(new)ויקטורי
עלילות אילן כהן במשחק המלכים

עלילות אילן כהן במשחק המלכים

קשה לעצור את שטף הדיבור של אילן כהן כשהוא מספר על ספר הילדים "המלך הוא אני", שהוציא לאור לפני שנה ומאז קיבל חיים משלו. מה שהחל בסטודיו השחמט שהקים במודיעין והתפתח להוצאת ספר ילדים, גדל וצמח ולא רק שתורגם לאחרונה לאנגלית ולסינית, אלא גם הפך להצגת ילדים שרצה על הבמות בימים אלה.

כהן, תושב מודיעין המוכר לציבור בעיקר מהתקופה בה יזם את השיירות לשדרות המופגזת, הוא בעלי סטודיו ללימודי שחמט בעיר. "שני הדברים בעצם קשורים האחד לשני", הוא מדגיש. "לימודי השחמט הם לא לימודים טכניים של משחק, אלא כוללים עולם ומלואו של תחושת ביטחון, יוזמה, הישגים, הצלחות. תוכנית הלימודים שבניתי - 'המלך הוא אני' - נולדה בעיקר כדי לעבוד על העולם הפנימי והיכולות של הילדים, לכן היא מופיעה בתוכנית הלימודים של עשרה בתי ספר במודיעין".

איך זה קרה?

"כמו שהתחלתי עם בית הספר לשחמט, בעזרת יוזמה אישית ובשתי ידיים. בניתי תוכנית לימודים, מודפסת ומאויירת, ניגשתי למנהלי בתי הספר, ביקשתי פגישה ושכנעתי אותם להכניס את התוכנית למערכת השעות. 'נתיב זבולון' היו הראשונים שהרימו את הכפפה והבינו ששחמט זה לא ל'מורמים מעם' אלא לכולם. אחריהם הגיעו 'עמית', 'היובל', 'דרכי יהודה', 'אריאל', חילונים ודתיים כאחד. שמונה שנים שהתוכנית הזו כבר נלמדת בבתי הספר תחת הכותרת 'כישורי חיים'. היא נכנסה ממש בדלת הצדדית בעזרת המנהלים והנהגת ההורים, ובשיתוף מתנ"ס מודיעין ובמסגרת התל"ן".

לתוך עולם המלחמות המדומות על לוח המשחק נכנסה לפני שבע שנים מלחמה אמיתית שעוררה את כהן לפעולה. "לילה אחד ראיתי מבזק חדשות", הוא נזכר, "סיפרו שעוד טיל נורה על שדרות, הקריין דיבר על ילדים שבוכים וחווים טראומות, ופשוט לא הצלחתי להירדם. אחרי לילה קשה מאוד קמתי עם החלטה שאני הולך להוביל את עם ישראל לשדרות. על זה גם הספר שאני כותב עכשיו - 'אחד מהעם' - ספר שמוקדש לעם ישראל ומתאר את הימים הקשים האלה".

המהלך של כהן עורר גל שיירות ענק לעיר המותקפת, "ארבע שיירות הוצאתי לשדרות", הוא מספר, "בראשונה היו 1,500 איש, בשלישית היו 5,000, וברביעית נטלו חלק כבר 15 אלף אזרחים. בין לבין יצאו מדי יום אלפי רכבים לשדרות ובסך הכל הוזרמו כך לעיר כעשרים מיליון שקלים במהלך שנה וחודשיים".

מעשה בשתי ממלכות

שש שנים לאחר שהוציא את השיירה האחרונה לשדרות יצא לאור הספר "אחד מהעם" (הוצאת "מדיה 10") שכתב כהן ובו גולל את סיפור השיירות. "רק כשראיתי שהנה כלום לא השתנה, ושהממשלה ממשיכה באזלת ידה להפקיר את תושבי הדרום שממשיכים לספוג טילים, החלטתי לכתוב את הספר הזה, שהוא מעין תראפיה שבשבילי, כמו פריקת משא כבד שישב לי כמו אבן על הלב".

ואז, לפני שנה, יצא לאור ספר הילדים של כהן שהפך ללהיט. למרות שכהן התמקד בשוק המודיעיני ולא בארצי, הוא מספר כי עד כה נמכרו אלפי עותקים. הישג לא טריוויאלי במציאות שוק הספרים בישראל של ימינו.

