(new)ויקטורי
עיסקה סיבובית לטובת כולם

עיסקה סיבובית לטובת כולם

אנשי אירגון ESRA במודיעין השיקו פרויקט חדש, במסגרתו הם מעבירים לכל המעוניין שיעורים באנגלית – והתמורה מוקדשת למימון מועדונית מקומית לילדים בסיכון. בתמונה המועדונית שאליה מופנה הכסף מהשיעורים (צילום פרטי)

עמותת ESRA מודיעין השיקה פרוייקט חדש שנקרא "אנגלית בכיף", בניסיון להגדיל את הכנסות העמותה המופנות בין השאר לאימוץ מועדונית לילדים בסיכון שמפעילה מחלקת הרווחה בעירייה.

עמותת ESRA הוקמה לפני כארבעים שנה, במסגרת רצונם של עולים חדשים אנגלוסקסים לתרום לקהילה בישראל. העמותה מונה כיום עשרים סניפים ברחבי הארץ. הסניף המודיעיני הוקם בשנת 1998. סינתיה ברמור, יו"ר העמותה במודיעין, מספרת: "הסניף בעיר עבד 'על אש קטנה' עד שבשנת 2009 החלטנו לפתח את הפעילות שלנו. קיבלנו על עצמנו את פרוייקט 'נווה ESRA' והתחלנו לאמץ את המועדונית לילדים בסיכון".

למועדונית מגיעים מדי יום 17 ילדים בגילאי 9-12, ושוהים בה משעות סיום הלימודים ועד אחר הצהריים. "כדי לגייס את הכסף הנדרש לפעילות האימוץ פתחנו חנות ספרים יד 2 בחניית קניון עזריאלי, שההכנסות ממנה הולכות למועדונית" היא מסבירה. "כל שנה מגיעים לחנות יותר ויותר אנשים והיינו שמחים להכניס גם ספרים בשפות אחרות מלבד עברית ואנגלית, אבל אין לנו את התקציב לעבור לחנות גדולה יותר".

מי הילדים שמגיעים למועדונית?

"אלה ילדים שבאים מבתים עם מצב מאוד קשה. כל סיפור קשה יותר מהסיפור הקודם, אבל מבחינתנו כל ילד הוא נכס. בשנה שעברה שיפצנו את המועדונית. בנינו מטבח חדש וחדר נוסף, שיפצנו את הגינה ועוד. אנחנו תומכים בילדים בהוראה מתקנת, פעילויות ויציאות לטיולים, מתנות בחגים ובעצם כל מה שהם צריכים – אנחנו כאן כדי לעזור. העירייה ביקשה מאיתנו לקחת על עצמנו גם את המועדונית הצעירה (גילאי 6-8), אבל עוד לא החלטנו מטעמי מימון. אנחנו הסניף היחידי בארץ של העמותה שמממן פעילות כזו בכוחות עצמו בלי תקציב מהלשכה המרכזית של העמותה".

כאמור, בניסיון להגדיל את היקף ההכנסות מנסים כעת בעמותה להגדיל את מספר החברים בה, שבעבור תשלום שנתי של 650 שקל יוכלו ליהנות מכל פעילויות העמותה. אחת הפעילויות היא חוג חדש – "אנגלית בכיף", שמטרתו לתת לילדים ומבוגרים את האפשרות לשפר את שליטתם בשפה האנגלית באמצעות דיבור. "אנחנו מלמדים דרך סיפורים, שירים ומחזות", מספרת ברמור. "זו דרך לא פורמלית ללמוד ומדובר על 25 שיעורים שבועיים בני 50 דקות עד לסוף חודש יוני".

את לימוד האנגלית עושים חברי העמותה גם בדרכים נוספות. "אנגלית זו הנישה שלנו ואנחנו מתנדבים גם בבתי ספר במודיעין – 'קשת' ו'אמי"ת' כבר שנים רבות.יש לנו חוג חינמי לקהילה בשם "בואו נדבר" שבו אנחנו עושים חיבורים בין עולים חדשים לצברים כבר שבע שנים".

מניסיונך, מה רמת האנגלית של הישראלים?

"אני בארץ כבר כמעט חמישים שנה ורואה שאפילו האנשים שחושבים שהאנגלית שלהם ברמה גבוהה, במציאות זה לא כך. הבעיה היא לא אוצר המילים, אלא צורת הדיבור והקושי לנהל שיחה שוטפת. הבעיה היא בעיקר אצל מבוגרים, שקשה להם מפני שאנגלית היא שפה קשה והדרך הכי טובה ללמוד אותה היא באמצעות ניהול שיחות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20