(new)ויקטורי
צלצול ראשון אחרי חודשיים

צלצול ראשון אחרי חודשיים

יולי אוגוסט מאחורינו, ה-1 בספטמבר יוצא ביום שישי וכולם כבר מוכנים עם התיקים והמחברות לפתיחת שנת הלימודים. כמעט 28 אלף תלמידים במודיעין ישמעו את הצלצול עם יותר בתי ספר, בשעה שמספר הגנים הולך ומצטמצם . גם השנה יסבלו תלמידי חטיבות הביניים מצפיפות. ההורים נערכים למלחמה על "תשלומי ההורים". ויש גם שלושה תלמידים שמנסים לשנות את המצב דרך ועדת החינוך של הכנסת. צילום אינגריד מולר

לפני הכל: מה אומרים המספרים

מערכת החינוך העירונית במודיעין תפתח ביום שישי הקרוב את שנת הלימודים תשע"ח בתקציב כללי של 513 מיליון שקל. למעלה מ-400 מיליון מתוכם מיועדים לתשלום שכר המורים. 27,796 תלמידים וילדי הגנים במודיעין ילמדו השנה בעיר. כמדי שנה גם הפעם גדל מספר התלמידים בעיר, גם אם מדובר בעלייה מינורית לעומת 27,673 שנרשמו בפתיחת שנת הלימודים אשתקד. למעלה מאלפיים עובדי הוראה יפעלו השנה ב-788 כיתות לימוד בבתי הספר בעיר, כאשר ההשקעה הממוצעת בתלמיד לשנה עומדת על 17,683 שקל. קרוב לרבע מתלמידי העיר ילמדו במסגרות חינוך דתיות.

170 גני ילדים ייפתחו השנה בעיר, בהם ילמדו 4,419 ילדים לאחר ששבעה גנים נסגרו בסיום שנת הלימודים החולפת. 94 גנים הם גנים ממלכתיים, 36 הם גנים ממלכתיים-דתיים ו-40 גנים נוספים משתייכים לחינוך המיוחד. השנה עולים אל השנה האחרונה בגן (גן חובה) 1,995 ילדים, שילמדו ב-44 גנים ממלכתיים ו-16 גנים ממלכתיים-דתיים. מתוך 70 גני הקדם חובה שנפתחים השנה בעיר, 50 יהיו גני קדם חובה ממלכתיים ו-20 יהיו גנים ממלכתיים-דתיים. בסך הכל ילמדו בהם 2,424 ילדים, כאשר 350 ילדים יתחילו את שנת הלימודים בכל אחד מ-40 גני החינוך המיוחד.

שלום לחופש הגדול (צילום אינגריד מולר)

ב-29 בתי הספר היסודיים בעיר ילמדו 11,780 תלמידים, זאת לעומת 12,057 תלמידים שלמדו בשנה שחלפה ב-28 בתי ספר. 21 מבתי הספר הם ממלכתיים, 6 בתי ספר ממ"ד ו-2 הם בתי ספר לחינוך מיוחד. בבתי הספר היסודיים בעיר פועלות 53 כיתות חינוך מיוחד, בהן ילמדו השנה 452 תלמידים לעומת 492 תלמידים אשתקד. בנוסף, בעיר פועלים שני בתי ספר כוללניים לחינוך מיוחד: בבית ספר לחינוך מיוחד "גוונים" ילמדו השנה 122 תלמידים ב-16 כיתות וב"פסיפס" ילמדו 36 תלמידים.

לא פחות מ-1,800 ילדים יתייצבו בבוקר יום שישי ויאמרו "שלום כיתה א'", בכל אחת מ-71 כיתות א' שייפתחו ברחבי העיר. מתוכם ילמדו 68 תלמידי החינוך המיוחד ב-9 כיתות א' לחינוך המיוחד שנפתחו השנה בבתי הספר בעיר.

ב-13 בתי הספר העל יסודיים בעיר יתחילו את השנה 11,568 תלמידים, זאת לעומת 11,122 תלמידים בשנה שעברה. ב-9 התיכונים הממלכתיים ילמדו 8,953 תלמידים ובארבעת התיכונים הממלכתיים-דתיים ילמדו 2,615 תלמידים. בבתי הספר העל יסודיים ישנן 59 כיתות חינוך מיוחד, בהן ילמדו השנה 596  תלמידים, לעומת 517 בשנה שעברה.

1,850 תלמידים יתחילו השנה את כיתה י"ב ושנת הלימודים האחרונה במערכת החינוך. שנת הלימודים תשע"ח תהיה גם השנה האחרונה של 104 תלמידי החינוך המיוחד, הלומדים בעשר כיתות קטנות בתיכוני בעיר.

תשלומי הורים: יוצאים למאבק

פורום ועדי ההורים היישוביים יצאו השבוע בקריאה להורי התלמידים במערכת החינוך שלא לשלם את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הנפתחת.

