(new)ויקטורי
הדרך (הארוכה) לדירה

הדרך (הארוכה) לדירה

עשרות תושבי מודיעין שזכו בהגרלת מחיר למשתכן בשכונת מורשת בשנת 2017 לא דמיינו שייאלצו להמתין למעלה משש שנים עד לקבלת הדירות

(צילום ארכיון: דוברות העירייה)

בסיפור הזה אין אשמים מובהקים, למרות חילופי ההאשמות בין עיריית מודיעין לחברת הנדל"ן דונה, אבל יש בהחלט נפגעים – תושבי העיר שזכו בהגרלת מחיר למשתכן בפרוייקטים של החברה בשכונת מורשת וייאלצו להמתין 6-7 שנים עד לכניסה לדירה.

עו"ד עומר לביא, אחד זוכי ההגרלה, מספר: "בשנת 2017 זכינו, קבוצה גדולה של אנשים, בהגרלת מחיר למשתכן במורשת, של חברת דונה, שבונים משהו כמו חצי מהשכונה החדשה. אנחנו זכינו בדירות בחמישה מגרשים, שכרגע העניינים שם תקועים. חלפו מאז למעלה משלוש שנים של תסכול שהפרויקט לא מתקדם, והחלטנו לפנות אל ראש העיר ואל הקבלן".

איפה בעצם הבעיה?

"את התשובות לשאלה הזו צריכים לתת העירייה והקבלן. התשובות שאני שומע מהם, בגדול, הן ככה: מצד העירייה, שאין לי טענות אליה, שמעתי שהחברה מתעכבת ובעירייה עושים כל מה שניתן. לדבריהם החברה מתעכבת במתן תשובות. בדונה אומרים דברים אחרים. הם כתבו מכתב די חריף, שמאשים את העירייה בכל מיני עיכובים ומפרטים כל מיני טענות. בעקבות זאת העירייה פנו אל דונה והתפתח שם דין ודברים ישיר בין הצדדים. אני מעריך שהאמת היא איפשהו באמצע, אולי קצת מוטה לכיוון העירייה".

כאמור, נראה כי מדובר במקרה בו אותם זוכי הגרלת מחיר למשתכן נפלו קורבן לנסיבות. תחילת הבעיה היא במהלכו של משה כחלון, שר האוצר דאז, שהוציא קרקעות לשיווק במסגרת התכנית עוד הרבה לפני שהתקבלו היתרי בניה, ובמקרה של שכונת מורשת במודיעין עוד לפני שהייתה תב"ע סופית. כידוע, קבלת היתרי בניה לפרויקטים למגורים היא תהליך ארוך ומורכב בירוקרטית, ובמקרה של חברת דונה, שזכתה ב-16 מתחמים בשכונה (בהם תבנה 2,170 יחידות דיור) ברור כי אין אפשרות להוציא היתרי בניה ולהתחיל בעבודות בכל המתחמים במקביל, כך שמן הסתם בחברה עובדים על פי סדר עדיפויות משלהם. יש לציין גם כי בשנה שעברה פרסמה העירייה סקר שבוצע בהתבסס על נתוני מנהל התכנון, ממנו עלה כי מודיעין היא העיר בה הזמן הממוצע לטיפול בבקשות להיתר הוא הקצר ביותר מקרב הרשויות המקומיות. על פי אותם נתונים, בקשות לשיבוץ לדיון בוועדת המשנה לתכנון ובניה בעירייה אורכות בממוצע כ-3 חודשים, ובקשות להפקת היתר אורכות בממוצע 6 חודשים בלבד.

"יש פה כמה סיבות למצב, איך שאני מנתח את זה", אומר עו"ד לביא. "יש את הבעיה המבנית בתכנית מחיר למשתכן, שכולנו מכירים אותה, שכחלון (משה כחלון, שר האוצר בשנים 2015-2019. ע"ק) ניסה לעשות איזשהו סיבוב פוליטי ולשווק מגרשים שלא היה להם אפילו תחילתו של היתר בניה. זאת הבעיה הראשונה. הסיבה השנייה היא התנהלות הקבלן, שבא ואומר 'יש לי פה מגה פרויקט, עם הרבה מאוד בעיות תכנוניות בדרך, ואני פועל לפי איזשהו סדר עדיפויות משלי'. זה נכון, אבל לא מצדיק את העיכוב הבלתי סביר שקרה כאן".

מתי לדעתך תקבלו את הדירות?

"הכוונה היא שככל הנראה, אם הם יעמדו בהבטחות שלהם, בסוף 2023/תחילת 2024, אולי נקבל את הדירות. מדובר על שש וחצי שנים מיום הזכייה. ציפינו שזה יקרה מהר יותר. לדעתי פרק הזמן הסביר הוא לא יותר משלוש שנים וחצי, כי כל הרעיון של מחיר למשתכן הוא לנצל איזושהי הנחה. בינתיים אותה הנחה לה זכינו נשחקת בדרך בגלל שש שנים של שכירות, בנוסף למעברי בתים וחוסר יכולת לתכנן לעתיד. אם הייתי יודע ב-2017 שאני הולך לתהליך של שש-שבע שנים לא הייתי נכנס לזה. עכשיו אני לקוח שבוי. רובנו מתכוונים לגור שם, זוגות צעירים, ואין לנו את היכולת לקנות עכשיו דירה במחירי השוק במודיעין. יש המון תסכול".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20