"תקופת השיירות הייתה 'וואו'", הוא מספר, "אבל הספר הזה הוא יצירה אישית והתגובות כל כך חזקות ואמיתיות. אני יכול ללכת לישון ולקבל בשעה שתיים בלילה הודעה בפלאפון על כמה הספר נגע בקורא. כל יום אני מקבל הודעות כאלה. הפידבק הזה, של אלף העותקים שנמכרו, ההודעות והפוסטים בפייסבוק של הורים שהקריאו לילדיהם ואהבו, ההתעניינות גם מצד התקשורת, על כל זה אני מודה לאל שעשיתי את זה ולא פחדתי ללכת עם האמת שלי".

הספר "המלך הוא אני" מגולל את סיפורה של ארץ השחמט בה מתקיימות שתי ממלכות – ממלכת "צניעותי" וממלכת "גאוותני". שתיהן אגב, נשלטות בידי שני ילדים בני שש אשר נדרשים לצאת לקרב זה בזה, קרב שבסיומו יהיה רק מנצח אחד אולם שניהם ילמדו שיעור חשוב. כך לדוגמא מלך ממלכת "צניעותי" לומד את חשיבות ההקשבה, למידה וארגון מוקדם לפני הקרב, בעוד מלך ממלכת "גאוותני" שקוע בעצמו ולומד את הלקח הכואב לאחר שהובס.

"הספר הזה הוא למעשה תמצית העבודה שלנו בשיעורי שחמט וכישורי חיים בבתי הספר", מספר כהן. "הרעיון הוא שנגעתי במידות וכושר ארגון ויכולת של אני העצמי מול משחק השחמט".

איך זה מתבטא בספר?

"יש פה שילוב של שני מישורים: במישור הראשון זה לימוד חוקי המשחק הבסיסיים. איך הכלים זזים, מה מטרת המשחק, מה זה שח מט וכולי. המישור השני הוא נושא ההנהגה העצמית, ההבנה שאני הוא המפקד של עצמי. המלך הוא אני ואם אני מקשיב ומסודר, יוזם, יוצר ואחראי - אז בכוחי להנהיג את עצמי בחיי היום יום. ההקבלה היא לגוף האדם – לאן להסתכל, למי להקשיב, להבין שהצבא שלך הוא כמו הגוף שלך. לילדים יש את הקטע של 'אני מחליט על הגוף שלי'. אז את זה המשלתי לשחמט".

זה נכון שמדובר במשחק של בנים?

"מהיום שהכנסתי את השחמט לבתי הספר, מספר הבנות בסטודיו שלנו קפץ מ-3% ל-25% מכלל התלמידים. וזאת רק תחילת הדרך. אנחנו מדברים את השחמט בגובה העיניים ולכן יש התלהבות מצד הילדים וגם מנהלי בתי הספר".

"לסגור עסקה" ברוח השחמט

כאמור, שנה עמוסה עברה על כהן והבייבי שלו. "לפני ארבעה חודשים אלפיים ילדים ראו את ההצגה וכבר הזמינו אותה לימי העצמה. מנהלי בתי הספר חוטפים אותה ועד כה רוב ההצגות היו במודיעין. יש עכשיו במאי מאוד מוכר בארץ שרוצה להפוך את הספר לסרט אנימציה. היום השחמט חזר בגדול למרכז הבמה והרבה לוקחים את זה למקום של העצמה אישית. אני משוכנע שעם עבודה נכונה גם מיליארד סינים יחטפו אותו".

איך ההורים מגיבים לספר?

"מה שיפה ומיוחד בעניין, למרות שזה לא הפתיע אותי כי עשיתי מדגם בקרב הורים, הוא שהורים באים ואומרים לי שהספר הזה הוא לגילאי 0-99, שזה גם חומר בשבילם לחיים. אנשים אומרים לי שהם לא יודעים לשחק שחמט, אבל עכשיו בא להם ללמוד. שהבינו למה המשחק הזה כל כך גדול ושדרך המשחק יוכלו להתפתח ברמה האישית. דיבר אתי הורה שבעבודתו בא לסגור עסקה גדולה. הוא סיפר שהלך לפי הכללים שבספר – לקחת נשימה, לא לקפוץ, לא להיסחף, וזה מה שהוביל אותו במשא ומתן עד לסגירת העסקה".

בתמונה אילן כהן והשחמטאים הצעירים. ספר שהפך להיט (צילום פרטי)

(new)שלומי תבלינים 18.5.20