במכתב שפרסמו כתבו כך: "בשנה שעברה, לאחר ישיבה מבזה בה החליטה ועדת החינוך של הכנסת לאשר את חוזר התשלומים המהווה את הבסיס לתשלומי ההורים, הכרזנו על קריאה להורים שלא לשלם את כספי חוזר התשלומים בגנים ובבתי הספר. משרד החינוך ויו"ר ועדת החינוך ביקשו שנשהה את המאבק, נצטרף לוועדות שידונו בנושא ונגיע להתקדמות משמעותית לקראת שנה"ל הבאה - למעשה, מדובר בשנה"ל העומדת לפתחינו. אנו נמצאים אחרי שנה של שיחות, מגעים, מריחות ושום תזוזה בנושא. לאחר התחבטויות רבות, באחריות מלאה והבנה שבאמת מיצינו את כל ערוצי ההידברות אנו נאלצים לקרוא להורים שלא לשלם את התשלומים לשנה"ל הקרובה. אנו טוענים (בגיבוי ועדות שהוקמו ע"י משרד החינוך, ועדת החינוך של הכנסת וממשלת ישראל) כי מס תשלומי ההורים הנו מס רגרסיבי המשולם מה"נטו" שלנו, פוגע ומגדיל פערים באוכלוסיית המדינה".

עוד נכתב: "בלית ברירה ובכאב אנו נאלצים להחריף את המאבק הזה תוך קריאה לשר החינוך ולחברי הכנסת לעמוד בהבטחתם להורי וילדי ישראל ולמצוא מקור מימוני לנושא".

יש לציין כי בקריאה להורים שלא לשלם את התשלומים שיידרשו מהם, הוחרגו הסעיפים הבאים: תשלומי ביטוח התאונות האישיות, השאלת הספרים, תל"ן ומגמות בתיכונים אותם ניתן יהיה לשלם, בשלב זה, כרגיל. השנה לא תחול עלייה בתשלומי ההורים לעומת השנה שעברה.

שוחחנו השבוע עם יו"ר הנהגת ההורים העירונית במודיעין, אמציה דויטש החבר בוועד המנהל של פורום וועדי ההורים היישוביים. "מאז השנה שעברה שר החינוך לא נתן פתרונות ולא הציג איזושהי מחווה שתראה שיש רצון באמת לשנות. אף אחד לא בונה על ביטול תשלומי ההורים במאה אחוז, אבל אנחנו כן מצפים להתקדמות. בדיון שנערך באמצע אוגוסט בו אושרו תשלומי ההורים, אמר השר שהוא יתחייב לטיפול בזה. אבל בדיון שנערך לאחר מכן בכנסת הוא לא יצא בשום הצהרה עניינית. אפילו טרכטנברג שישב בדיון אמר 'תורידו אפילו בשקל מכל סעיף כדי להראות התקדמות כלשהי'. אבל גם את זה הם לא עשו".

מה אתה חושב שיקרה כעת עם פתיחת השנה?

"אני מניח שתקום צעקה. אם תהיה היענות מצד ההורים לקריאה שלנו שלא לשלם אז יהיו הרבה טיולים ופעילויות תרבות שלא יתקיימו. במקרה כזה, כל הגורמים בתחום כמו חברות ההסעות, התיאטראות, החברה להגנת הטבע וכולי יתחילו להקים כל צעקה. בשנה שעברה רן ארז החליט שלא יתקיימו פעילויות של"ח ותרבות ובתוך שלושה ימים העניין כבר הגיע לכנסת ונמצא פתרון".

מה צריך שר החינוך לעשות כדי שתבטלו את הקריאה הזו?

"אנחנו לא מתכוונים לחזור בנו מבלי שהשר יעשה צעד. לחכות כבר חיכינו מאז השנה שעברה. הוא חייב להראות נכונות אמיתית להתחיל איזשהו תהליך של צמצום תשלומי ההורים ולא רק לבקש מאיתנו לחכות עם זה כמו בשנה שעברה. נראה איך מתקדמים עם זה, יש עוד זמן עד שהעניין יורגש כשמנהלי בתי הספר יגלו שוועדי ההורים לא מסכימים לחתום על אישור התשלומים. אם החינוך כאן הוא חינוך חינם אז לא יכול להיות שההורים ישלמו על זה. אם טיול או פעילות תרבות אחרת הם באמת חשובים אז שמשרד החינוך ישלם את העלות".

מתי תיפסק הצפיפות בכיתות?

השבוע פירסם אתר YNET את "מפת הצפיפות בכיתות" על פי הרשויות השונות. לפי האתר, מדובר על נתונים רשמיים של משרד החינוך לפיהם מספר התלמידים הממוצע לכיתה בבתי הספר היסודיים בעיר עומד על 29.7. בבתי הספר העל יסודיים עומד המספר הממוצע על 29.5 ואילו עיקר הבעיה, כפי שכבר פורסם בעיתון זה בעבר, היא בחטיבות הביניים בעיר שם מספר התלמידים הממוצע לכיתה עומד על 34.6. הנתונים מתייחסים לשנת הלימודים החולפת תשע"ז.

