן ולא ממטוס. יתרה מזה, מעל הכניסה למחסן יש מצלמה. לכו תבדקו ותראו מאיפה המזוודה הזאת הגיעה. או שהם לא עשו את זה, או שהם בדקו ומסתירים את הממצאים. הצילומים האלה לא הגיעו לידינו. ולכן אני אומרת שרמי מעולם לא העביר שום מזוודה מהמטוס החוצה. הטענה שהיו מזוודות, אבל נאמר לרמי שיש בהן זהב, זה משהו שעד המדינה טוען. אנחנו אומרים שכל הטענה כולה היא שקרית".

ומה לגבי תיעוד שיחת הטלפון והקשר לעד המדינה?

"עד המדינה ביקש מרמי להעביר איזשהו תיק, פעם אחת בלבד, באותו יום בו רמי נעצר. הוא אמר לרמי שיבוא אדם עם תיק בו יש כסף השייך לו, לעד המדינה, כי הוא רוצה להכניס לארץ כסף בלי שאשתו תדע מכך בשל מאבק גירושים. באותה שיחה שתועדה רמי אמר לו שיש פה אנשי מכס וכנראה יודעים על הבלדר. מזה לקחה המשטרה והדביקה עליו 17 אישומים של ייבוא סמים".

איך את מסבירה את התנהלות הפרקליטות והמשטרה?

"בידי המשטרה נמצאות עדויות שאומרות שזה לא רמי, אלא מישהו אחר. והמשטרה לא בדקה את זה בכלל, אפילו לא זימנה את האדם הזה לתשאול. המשפט התחיל, עד המדינה קרס על הדוכן ונתפס בשקרים. הפרקליטות עצרה את המשפט, הביאה עד מדינה נוסף, שדרך אגב, לא מכיר את רמי ואין לו שום קשר אליו והוא מכחיש שרמי היה חלק מזה, ומאז, במשך 10 חודשים אין משפט. אדם יושב במעצר עד תום ההליכים, כשאין הליכים. כאילו המדינה נעלה אותו, זרקה את המפתח והסתלקה".

נשמע מתסכל.

"זה הרבה יותר ממתסכל. זה עוול עצום שהמדינה עושה, כביכול על פי החוק. זה משהו שלקוח ממשטרים אפלים".

היו לך מחשבות שאולי רמי לא אומר לך את האמת או שהאמון מוחלט?

"זה שיש בינינו אמון מוחלט מהרגע הראשון זה בזכות העובדה שאני מכירה אותו 35 שנה. אבל זה לא רלוונטי בכלל במה אני מאמינה או לא מאמינה, אני מסתכלת על העדויות. ואני אומרת, במקום הכי מצולם במדינה אין להם שום תיעוד שלו. ולמה לקח להם שנתיים וחודשיים להודות בזה? כבר שנתיים אנחנו מבקשים שיעבירו לנו את החומר מהמצלמות והם מסרבים. עכשיו בית המשפט אילץ אותם להודות שהם צפו בסרטוני האבטחה ורמי לא מתועד שם אפילו לא פעם אחת. ומדובר על מסלול, לא על מיקום ספיציפי".

ואיך זה לא מביא לביטול ההליכים?

"זאת שאלה מצויינת. מעבר לזה, שתבין את מלחמת החורמה שהפרקליטות מנהלת כדי שהאמת לא תצא לאור, בימים אלו הגשנו בקשה לבית המשפט העליון לאפשר לרמי להעיד. הפרקליטות מסרבת לאפשר לרמי להעיד ברגע שיתחדש המשפט".

אבל אתם יכולים לזמן אותו לדוכן.

"הם רוצים למנוע מאיתנו להעלות את רמי להעיד, בטענה שהוא יודע סודות ביטחוניים מאבטחת שדה התעופה. רמי לא עובד בשדה כבר שנתיים וחודשיים, כל ידיעה מודיעינית שהייתה לו כבר מזמן לא בתוקף. הוא שיתף פעולה בחקירות ומסר הסברים מלאים. החוקרים שלו יכולים לשמוע את העדות הזאת ולשופט אסור? הם רוצים למנוע ממנו לחלוטין להעיד, אפילו לא בדלתיים סגורות. אני עדיין מאמינה שניתן להשיג צדק בבית המשפט ומקווה לטוב".

