(new)ויקטורי
"לקחתי בחשבון שזה יכול גם להיגמר פחות טוב מבחינתי"

"לקחתי בחשבון שזה יכול גם להיגמר פחות טוב מבחינתי"

לפני מספר חודשים הוא בחר להמר על ריצה עצמאית למועצה ונפרד מחיים ביבס • רגע לפני ההליכה לקלפי מסביר אלעד שמעונוביץ' את ההחלטה: "פעם הסיעה החזקה בעירייה ייצגה את מכבים-רעות. הייתה קדנציה שהדתיים היו יותר חזקים. המטרה שלי היא שבקדנציה הקרובה אלה יהיו הצעירים"

באמצע חודש יולי האחרון הטיל חבר מועצת העירייה אלעד שמענוביץ את ה"פצצה" הראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, כאשר הכריז כי ייפרד מסיעתו של ראש העירייה חיים ביבס, מי שהיה למעשה פטרונו, וירוץ בראש רשימה עצמאית שנקראת "הדור הבא". באותם ימים היו מי שהעריכו בעקבות המהלך כי הוא נועד להגדיל למעשה את כוחו של ביבס ביום שאחרי הבחירות, במקביל לפגיעה בבסיס הקולות הצעירים של מתמודדים אחרים כמו סגן ראש העירייה אילן בן סעדון.

כעת, פחות משבועיים וחצי לפני יום הבוחר, תפסנו את שמעונוביץ לשיחה על סיכוייו בבחירות הקרובות ועל השאלה האם ההימור שלקח בריצה העצמאית ישתלם לו, או שבחודש נובמבר הקרוב ימצא את עצמו מחזיק תיק הצעירים והנוער כשהוא נטול תיק זה וללא יכולת השפעה אמיתית במועצת העירייה.

איך אתה מעריך את מצבך רגע לפני יום הבחירות?

"קשה לדעת. בסך הכל יש תגובות מאוד חיוביות מהשטח והרבה אנשים שמפרגנים, אבל אני מניח שאת המשפט הזה יגיד כל מועמד שבועיים לפני הבחירות. בסוף צריך לחכות ליום הבוחר. בראיונות כאלה שבועיים לפני הבחירות צריך לומר שאתה הולך להביא חמישה מנדטים, ליצור את הסחף ולהראות שכולם מאחוריך, אבל תכל'ס זאת עבודה סיזיפית יומיומית. קשה לגרום לאנשים לבוא ולהצביע, ועוד יותר קשה לגרום לצעירים להגיע".

החבר'ה הצעירים שאתה פוגש – הם אדישים או מתעניינים?

"הם מאוד מתעניינים. אנחנו נמצאים בפאבים בעיר כמה פעמים בשבוע ורואים התעניינות. הם משתפים פעולה, שואלים שאלות ומתווכחים, אבל הייתה שיחה ואכפת להם. מה שאותי מדאיג זו היכולת להביא אותם לקלפי, במיוחד כזה יום חופש, ופה יהיה המבחן האמיתי".

נראה שזו הפעם הראשונה שהצעירים במודיעין משתתפים במשחק הפוליטי.

"נכון. בבחירות הקודמות זה לא היה ככה. הצעירים הבינו שהם צריכים להשפיע על מה שקורה פה. הם מבינים שזה משפיע על אורח החיים שלהם. יש נושאים על סדר היום כמו פתיחת מקומות בילוי בשבת או תחבורה ציבורית, דברים שמשפיעים עליהם ישירות, אז רמת המודעות והעניין הרבה יותר גבוהה".

איך אתם מתכוונים להציע פתרונות עבורם בנושאים כמו דיור?

"הוצאנו בחמש שנים האחרונות 3,500 יחידות דיור של מחיר למשתכן, מתוכם משהו כמו אלף זוגות צעירים תושבי העיר זכו בהגרלות. בכל שנה נפתחים בעיר משהו כמו 400-500 תיקי נישואים ברבנות, אפילו אם 70 אחוז מהם היו רוצים לגור פה, אז בחמש שנים האחרונות נתנו פתרון להם. אפשר לבוא ולהגיד שכולם קיבלו דירות ומחכים למפתח, אבל אני לא אמכור סיפורים. מצד שני – מה שעשינו זה גם לא טיפה בים".

יש מחשבות על פתרונות יצירתיים למצוקת הדיור בשוק השכירות לצעירים?