נושא הצפיפות בכיתות עלה לכותרות כבר לפני עשור. אז, בעקבות שביתת המורים הממושכת, נענתה הממשלה לתביעותיהם לצמצם את מספר התלמידים בכיתות בישראל. המהלך הופסק כבר לאחר שנה אחת בלבד וצף מחדש לפני כשנתיים בעקבות "מחאת הסרדינים", אותה הובילו הפעם הורי התלמידים. מאז החל שינוי בהתייחסות המדינה לעניין, כאשר שר החינוך נפתלי בנט הוציא לדרך רפורמה בעניין. בהוראת שר החינוך נקבע מספר התלמידים המקסימלי לכיתות א' על 34 בעשירונים העליונים ו-32 בתחתונים. שנה לאחר מכן הורחבה הרפורמה גם לכיתות ב' והשנה תורחב גם לכיתות ג'. בשלב זה לא לא מתוכננת רפורמה דומה גם בחטיבות הביניים, הידועות כ"עקב אכילס" של המערכת, בעיקר בעשירונים הסוציואקונומיים העליונים, כמו מודיעין.

ובינתיים - הילדים שלנו בכנסת

שלושה תלמידים ממודיעין, העולים לכיתה ו', הפגינו לאחרונה עיקשות ויוזמה שהובילה אותם לשאת דברים בדיון היערכות לפתיחת שנת הלימודים של ועדת החינוך בכנסת. השלושה הם יובל דרוקמן, גילי צימר ועדי שוורץ, הלומדים בבית הספר היסודי אבני חן. הם הגיעו לוועדת החינוך לאחר שניסו במשך תקופה ממושכת להיפגש עם שר החינוך עצמו, אולם הניסיון לא צלח.

תחילת הסיפור כבר במהלך שנת הלימודים החולפת, אז חשבו השלושה על כמה תחומים בהם נדרש לדעתם שינוי במערכת החינוך. במכתב שכתבו ושלחו לשר החינוך נפתלי בנט העלו השלושה מספר נקודות, כמו הפחתת מספר המבחנים בבית הספר היסודי, ביטול מבחני המיצ"ב, הגבלת  שעות הלימוד עד כיתה ו' לשש שעות ביום במקום שבע ושילוב סיורים לימודים עם שיעורי אקטואליה ואזרחות.

במהלך הדיון בוועדת החינוך אמרו השלושה: "בבית ספר לימדו אותנו שיש לנו אפשרות השפעה על החלטות בעזרת פנייה ונימוקים מתאימים ואנחנו מרגישים שישנן החלטות חינוכיות שאינן של בית הספר שכדאי שמשרד החינוך ישקול שנית. סביב מבחני המיצ"ב יש המון לחץ בקרב התלמידים לאורך רוב השנה והתחושה של רבים מאיתנו היא שמבחני המיצ"ב הופכים למטרה והלמידה כולה מכוונת אליהם".

לאחר שלא הצליחו להגיע אל שר החינוך עצמו ביקר דרוקמן במהלך החופשה בכנסת, שם חשב על הרעיון להגיע לוועדת החינוך ולומר שם את דבריו. השלושה שלחו מכתב בדואר אלקטרוני ללשכת יו"ר ועדת החינוך יעקב מרגי והמתינו לתשובה. מספר ימים לאחר מכן הגיע אימייל בו הזמין אותם בן מרגי להשתתף בדיון. השלושה נכנסו מיד לעבודה, כתבו לעצמם את הטקסטים שרצו לשתף עם חברי הכנסת ואף הקימו ערוץ יו-טיוב משלהם לטובת העניין.

לאחר הביקור סיפרו הילדים לאתר YNET על החוויה. "אני רעדתי כל הנסיעה", סיפר גילי, "אבל זו הייתה חוויה מדהימה להגיע לשם בתור ילדים. אנחנו עובדים על זה חצי שנה, כותבים מיילים ולא מקבלים מענה".

עדי הוסיף: "זה היה קצת מבאס שהוא לא היה כי אנחנו יודעים שמי שבאמת לשנות זה השר, אבל בכל זאת המנכ"ל שמע ואנחנו מקווים שהמסר יועבר. אנחנו מנסים לעשות הכול כדי שהמכתב שלנו יגיע לשר ושהוא יזמין אותנו לפגישה".

אביחי דרוקמן, אביו של יובל, הוסיף: "זאת יוזמה פרטית שלהם וחשוב לציין שלא מדובר בביקורת על בית הספר אבני חן עצמו אלא בכלל על המערכת. אבני חן והצוות בו מאוד מקבלים ומקדמים יוזמות של התלמידים. במקרה גם יצא ששלוש האמהות שלהם הן מורות, כך שאין פה התרסה נגד מערכת החינוך אלא באמת רצון להציף את הדברים שלדעתם צריכים להשתנות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20