אבא, גם מהכלא

כאמור, לדרמה שפקדה את משפחת יוגב לא היו סימנים מוקדמים. "בוקר אחד הוא הלך לעבודה ולא חזר", מספרת יוגב.

איך מבשרים דבר כזה לילדים?

"שלושת הילדים שלנו כבר גדולים, אבל בכל גיל זו מכה רצינית. במבט לאחור אני יכולה להגיד שכל הפרשה הזאת חיזקה אותנו כמשפחה בצורה בלתי רגילה, שזה מזל גדול. קודם כל, באמת יש חיבור מאוד חזק בין הילדים לבינינו. רמי אבא מדהים, וממשיך לתמוך בהם גם מהכלא. הוא מתקשר יום-יום לכל אחד מהם, הם מתייעצים איתו ופותחים בפניו את הלב, כמו שהיה כל השנים. מדהים שהוא מוצא בעצמו את הכוח לחזק אותם מהבור העמוק בו הוא נמצא".

איך באמת הוא נשאר חזק במצב כזה?

"תראה, אדם שיודע שהוא חף מפשע הולך עם האמת שלו. הוא יודע שלא עשה דבר, גם המשטרה והפרקליטות יודעים את זה, אנחנו יודעים היום שהם יודעים. רמי לא העביר שום מזוודה, לא של זהב ולא של בגדים מזארה".

יש מחשבות על מה יקרה אם רמי יורשע? או שמדחיקים אותן?

"קשה לי להאמין שהוא יורשע. כמו שאמרתי, חוץ ממילה של עד מדינה שקרן אין שום הוכחה שרמי עשה את זה, מכיוון שהוא לא עשה את זה. אי אפשר להמציא הוכחות. אז הדאגה שלנו היא לא שרמי יורשע, אלא כמה שנים יצטרך לבלות מאחורי סורג ובריח עד שהאמת תצא לאור".

איך את מסבירה את המעצר עד תום ההליכים?

"השימוש שהמדינה עושה בהליך הזה, בעיני כאדם שהוא לא משפטן, מדובר על שימוש שהוא לא חוקי. החוק מדבר על כך שמעצר עד תום הליכים ישמש אך ורק כאשר אין חלופת מעצר אחרת. בנוסף, החקירה הסתיימה, כך שאין פה עניין של שיבוש חקירה. ואני בטוחה שגם בפרקליטות אין אף אחד שחושב שהוא מסוכן לציבור. יברח מהארץ? לקחו לו את הדרכון, אין טיסות, יש אמצעים לוודא שלא יברח, כמו איזוק אלקטרוני. הסיבה היחידה שמחזיקים אותו במעצר עד תום ההליכים היא כדי לשבור אותו. למה הם כל כך צריכים לשבור אותו ושיודה? מכיוון שאין להם הוכחות והם יודעים את זה".

איך הוא מסתדר בכלא? זה לא ממש עולם שהכיר.

"תראה, בזמנים קשים כאלה בן אדם מוצא בעצמו כוחות שלא שיער שקיימים. רמי כל ימיו עשה טוב, עשה חסד ועזר לכל מי שרק ביקש ממנו, והוא ממשיך להיות אותו בן אדם גם בכלא".

לא התראתם עכשיו חודשיים.

"נכון, ביום שישי האחרון כן אפשרו לי לראות אותו. אם לפני הקורונה הדברים היו קשים, אז השנה האחרונה רק החריפה את המצב".

יש רגעי שבירה בדרך?

"אני לא מכירה את המונח הזה. יש רגעים קשים, הרבה מאוד רגעים קשים. הקשה מכל זה להבין שבמדינה שכל כך אהבנו, ושכל אחד מאיתנו התמסר אליה מכיוון אחר, מתנהלים דברים שבינם לבין הצדק אין ולו דבר אחד. אתה מבין שהמערכת שחוקרת לא רק שלא מעניינת אותה האמת, אלא שגם כשהאמת ניצבת לה מול הפרצוף היא מתעלמת ממנה. אתה מבין שיש גורמים שנעצו שיניים ולא מוכנים להרפות. אז כן, קשה לחיות עם הדברים האלה, אבל אנחנו אנשים אופטימיים. אנחנו יודעים שרמי חף מפשע ומקווים שהצדק ייצא לאור".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20