(new)ויקטורי
ג'נרל מנג'ר

ג'נרל מנג'ר

מחזיק את תיק הספורט בעיריה מזה ארבע שנים פורש לראשונה את המדיניות שלו, שמשפיעה על 30 אלף ילדים והוריהם. המטרות של אלעד שמעונוביץ אינן יכולות להיות ברורות יותר: איחוד מועדוני הכדורסל תחת דגל אחד בנוסח "בני הרצליה". תמיכה בקבוצות המקצועניות רק במסגרות הנמוכות. תיעדוף של מערכת החינוך והספורט העממי. והמתנה לימים שבהן הכנסות העיריה יוכלו לממן את כל זה

אם מישהו יעשה חיפוש מילה במדור הזה, סביר להניח שהתוצאות הפופולריות ביותר שיעלה בחכתו יהיו "כדורגל", "כדורסל" ו"אלעד שמעונוביץ'". מחזיק תיק הספורט בעירייה אוטוטו סוגר ארבע שנים בתפקיד ויש לו מן הסתם חלק משמעותי באופי הספורטיבי המתעצב של העיר. אז אמנם ספורטאים בעלי חלום מדירים את רגלם ואת ידם מן המקום ומרחיקים למחוזות אחרים, למשל, מחוז תל אביב, אבל יש גם לא מעט תושבים מרוצים, בין השאר אלו שאוהבים את הספורט שלהם פעם בשבוע, עם עדיפות ליום שני.

"אני בחור צעיר שגדל במודיעין", הוא מספר. "הגעתי למודיעין בגיל 15 עם המשפחה. מודיעין הייתה בראשית דרכה, לא היה יותר מדי ספורט, פעילויות לנוער, היצע התרבות, הכל היה מאד מוגבל. גם כשהשתחררתי מהצבא ורציתי לחזור למודיעין, לא היה באמת איפה לבלות ולצאת. הספורט, הנוער והתרבות, הדברים שאני עוסק בהם היום, זה בא בעצם ממקום באמת של מי שגדל בעיר, שמודיעין חשובה לו, מתוך מה שלא היה לי. כיף להיות חלק ממי שמקדם, מייצר, תקרא לזה איך שאתה רוצה, בכל שלושת המסגרות האלה".

אתה מרוצה ממה שקורה במודיעין בכל מה שקשור לספורט התחרותי?

"כן ולא. מודיעין קיימת עשרים שנה, שזה במושגים של עיר כמו ילדה בת חמש. אתה לא יכול לצפות מילד בן חמש לדעת לעשות או להצטיין כמו בן אדם מבוגר. צריך לראות מה היתרונות שלנו ומה החסרונות שלנו. למרות שמודיעין היא ברמה סוציואקונומית גבוהה ועיר חדשה, אנחנו כעירייה, אנחנו לא עירייה עשירה. עוד אין לנו מספיק הכנסות מאזורי תעסוקה ומארנונה שלא למגורים. היכולת שלנו כעירייה להעמיד תקציב תרבות של חמישים מיליון שקל, או תקציב ספורט של חמישים מיליון שקל, לקבוצות בכירות, נגיד, בענפים כאלו ואחרים, הוא מוגבל ובעייתי. אבל יש לנו משאב אחר - הילדים והנוער. יש לנו פה כמעט שלושים אלף ילדים. יותר מרמת גן או חולון, למשל, ערים ותיקות וגדולות ממודיעין פי שלושה ופי ארבעה. זה המשאב העיקרי. נקודות החולשה זה נושא הכסף והמתקנים. לכן זה משפיע גם על ההישגיות והפן התחרותי. אפשר לראות שבגילאים צעירים ובבני הנוער והילדים אנחנו כן עושים עבודה טובה. אם זה בתחום בתי הספר, למשל ההישג של עירוני ב' שזכה במקום הראשון בארץ בטורניר בתי הספר בכדורגל, או בכדורעף במור, או בניסיון שלנו גם לבנות את הכדורסל בעירוני א'. אבל זה עדיין לא הגיע וחדר לבוגרים ולקבוצות, הטופ, הקבוצות הייצוגיות מה שנקרא. וזה מה שאנחנו צריכים לעבוד עליו כרגע".

* * *

עוד לפני תיק הספורט הנוכחי, אלעד שמעונוביץ' ידע תיקי ספורט. משהו בסגנון תיקי ספורט עם תמונות של ניקולאי קודריצקי ויוסי מדר. מדובר באוהד של בני יהודה, מנוי קבוע, "מהכבדים" כמו שהוא מגדיר, שמצפה מאבוקסיס לצרף קשר אחורי חזק ליד גורדנה. הוא רווה נחת מריאל מדריד ויש לו בטן מלאה על אוהדי ההצלחות של היריבה המושבעת, כמו גם אלו של מכבי תל אביב.

