(new)ויקטורי
הכל פתוח

הכל פתוח

שבוע ראשון למגעים להקמת קואליציה: חיים ביבס מאוכזב מארבעת המנדטים שקיבלה רשימתו ולא פוסל להכניס פנימה גם את אבי אלבז • לטם גל ויתרה על מקומה במועצה ויחליף אותה שמעון גואטה • שלמה פסי מסביר מה קרה במכבים ורעות

השבוע החל צוות המו"מ של חיים ביבס בשיחות עם נציגי המפלגות השונות המבקשות להצטרף לקואליציה. ביבס עצמו טרם נפגש עם נציגי הסיעות, מה שיקרה בהמשך הדרך, ובינתיים צוות של שלושה מחברי הסיעה בראשות שלמה פסי וחברי הסיעה עו"ד מיכל כהנא ויוחאי שיטרית, החל כבר בשיחות גישוש ראשונות, במטרה להקים קואליציה עד סוף חודש נובמבר ואז ניתן יהיה לכנס את מועצת העיר החדשה לישיבתה החגיגית הראשונה.

סבב פגישות ראשון עם כל סיעות המועצה הסתיים כבר השבוע, כשלמעשה השיחות עסקו בעיקר בהתווית מדיניות כללית של כל מי שמבקש להצטרף לקואליציה העירונית. פסי מסביר: "כל מי שרוצה להיות בפנים צריך לדעת שהוא יהיה חייב לוותר על משהו. לא יהיה מצב שבו סיעה תמשוך לכיוון אחד וסיעה אחרת בקואליציה תמשוך לכיוון השני".

בקרב חברי סיעת "חיים במודיעין" וגם אצל ביבס עצמו יש תחושה של החמצה לנוכח ארבעת המנדטים שהשיגה הרשימה. ההתפתחות המעניינת ביותר היא הוצאת אבי אלבז ושלושת המנדטים שלו ממשבצת "פסולי החיתון" ופתיחת האפשרות שהוא יהיה בקואליציה, למרות הכרזת ביבס לפני הבחירות שדבר כזה לא יקרה.

חיים ביבס, למה אתה מאוכזב?

"מצד אחד זו תחושה של אכזבה ומצד שני גם הישג על הבחירה לראש העיר, כשאתה מקבל 91% מקולות הבוחרים. אבל הציבור לא ירד לעומקם של הדברים ולא הבין את המשמעות של 'גם וגם'. זה מה שהציבור בחר וזה מה שהוא יקבל. כל מה שהוא בחר הוא יקבל בקואליציה".

הכוונה שכל הסיעות יהיו בקואליציה? גם "מודיעין חופשית"?

"יש אפשרות שכל הסיעות יהיו בפנים אבל זה עוד מוקדם לומר. התחיל מו"מ קואליציוני ואני מודיע שכל מי שיהיה קואופרטיבי וכל מי שיבין שבקונסטלציה הנוכחית הוא צריך להקטין ציפיות - יהיה בקואליציה".

זה רמז לאבי אלבז?

"אני לא פוסל אף אחד".

"אני מתפטרת מהסיעה"

בסוף השבוע האחרון חלה התפתחות פנימית משמעותית מאד בתוך סיעתו של ביבס, כשביום ראשון השבוע התקשרה לטם גל, מספר 4 ברשימה, לשמעון גואטה (מספר 5 שנותר בחוץ) והודיעה לו: "אני מתפטרת מהסיעה". גואטה שמע ובתוך תוכו אולי חש שהצעד הזה היה מגיע ממילא, כי בעיר כמו מודיעין, גואטה יודע שחיים ביבס לא היה נותן לו לחמוק מלהיות חבר מועצה בקלות כזאת.

לפני הבחירות, כשביבס הרכיב את הרשימה שלו למועצה, הוא הציב את לטם גל (מנהלת מחלקת הצעירים והנוער בעירייה) במקום הרביעי במקומו של אלעד שמעונוביץ שפרש והקים סיעה עצמאית. שמעון גואטה הוצב במקום החמישי אבל אליו נגיע בהמשך. לגל נועד תפקיד אחד בכוח הפורץ לליבם של התושבים - הצעירים. כמנהלת מחלקת הצעירים בעירייה היא היתה אמורה לסחוף אחריה את צעירי העיר שיתמכו בסיעתו של ביבס.

עד כמה מגזר הצעירים הפך לחשוב במערכת הבחירות הזאת אנו למדים מהעובדה שפתאום כולם התעסקו בצעירים ותיק הצעירים והנוער הפך לתיק נחשק: אם זה אלעד שמעונוביץ שלקח סיכון גדול מאד ופרש מצילו החמים של ביבס כדי להקים מפלגה חדשה של צעירים בשם "הדור הבא", או מויש לוי שגייס אליו את הצעיר אור גרינפלד כדי שיביא את הנדוניה. גם אבי אלבז פנה לצעירים עם הבטחות לתחבורה ציבורית בשבתות. גם הבית היהודי הצעיר את שורותיו וקרץ לצעירי מודיעין חובשי הכיפות.