"כולם מדברים עכשיו על דיור לצעירים אבל בסופו של דבר פרויקטים של מעונות לסטודנטים לא הצליחו כמעט בשום מקום בארץ שאין לידו מכללה צמודה. יאיר לפיד היה פה בסיור מתוקשר ואמר ש'הנה בונים פה מעונות לסטודנטים בגלל הקרבה לרכבת' ולא יצא מזה שום דבר. כשתהיה כאן מכללה אז תהיה הצדקה לבנות מעונות וכפר סטודנטים. כרגע אני לא רואה את זה קורה. אני מקווה שה'דיור למשתכן' והבנייה המסיבית בשכונת מורשת ישלחו כמות גדולה של דירות לשוק ההשכרה, כמו שקרה בערים אחרות שהיה בהן פרויקטים גדולים של דיור למשתכן. לבוא ולהגיד שזה יוריד את מחירי הדיור אני לא חושב, אבל זה כן יגדיל את ההיצע ואת האפשרויות לצעירים ולזוגות צעירים לגור פה".

בוא נדבר על הקדנציה שהייתה. איך אתה מסכם?

"קודם כל בהנאה אישית מאוד גדולה. הרבה אנשים פקפקו כשעשיתי את הצעד של לעזוב את משרת דובר העירייה ולרוץ ברשימה של חיים, הרבה אנשים מפקפקים גם היום בצעד של לרוץ עצמאית וזה בסדר. אני שלם איתו. נהניתי מאוד בחמש השנים האחרונות, קיבלתי את התיקים שבשבילם באתי למועצה ועשיתי את הדברים שרציתי לעשות. באתי לייצג צעירים והצלחתי לשפר את מצבם בתחום הדיור, הבילוי וגם לסייע להציב את הצעירים על סדר היום העירוני. אני לא בא למכור ולספר שהמצב מושלם, אבל נעשתה פה עבודה גדולה בחמש השנים האחרונות. עשינו כברת דרך שהופכת את העיר היום כמתאימה יותר לצעירים ומבחינתי עמדתי ביעדים שהצבתי לעצמי ובגלל זה גם החלטתי להתמודד שוב".

מה עוד נוגע לצעירים וניתן לעשות בו שינוי בקדנציה הבאה?

"קודם כל עניין התחבורה הציבורית. התחבורה הציבורית במודיעין לא מתפקדת וכולם רואים את זה. כולם אומרים שהם ישפרו את המצב אבל לא ראיתי אף אחד ששם רעיון, תכנית או יוזמה חוץ מאיתנו".

היו מי שאמרו לאחרונה שהעיסוק הפתאומי שלך בענייני תחבורה הוא רק פופוליזם בחירות ותו לא.

"בסדר. הייתי במועצה חמש שנים אז אסור לי לחדש כי יגידו שלא עסקתי בזה? יש דברים שקידמתי בקדנציה האחרונה, יש דברים שארצה לקדם בקדנציה הבאה ובסך הכל זה נראה לי לגיטימי. לבוא ולשים פתרון על השולחן, פתרון רציני וישים, זה לא פופוליזם".

על הפתרון שאתה מציע - מוניות השירות - אומרים שזה כבר בטיפול...

"אז למה זה לא קרה עד עכשיו? ביוני האחרון יצא מכרז ענק של משרד התחבורה ב-21 ערים בארץ, שחלקן קטנות ממודיעין. אם זה אפשרי שם למה לא אפשרי פה? אם יש מי שמקדם את העניין אז למה זה לא קרה? עובדתית זה לא קרה ובינתיים אנחנו תקועים עם חברת קווים לעוד שלוש שנים. הדרך היחידה לבוא ולתת אלטרנטיבה אמיתית לסיפור התחבורה הציבורית היא להקים מערך מקביל של מוניות שירות. מערך שהוא זול, גמיש ומתאים לצעירים וכולל בתוכו את כל ההנחות לסטודנטים וגימלאים. וכן - הוא גם יפעל בסופי השבוע. מוניות שירות זה מערך התחבורה הציבורית היחידי בישראל שמורשה לפעול בסופי השבוע. גם זה לא פיתרון מושלם, אבל אם ישפרו את הקווים והרכבות יסיימו את העבודות שלהן, אז בנוסף למוניות השירות, הכל ביחד יצור מציאות תחבורתית הרבה יותר טובה ממש שיש היום".

אם הצלחת לעשות כל כך הרבה עבור הצעירים כחלק מהרשימה של ביבס, למה בעצם היית צריך לרוץ לבד?

"לא סיימנו את העבודה ויש עוד הרבה מה לעשות. מצד שני, אתה צודק. היה לי טוב גם במפלגה של ביבס, גם בתיקים שקיבלתי וגם עם הגיבוי ממנו. אבל אני חושב שבסופו של דבר הקואליציה והמועצה בעיר עובדת בדיוק כמו בכנסת. כשאתה מסתכל על ליצמן והחרדים שמנווטים את הקואליציה של נתניהו, שאפילו גשר אי אפשר לבנות בשבת בלי אישור שלהם, ככה עובדת גם קואליציה עירונית. יש את מפלגת השלטון החזקה של ראש העיר ומסביבה את הסיעות שגורמות לקואליציה ללכת בכיוון מסויים. לפני שתי קדנציות זו הייתה המפלגה שייצגה את מכבים-רעות. הייתה קדנציה שהדתיים היו יותר חזקים. אתה רואה איך העשייה העירונית מתכווננת ונעה לטובת הסיעות שמרכיבות את הקואליציה והמטרה שלי היא שבקדנציה הקרובה אלו יהיו הצעירים. עם כוח יפה של 2-3 מנדטים, שיהיו חלק מהקואליציה של ביבס, נוכל לעשות את זה ולקבל עוד תיקים כמו קידום עסקים קטנים למשל".

