(new)ויקטורי
חלוקת תיקים – הגירסה החיובית

חלוקת תיקים – הגירסה החיובית

 

לקראת פתיחת שנת הלימודים מעלים ארגוני הסיוע הילוך ומסייעים למחוסרי אמצעים להשלים ציוד. הפרויקט של שחר מי און יהיה השנה בשיתוף רשת קרביץ שמצ'פרת גם את מי שיתרום תיק משומש

שנת הלימודים החדשה תחל עוד מספר שבועות וכבר עכשיו החלה עונת ההצטיידות לקראת השיבה אל ספסל הלימודים. כידוע, חוק "חינוך חינם" הקיים בישראל לא ממש פועל כך גם במציאות, בה הורים לתלמידים נאלצים להיפרד מסוכמים לא מבוטלים בכלל בדרך לראשון בספטמבר. גם במודיעין המשתייכת לאשכול סוציו אקונומי גבוה יש לא מעט תושבים המתקשים לעמוד באותן עלויות, במיוחד כאשר מדובר על משפחה שבה כמה מהילדים לומדים בבתי הספר. בשנים האחרונות צצו מיזמים המנסים לסייע לאותם הורים המתקשים כלכלית לשלוח את ילדיהם אל בית הספר כשהם מצויידים כיאות.

שחר מי און בדרך לעוד לקוח מרוצה (צילום פרטי)

שחר מי און, חבר מועצת העיר, מריץ זו השנה השלישית את מיזם "תיק לכל תלמיד", במסגרתו הוא מזמין את תושבי העיר לתרום את התיקים הישנים של ילדיהם לטובת אלו שאין להם. "הרעיון התחיל לפני שלוש שנים. כידוע יש תחלופה גבוהה של תיקים וציוד לבית הספר ובמקום שאנשים יזרקו את הציוד הזה לאשפה, חשבנו למה שלא נעביר אותו הלאה. החלטנו לרכז תרומות ציוד משומש ולהעביר למי שזקוק לו. אני יכול לומר בגאווה שיש במודיעין היענות מאוד יפה ומדי שנה אנחנו מעבירים ככה מאות תיקים למשפחות שמתקשות כלכלית. כיום כל תיק כזה עולה 200-300 שקל ואם מישהו יכול לקבל תיק משומש במצב טוב אז זה מצויין".

איך עובד מנגנון האיסוף וההעברה לאותן משפחות?

"השנה הצטרפו אלינו אנשי 'הרוח הישראלית' וגם רשת 'קרביץ', שהחנויות שלהם בכל הארץ יהוו נקודות איסוף לאנשים שמעוניינים לתרום את הציוד המשומש. אנשים שמעוניינים לקבל ציוד פונים אלינו ואנחנו מפנים אותם לקרביץ. יש המון ביקוש ואני שמח לעשות טוב לעוד אנשים".

במסגרת שיתוף הפעולה עם הרשת יקבלו המשפחות הנזקקות את התיק המשומש כשהוא מלא בציוד הדרוש לכל ילד לקראת השיבה ללימודים. גם מי שיגיע לסניפי קרביץ להביא את הילקוט הקודם שלו לא יצא בידיים ריקות: התורמים יקבלו גם שובר לקנייה חוזרת ברשת לחודשים אוקטובר-נובמבר לקניית השלמות לציוד לבית הספר.

גם בעמותת "חסד מודיעין" פועלים מדי קיץ לסייע למשפחות נזקקות להגיע מוכנים לפתיחת שנת הלימודים. הפעיל אלעזר שטראוס מספר: אנחנו מקיימים את פרויקט 'עולים כיתה' מדי שנה. בשבוע האחרון עשינו מיפוי של הצרכים במשפחות להן אנחנו מסייעים ואני מעריך שבעוד שבועיים בערך נעשה את החלוקה בפועל".

ב"חסד מודיעין", עמותה המתקיימת מכספי תרומות, מלווים את אותן משפחות לאורך כל השנה. "אלו משפחות שמקבלות מאיתנו אוכל חם מדי שבת וחג. המשפחות שאצלנו הן משפחות שלא מטופלות בידי אף גורם אחר. אלו משפחות שלא רוצות שיידעו שהן נזקקות לתמיכה ולא רשומות במחלקת הרווחה בעירייה. הן נותנות בנו אמון מלא שהמידע הזה יישאר אצלנו והמטרה שלנו גם עכשיו היא לא לחלק את ערכת החזרה לבית ספר למשפחות שכבר מקבלות סיוע מגופים אחרים".

בשבועות הקרובים יחלקו אנשי העמותה את ערכת החזרה לבית הספר לכחמישים משפחות בעיר. שטראוס: "השנה אנחנו לא מחלקים תיקים, משום שבקיץ שעבר חילקנו תיקים לרוב המשפחות להן אנחנו מסייעים. העלויות שלנו בפרוייקט הזה עומדות על בסביבות 5,000 שקל".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20