אבל גל לא סיפקה את הסחורה. כשביבס ראה את תוצאות הבחירות וקלט שהוא מאבד שליש מכוחו במועצה, זה עוד איכשהו עבר אצלו בסדר, כי הרי ביבס עצמו כראש עיר בקדנציה הראשונה שלו ידע לנהל את העיר מצויין עם סיעה של שני מנדטים. אבל כשהוא הבין ששמעון גואטה, החמישי ברשימה, נשאר בחוץ, זה כבר היה יותר מדי בשבילו. גואטה, למי שלא יודע, משמש גם כיו"ר סניף הליכוד בעיר וגם חבר מרכז הליכוד והוא מחובר לביבס בקשרים עבותים והדוקים מאד.

ואז הגיע החיבור של גואטה וגל. לא ברור אם זה ביבס שרמז או גואטה שלחץ או גל שהבינה לבד. גואטה מכחיש כל לחץ וגל דבקה בטענה שהיא החליטה בעצמה ללא שום לחץ מביבס. בהנחה שכך אכן התרחש, גל הבינה שתיק הצעירים והנוער הנחשק שכולם לוטשים אליו עיניים הלך ונשמט מידה והרי רק לשם התיק הזה היא הסכימה להיות ברשימה.

מכאן ועד להחלטתה לפרוש בטרם כיהנה אפילו יום אחד כחברת מועצה - הדרך היתה קצרה. ביום ראשון הודיעה גל לגואטה על החלטתה ואז הודיעה גם לדובר העירייה כי היא חוזרת לעבודתה בעירייה כמנהלת מחלקת הנוער והצעירים, מיד לאחר חופשת הלידה שלה.

ההודעה הרשמית של העירייה על השינוי הפתאומי נוסחה כך: "לטם גל, שנבחרה לפני כשבוע למועצת העיר מטעם רשימת ראש העיר חיים ביבס, הודיעה ביום ראשון כי היא מסירה את מועמדותה מסיעת 'חיים במודיעין'. גל ציינה כי החליטה, לאור תוצאות הבחירות, כי יש ברצונה להמשיך את העשייה שלה לטובת הנוער והצעירים בעיר ולהמשיך את עבודתה בעירייה, כמנהלת מחלקת נוער וצעירים".

לטם גל. מה קרה?

"תוצאות הבחירות לא התאימו לתחזיות שלנו ואני באתי על מנת להשפיע בתחום מאוד ברור. זה היה הטיקט שלשמו נכנסתי לעשייה הזאת וכשראיתי את תוצאות הבחירות היה לי ברור שלא נוכל כנראה להילחם על התיק הזה".

מדוע? הרי אפשר להשפיע גם מהמקום הרביעי ברשימה.

"היכולת שלי לקבל את התיק היא יותר נמוכה כיום. בכל זאת יש הבדל בין שישה מנדטים לארבעה מנדטים ויש עוד אנשים בבחירות שקיבלו מספר יפה של מנדטים וגם הם ראויים. אם אין לי את היכולת להשפיע בדרך הזאת - האמנתי שאני צריכה לחזור למקום שבו אוכל להשפיע יותר וזה למחלקה לנוער וצעירים, זו מחלקה שחשובה לי זה מפעל חיי כאן".

איך התגלגלה ההחלטה?

"זו היתה החלטה שלי וכשהבנתי שזה המצב החלטתי והודעתי לחיים. הוא קיבל את זה בהבנה ואני חושבת שמבחינתי זו החלטה שקולה ונבונה ביותר וכך פעלתי. מה גם שאני מפנה את המקום לאדם ראוי ביותר כמו שמעון גואטה. אני מסיימת בעוד חודש את חופשת הלידה שלי וחוזרת לתפקיד בעירייה כמנהלת מחלקת הנוער והצעירים".

שמעון גואטה, איך אתה רואה את הדברים?

"דיברתי עם לטם ביום ראשון בבוקר ושמעתי ממנה על ההחלטה. מה שקרה הוא שכנראה היא הבינה שתיק הצעירים לא יהיה שלה ובשביל התיק הזה הביאו אותה. זו היתה הפתעה גדולה בשבילי".

ואיך התחושה עכשיו? יש הקלה?

"לא. זה לא עניין של הקלה. כי בסך הכל אמנם כבר הפנמתי שלא אהיה במועצה אבל אתה יודע, יש לי את העבודה והמשפחה אני אדם עסוק, ויש לי לאן לקום כל בוקר אז בסדר. קיבלתי תמיכה רבה אחרי הבחירות מכל המפלגות ולא רק מהמפלגה שלנו. השלמתי עם המצב החדש אבל מבחינתי לא השתנה כלום כי אני יודע שניתן לעזור ולסייע ולפעול למען העיר גם לא תחת הטייטל של חבר מועצה. באמת התכוונתי לסייע לראש העיר ככל שניתן גם מחוץ למועצה".

