(new)ויקטורי
כששלמה פגש את נינה

כששלמה פגש את נינה

המחזמר Soul Doctor שעלה מברודווי לפסטיבל ישראל, מספק הזדמנות נהדרות להיחשף למסע חייו המרתק של הרבי מרקד, שלמה קרליבך * המפגש בינו לבין זמרת הנשמה נינה סימון, הוליד קשרי חברות מיוחדים, והשראה נפלאה  * חוויה מוזיקלית מיוחדת

(צילום: יואב זוהר)

המחזמר Soul Doctor , שזכה להצלחה בברודווי הגיע להתארח בפסטיבל ישראל, והוא מגולל את מסע חייו המיוחד של הרב המרקד, שלמה קרליבך, הנחשב לאבי המוזיקה היהודית העכשווית. קרליבך הצליח לסחוף אחריו מיליוני מעריצים ברחבי העולם, בזכות המוזיקה המיוחדת שלו ששילבה בין ישן וחדש. המחזה עוקב אחרי סיפור חייו שמתחיל בוינה, ממנה ברח כילד עם בני משפחתו, וחושף את סיפור ידידותו העמוקה עם זמרת הגוספל והנשמה הענקית, נינה סימון, שהשפיעה עליו רבות.

הוא נפתח בסצנה שמזכירה את "שיער" (המקבילה החילונית) , שבו  קרליבך וחבורת מוזיקאים היפיים פורצים מוך שורות הקהל, רוקדים ושרים עם גיטרות. האירוע הזה התרחש בהופעה הראשונה שלו בוינה, אליה חזר כבוגר. משם, מתגלגל הסיפור אחורה, אל אוסטריה הכבושה בה חווה קליבך הילד טראומה לאחר שהיה עד לרצח בחור יהודי שזימר ברחובות העיר על ידי חייל נאצי. זאת אחת הסיבות שגרמו לו בהמשך חייו להילחם על חופש הביטוי וקירוב לבבות באמצעות המוזיקה, דבר שגרר אותו לעימותים עם הקהילה היהודית ועם בני משפחתו.

את נינה סימון, שחושפת בפניו את מוזיקת הנשמה והג'אז פגש קרליבך במועדון לילה בניו יורק ודרכה הוא נחשף לגורלם הדומה של השחורים, מיעוט נרדף, בארצות הברית. בהשראתה החל לכתוב שירים, ולהופיע במועדונים מול קהל מעורב של נשים וגברים, לא יהודיים, דבר הנוגד את התפיסה האורתודוכסית עליה גדל. קרליבך שמבין כי בכוחה של המוזיקה לפתוח לבבות ולאחד, מצליח ליצור גשר בין המוסיקה היהודית המסורתית לבין המוסיקה ההיפית האמריקאית שדגלה באהבה חופשית, ובהמשך אף מקים בסן פרנסיסקו את "בית האהבה לתפילה", במטרה לקרב ליהדות, באמצעות המוזיקה שלו, צעירים 'היפים', מחוסרי בית, ונשמות אבודות.

קרליבך חתר במשך כל חייו לשלב בין העולם הדתי והמסורת ממנו בא לבין העולם האמריקאי החופשי של שנות השישים - שילוב בין עולם שמרני לעולם מודרני. הוא הופיע בכל העולם בקהילות היהודיות, סחף אחריו מיליוני אנשים שממשיכים גם היום להעריצו, הוציא 25 אלבומים והופיע לצדם של מוזיקאים גדולים וידועי שם כמו בוב דילן, פיט סיגר ועוד.

ההפקה שעולה על בימת בית שמואל בירושלים, כוללת תזמורת וצוות גדול של שחקנים וזמרים, בראשם כשלמה קרליבך - ג'וש יאנג, שבין תפקידיו בברודווי: יהודה איש קריות במחזמר "ישו כוכב עליון", ג'ון ניוטון – במחזמר "חסד מופלא", צ'ה במחזמר אוויטה ועוד. יאנג יוצר דמות אמינה, כריזמתית וסוחפת, ונוגע בשירתו המרגשת. לצידו כנינה סימון - ניה טיישה הנפלאה – בעלת הקול האדיר, שמכניסה למחזמר המון רגעים קסומים של גרוב קצבי וסוחף ושירה אדירה. בין הביצועים המרגשים :Always With you  , I put spell on you, "עושה שלום", "אשא עיני" ועוד.

המחזמר, בשפה האנגלית (עם כיתוביות) ממשיך לעלות על הבמה עד ה-20.7.18, הוא ללא ספק חגיגת מוזיקה אמיתית לחובבי קרליבך והזדמנות חד פעמית להיחשף לסיפורו היוצא דופן של הרבי המרקד, שממשיך שנים רבות אחרי מותו להלהיב את קהל מאזיניו. 

(new)שלומי תבלינים 18.5.20