חשבת לצרף אליך את אור גרינפלד?

"לצערי לא היה בינינו איזה שיח ודיבור. אני חושב שאור בחור חיובי שבא ממקום טוב, אבל הוא נורא בא ממקום של שינוי ולומר כמה הדברים לא טובים כרגע, מה שמבטל בעצם את העשייה שלי בחמש השנים האחרונות. בסופו של דבר, גם בחיבור עם מויש, ברור שהוא רוצה את התיקים שלי. זה בסדר ולגיטימי, אבל ברגע שהוא רוצה את התיקים שלי, אז אין יכולת לשיתוף פעולה".

אתה חושש שיום אחרי הבחירות, את התיקים שאתה רוצה תקבל לוטם גל?

"לא. כשאתה לוקח סיכונים בפוליטיקה אתה יכול להרוויח ויכול להפסיד. לקחתי בחשבון שזה יכול גם להיגמר פחות טוב מבחינתי, אבל מצד שני אני חושב שהפוטנציאל והדרך והעשייה שאני מייצג, יכולים לתת לי כוח לעשות עוד יותר ממה שעשיתי בקדנציה האחרונה. זה לא סוד שלקחתי סיכון מסויים ואני דווקא שמח שעשיתי את הצעד הזה, גם אם תוצאות הבחירות לא יהיו כפי שאני רוצה או מצפה".

אמנם זה קמפיין בחירות עצמאי ראשון שלך, אבל אתה נראה מאוד משופשף עד עכשיו. גם בהחלטות לעקוץ מדי פעם את המתמודדים האחרים...

"אני צעיר בגיל (בן 35. ע"ק) אבל אני לא צעיר בפוליטיקה. אני כאן כבר 12 שנה. עשיתי שני פריימריז בתוך מפלגה, ארבעה קמפיינים מוניציפאליים ובחירות לראשות ממשלה. כל זה נותן בסופו של דבר את הניסיון והפרספקטיבה, לא להיגרר לפרובוקציות ולא לתקוף מתמודדים שמנסים לריב אתך, לדעת לתזמן את בניית הכוח שלך, לחדד מסרים ולקבוע סדר יום תקשורתי בתחומים שאתה מניף. אני מקווה שיחד עם העבודה בחמש שנים האחרונות, כי לא התחלתי את הקמפיין הזה לפני שלושה חודשים, זה יבוא בסופו של דבר לידי ביטוי גם בקלפי".

נראה שגם אתה וגם ביבס סימנתם את בן סעדון כיריב העיקרי ובו אתם נלחמים.

"לא סימנו אף אחד, ובטח שלא אסכן את עתידי הפוליטי בגלל מישהו אחר".

אז במה אתה מערער עליו?

"כשאתה רץ בנציגות מפלגת העבודה, גם על קולות של צעירים ונוער בפעם הקודמת, ואחרי זה מחצית מהסיעה שלך מצביעה נגד פתיחת עסקים בשבת - זה סוג של הונאת הבוחרים שבעיני היא לא תקינה. אני גם חושב שהציבור לא ישכח את זה. הימים האלה שאפשר לערפל את המסרים שלך, ללכת לבית כנסת ולהגיד משהו אחד ולומר משהו אחר לצעירים בזולה... העידן הזה נגמר".

שמועות עקשניות טוענות שהפרידה שלך מביבס הגיעה לאחר שדרשת ממנו להציב אותך במקום השני בסיעה והוא סירב.

"בחיים לא. מי שמכיר את ביבס באמת יודע שני דברים: א' אף אחד לא בא אליו בדרישות ואולטימטומים, ו-ב' אף אחד לא קיבל ממנו הבטחות לפני הבחירות לגבי תפקיד מסויים. גם במערכת הבחירות הדרמטית של 2008 וגם ב-2013. מי שיציב לו אולטימטום יהיה הראשון ללכת וישיג את האפקט ההפוך ממה שרצה. אני מכיר את ביבס הרבה מאוד שנים, אוהב ומעריך אותו ובחיים לא אירק לבאר ממנה שתיתי. הוא הדריך אותי וסייע לי בכל התפקידים שעשיתי בעשר השנים האחרונות. קיבלתי ממנו את האור הירוק כדי לבנות את עצמי ולייצג את הצעירים בצורה הראויה ואני מקווה שתוצאות הבחירות יוכיחו שעשיתי את הצעד הנכון". 

(new)שלומי תבלינים 18.5.20