שמעונוביץ משתתף קבוע במירוץ מודיעין. (צילום ארכיון)

למען הגילוי הנאות נספר שלפני שנים רבות, טרם נכנס לפוליטיקה, הוא שימש ככתב הספורט בעיתון זה ממש. זאת אומרת שאפשר לסמוך עליו שידע את ההבדל שבין שלשות בכדורסל ובמסדר צבאי. ושלא יגיד על שחקן שהוא "תקע גול".

תסביר אחת ולתמיד למה איחדתם את הכדורגל בעיר.

"פעלו פה גופים שהמטרה שלהם הייתה להרוויח כסף, לכיס הפרטי שלהם, ולקחת שחקנים למקומות אחרים. אף אחד מהם לא הקים קבוצה בוגרת. אף אחד לא הכניס את היד לכיס והשקיע. אנחנו לא באים מאיזה מקום של תאוות שליטה. אנחנו בונים את הבסיס של מועדון כדורגל בריא, עם בית ספר לכדורגל גדול, עם מחלקת נוער שצריכה לעלות במעלה הליגות ולהצמיח שחקנים לקבוצה הבוגרת. ואם יבוא בן אדם שירצה לקחת את הקבוצה הבוגרת ולקחת את המועדון ולהעלות אותו במעלה הליגות - זאת השאיפה וזאת המטרה שלנו. אנחנו צריכים לבנות לו את כל היסודות למערכת עירונית משומנת ומוצלחת שבנויה כמו שצריך מהילדים הקטנים ביותר ועד בוגרים. מבחינתי זה היעד: להביא את הבוגרת לליגה א' ולבסס אותה בליגה א'. זה מה שאני חושב שעירייה צריכה ויכולה לעשות. בטח בתקציבים שלנו. ומשם, רק כשיבוא משקיע חיצוני ואיש עסקים שישים בה כסף, הוא יכול להעלות אותה גם לליגה לאומית וליגת על, על בסיס מה שקבענו".

מאז שקמה עירוני מודיעין, המועדון ידע לא מעט תהפוכות.

"אני לא חושב שיש הרבה תהפוכות בעירוני מודיעין. מאמן שהיה שנתיים, מאמן מקומי שגדל וצמח במועדון, אימן במחלקת הנוער הרבה שנים, אימן את קבוצת הנוער שנתיים, ואחרי זה אימן את הקבוצה הבוגרת עוד שנתיים. ועכשיו הבאנו מאמן חדש. אני לא חושב שאפשר לקרוא לזה הרבה תהפוכות".

אני ספרתי שישה או שבעה מאמנים בשבע שנים, ובכל פעם זה מגיע עם הבטחה לדרך חדשה.

"אני חושב שבשנים האחרונות דני רודיטי עשה מסלול יפה. היה מיצוי אחרי שנתיים ועכשיו שרון חיטמן, שהוא גם לא זר למועדון. כשאתה מדבר על רוח חדשה, הדברים שדיברנו עליהם לפני שנתיים, זה ממשיך, זה לא נגמר עם דני. המאמן אמנם התחלף אבל הגיע במקומו מישהו שאימן בעבר במודיעין, תושב מודיעין שאימן שחקני נוער פה, שהמטרה שלו היא אותה רוח חדשה שדיברנו בה - להביא שחקני בית, לקדם אותם במסגרת הקבוצה הבוגרת. גם משה אשכנזי הוא דמות של מישהו מתוך העיר שמכיר את עולם הכדורגל. אמיר אורלי, שנאלץ לעזוב מסיבות אישיות, גם היה מתוך עולם הכדורגל פה. זאת אומרת שאנחנו לא מביאים שכירי חרב ואנחנו לא משנים מדיניות. גם כשבעלי תפקידים עוזבים ומגיעים, המטרות שלנו נותרות בעינן והדרך לא נפסקת".

אז למה בעצם דני רודיטי לא ממשיך?

"דני עשה עבודה טובה בשנתיים האחרונות. חלק מהמטרות הוא השיג, חלק לא. רצינו, למשל, להתברג יותר גבוה בצמרת. הוא הצליח לעמוד בלא מעט יעדים שהצבנו עבורו, היו לו שנתיים מאתגרות, גם בשבילו כמאמן בוגרים בפעם הראשונה, וגם פציעות, ותחילת עונה לא טובה בעונה האחרונה. אני חושב ששני הצדדים הגיעו לסוג של מיצוי והבנה שכרגע עדיף להיפרד. שנתיים זה לא שלושה חודשים, בכל זאת, כן מדובר בתקופה".

האם גורלו של הכדורסל בעיר יהיה זהה לזה של הכדורגל?

