(new)ויקטורי
מחפשים ומוצאים

מחפשים ומוצאים

האתר יד 2 פרסם את נתוני החיפוש שביצעו הגולשים במודיעין, מהם עולה כי המשקיעים מחפשים בעיקר דירות קטנות, משפרי הדיור מעוניינים בדירות גדולות והשכונות החדשות מובילות ברמות הביקוש

(צילום ארכיון: יח"צ)

בשבוע שעבר פורסמו נתוני החיפוש שביצעו הגולשים אחר דירות להשכרה ומכירה במודיעין באתר יד 2, אשר מעלים מספר תובנות מעניינות לגבי המגמות הבולטות בשוק הנדל"ן המקומי במודיעין בשנה האחרונה.

בין היתר פולחו הנתונים על פי יחס ביקוש-היצע, על פי השכונות השונות, מחירים וגודלן של הדירות, ומספקים תמונת מצב עדכנית, גם אם שכונות כמו משואה, הנחלים והנביאים לא נכללו בסקירה.

בין היתר עולה מהנתונים כי מספר המתעניינים לכל נכס הגבוה ביותר נרשם בשכונות החדשות – נופים (48) וציפורים (39), 29 מתעניינים על כל נכס בשכונת השבטים, והנתון הנמוך ביותר נרשם בשכונות הפרחים (15) וכרמים (7). בפילוח על פי תקציב לרכישה נראה כי 32% מהגולשים חיפשו דירה בסכום של 1.5-2 מיליון שקל, 22% בתקציב של 2-2.5 מיליון ו-9% הם בעלי תקציב לרכישה של 3.5 מיליון ומעלה.

נתון נוסף מעניין נוגע למחירים הממוצעים שפורסמו ברבעון הראשון של השנה, כאשר המחיר המבוקש הממוצע לדירת 5 חדרים בעיר עמד על 2.633 מיליון שקל, 2.181 מיליון שקל לדירת 4 חדרים ו-1.699 מיליון לדירת 3 חדרים. 26% מהגולשים באתר חיפשו דירת 5 חדרים, 25% התעניינו בדירות 4 חדרים, רק 15% מבקשים דירת 3 חדרים ואילו 11% בדקו את האפשרות לרכישת דירה בת 7 חדרים.

את רשימת השכונות המבוקשות באתר בידי גולשי יד 2 הובילה שכונת נופים, עם נתון של 15%, אחריה שכונת מוריה (12%), אבני חן הוותיקה (10%) והכרמים עם נתון זהה. עוד עולה כי 23% מהגולשים התעניינו בדירות גן, 21% מבקשים בית פרטי/קוטג' ו-12% מהגולשים מחפשים דירות פנטהאוז.

זאב שומכר, מנכ"ל קבוצת שומכר נדל"ן, מסביר את ההבדלים המשמעותיים ברמות הביקוש לשכונות השונות בעיר, ומה הסיבות להם: "אין הרבה היצע, אבל על השכונות החדשות יש יותר באזז. אנשים מעדיפים בית חדש. כשמודיעין הייתה צעירה יותר לא היה הבדל גדול בין הבתים הישנים לחדשים. היום מודיעין כבר בת 25 והבתים התיישנו, ולכן יש נטייה להעדיף בתים חדשים.

וכל זאת למרות שדירה חדשה יקרה יותר, פחות מושקעת ונמצאת באזור פחות מפותח. אצלנו במשרד אנחנו רואים הרבה מאד תנועה בתוך העיר. מתוך כ-400 דירות שמכרנו בשכונת נופים, גם בקבוצות רכישה וגם בפרויקטים של קבלנים ששיווקנו, מעל ל-70% מהקונים היו משפרי דיור מהעיר".

מהנתונים נראה ביקוש גבוה לדירות 4 חדרים, שכמעט ולא נבנות כאלו חדשות כיום בעיר. צפויה עליית מחירים לדירות כאלו?

"להערכתי, כן. דירות בנות 4 חדרים כמעט ולא נבנו בעיר, והרוב המוחלט של הדירות שנבנו בשכונת מורשת הן דירות שנבנו במסגרת "מחיר למשתכן", שבכלל לא נכנסו למאגר הדירות בשוק החופשי. בשל מיעוט דירות כאלה החיפוש אחריהן גבוה".

אנחנו רואים ביקוש גבוה לדירות גדולות במיוחד בנות 6-7 חדרים. מאיפה זה מגיע? רק בגלל המסקנות משנת הקורונה?

"אני לא תולה את הביקוש דווקא בקורונה. מרבית מחפשי הדירות הם משפרי דיור, ואני מאמין שהם פשוט החליטו לעשות "קפיצה" ולהתאמץ עוד קצת כדי לקנות דירה גדולה יותר, ולחסוך לעצמם עוד מעבר דירה בהמשך, לדירה גדולה יותר, כשהמשפחה תמשיך לגדול".

מפילוח על פי רמות המחירים רואים ש-32 אחוז מחפשים בתקציב של 1.5-2 מיליון. אלו סכומים של דירות 3 חדרים בעיקר. זה אומר שרוב המחפשים הם משפחות צעירות?

"לאו דווקא משפחות צעירות מחפשות דירות בסכומים אלה. אני סבור שמרבית המחפשים דירות בנות 3 חדרים הם דווקא משקיעים, שמעוניינים לנתב את הכסף שלהם להשקעה בנדל"ן. אנחנו רואים ש-16% מהמחפשים לא באמת מכירים את העיר. מי שמכירים את מודיעין יודעים שאין אצלנו בעיר מחירים כאלה, וגם שאין כמעט דירות 3 חדרים".

מה מלמדים אותנו הנתונים לגבי המחירים הממוצעים ברבעון הראשון? ומה צפוי בהמשך השנה?

"מנקודת המבט שלנו, כאנשי נדל"ן, אנחנו רואים באופק רק עליית מחירים. ידוע לנו שעיריית מודיעין נוקטת בגישה אחראית ואינה מעוניינת לשווק כרגע שכונות חדשות, כיוון שהתשתיות הקיימות בעיר לא מותאמות לגידול נוסף באוכלוסייה. מודיעין מתאימה לכמות מסוימת של תושבים, ומעבר לכך נדרשת הערכות נוספת מבחינת התשתיות. אי לכך, היצע הדירות הולך וקטן. לכן אני מעריך שנראה את מחירי הדירות ממשיכים לעלות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20