"החלום שלי ושל מנהל מחלקת הספורט חנן דנציגר הוא כמו העמותה שנקראת 'בני הרצליה'. ואותו דבר עובד גם בראשון לציון ובנס ציונה. זה מה שהייתי רוצה ליישם במודיעין. זה אומר שיש גוף אחד שמרכז בצורה עירונית את כל הספורט באותה עיר, ותחת המנכ"ל או הגוף הזה שמנהל את עירוני מודיעין, יש מנהל מחלקת כדורגל, מנהל מחלקת כדורסל, מנהל מחלקת אמנויות הלחימה, מנהל הטניס וכן הלאה. אני חושב שבעיר כמו מודיעין, בסדר הגודל שלה, ובמתקנים שלה, אין מקום לשלוש או ארבע קבוצות ייצוגיות ממועדונים שונים בכל תחום. לא משנה אם זה כדורסל, או כדורעף או כדורגל. אני חושב שאם מנהלים את הדברים כמו שצריך יש מקום למועדון עירוני אחד, חזק, שיש לו מטרה. לא להרוויח כסף אלא לקדם את הילדים ולייצר שחקנים".

כלומר?

"עמותה שמנוהלת בצורה מקצועית ומביאה את אנשי המקצוע הכי טובים. עשינו את זה בכדורגל ואני חושב שהכדורגל עלה באופן משמעותי ממה שהיה פה בעבר. ספציפית לגבי הכדורסל, הייתי רוצה שנגיע למקום הזה, כן. היו בעבר שיחות לאחד בין הקבוצות הבוגרות והייצוגיות. בשנה האחרונה גם עוצמה מודיעין וגם מכבי מכבים רעות עלו ליגה וכל אחד עושה את העבודה שלו בצורה מאד טובה ומאד יפה. הביאו הישג יפה מאד. אני עדיין חושב שאם אנחנו באמת רוצים לשים את הכדורסל על המפה וכן רוצים להתקדם ולהביא קבוצה ייצוגית למודיעין באחת משתי הליגות הבכירות, עם בני נוער שממשיכים לקבוצה הבוגרת, אנחנו חייבים לאחד ולעשות מהלך דומה לכדורגל. התחלנו לעשות את זה בבתי הספר לכדורסל ולמעשה בית הספר לכדורסל היום במודיעין הוא עירוני שמופעל יחד עם הקבוצות של הפועל מכבי ועוצמה בשיתוף פעולה. אני מקווה שזה יביא אותנו גם לשלב הבא, לאחד גם את הקבוצות הייצוגיות של מחלקות הנוער וגם של הקבוצה הבוגרת על מנת שיהיה לנו מועדון כדורסל עירוני חזק עם קבוצות נוער ובוגרים ייצוגיים בצמרת של הכדורסל הישראלי בכל השדרה".

אם ארבעה מועדונים, שלושה או שניים הופכים לאחד, נשאר מספיק מקום לכולם לשחק?

"בגילאים הקטנים יש מספיק מקום לכולם. בגילאים הבוגרים יש שיטות ופתרונות, בין השאר יותר מקבוצה אחת בכל שכבת גיל, וקבוצות טרום ליגה והכנה לליגה. אני מסכים שיש גיל מסוים, בעיקר בגילאים הצעירים, שהמטרה היא לתת מענה להמונים ולאפשר כניסה של כמה שיותר ילדים לתוך הפעילות הספורטיבית. אבל יש גילאים מסויימים, הבוגרים יותר, ח', ט', נערים, נוער שהמטרה כן צריכה להיות הישגים. פחות דגש על ההמונים ויותר על האיכות שלהם. המטרה היא לבנות קבוצות יותר טובות, ולהשאיר פה את השחקנים".

היום הקבוצות שפועלות בעוצמה ובמכבי, בין השאר, לא מספיק טובות לדעתך?

"גם היום אנחנו נמצאים במקומות טובים מאד. אבל מבחינת רמת הכישרון וההון האנושי והאיכויות שיש לשחקנים פה, במועדון עירוני, שיש לו גם גב כלכלי, עם בית ספר לכדורסל חזק למטה, נוכל לעשות עוד קפיצת מדרגה. סימנו כיעד את הנושא של ליגות בתי הספר, והמטרה שלנו היא תוך שלוש שנים להגיע לליגת העל לתיכונים בכדורסל וזה הפרויקט שנכנסנו אליו. בעצם מרכז בתוך בתי הספר את כל הילדים הכי טובים בעיר בכדורסל ולהביא אותנו לליגת העל לתיכונים, שזאת ליגה מאד איכותית. שזה גם מאד יכול לשדרג את המערכת, ששחקנים יבחרו להישאר כאן ולא לחפש אלטרנטיבות ברמת גן או בחולון למשל. להביא את עירוני א שיהיה אחד משניים עשר התיכונים הכי טובים בארץ בכדורסל זה בהחלט המטרה שלנו בשלוש השנים הקרובות ולשם כך נכנסנו לפרויקט הזה".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20