תוצאות הבחירות לא היטיבו עם ביבס...

"מבחינת מנדטים אכן ירדנו אבל היו לנו 3,000 קולות יותר מהבחירות הקודמות. למרות זאת ירדנו משישה מנדטים לארבעה".

איך אתה מסביר את זה?

"בכך שאחוז ההצבעה היה גבוה מאד. בניגוד לחוקי הסטטיסטיקה שאומרים שאחוז הצבעה גבוה משחק לידי המפלגה הגדולה - הרי שכאן זה עבד ההיפך ועזר דווקא למפלגות הקטנות. בפעם שעברה היו לנו שבעת אלפים ויותר בוחרים והיינו שישה מנדטים והפעם שמונת אלפים וירדנו לארבעה. לכן אחוז ההצבעה הגבוה שירת את אבי אלבז. אבל בסופו של דבר אנחנו צריכים להמשיך לעבוד ולנהל כאן עיר מחר בבוקר ואפשר לנהל את העיר בצורה טובה מאד גם עם ארבעה מנדטים".

"נצטרך להפיק לקחים ממה שקרה בקלפיות ברובע מכבים רעות"

משהו השתבש בהערכת המצב של רשימת "חיים במודיעין" לקראת הבחירות. אבל לא רק בהערכת המצב אלא גם ממש בהיערכות ובעשייה בשטח. המקום שהפך לבעייתי ביותר עבור ביבס היה דווקא רובע מכבים-רעות, שם נרשמה ההפתעה הגדולה, או אולי לא כל כך הפתעה, כשאבי אלבז ניצח את ביבס וזכה ב-1,392 קולות לעומת 897 שהצליח ביבס לקבל ברובע.

אז מה קרה במכבים-רעות שגרם לאלבז לסחוף את הציבור בעוד שבשאר השכונות בעיר הוא וביבס היו די קרובים זה לזה בתוצאות, כאשר ברוב השכונות ביבס ניצח את אלבז?

מי שהסתובב במכבים ורעות במהלך יום הבחירות הוא שלמה פסי, מ"מ ראש העיר ומחזיק תיק הרובע במועצת העיר, שיודע כי מפלגתו הפסידה בקרב על הרובע וכי "נצטרך להסיק מסקנות ולהפיק לקחים ממה שקרה".

אז מה באמת קרה שלמה?

"זה היה מקרה קלאסי של הפחדה בסגנון 'הדתיים משתלטים על העיר'. ככה זה עבד. זה בהחלט חומר למחשבה עבורנו מה שקרה בקלפיות ברובע מכבים רעות".

למה זה קרה?

"כי לא השכלנו, ואני זוקף את זה לחובתנו, שלא השכלנו בעירייה לפרסם ולהבליט את כל הדברים שהעירייה עשתה למען הרובע ולמען תושבי הרובע. התושבים פשוט לא מכירים את הדברים שעשינו וזו היתה טעות גדולה שלנו שלא פירסמנו את זה כמו שצריך. הרבה מאד אנשים שאלו אותי 'מה עשיתם כל השנים?'. אנחנו יודעים שמדובר בהשקעות אסטרונומיות של הרבה מיליונים ואני לא מאשים את התושבים שטענו כל הזמן שתושבי הרובע מקופחים מול תושבי מודיעין בתחומי התשתית והכבישים והבינוי ובגינון והפארקים. מיליונים השקענו ברובע".

זאת הסיבה?

"היו עוד סיבות. למשל פרשת בית הכנסת בית חב"ד שרצו לבנות ברעות. אנחנו בעירייה הורדנו את הנושא מסדר  היום אבל כל הפרשה הזאת נטעה פחד בקרב תושבים לא מעטים ש'הנה הדתיים נכנסים לרובע'. מעבר לכך לרובע יש היסטוריה של נציגות במועצת העיר ובפעם הראשונה לא רצה סיעה מטעם הרובע למועצת העיר. אנשים שחיפשו רשימה מקומית לא מצאו אותה בקלפי וחלקם הצביעו לאלבז. נוצר ואקום והוא זכה מההפקר".

אז מה המסקנה?

"הבהרתי להם שזו טעות שהרובע לא הציב רשימה מטעמו. ההחלטה של סיעת 'כולנו מכבים רעות' לא לרוץ לבחירות למועצה פגעה לדעתי בתוצאות ההצבעה. אני משוכנע שאם היתה סיעה של הרובע מתמודדת למועצה, הבחירות היו נראות אחרת לגמרי".

יכול להיות שהיתה כאן גם הצבעת מחאה נגד עצם האיחוד עם מודיעין, למרות שזה כבר היסטוריה?

"גם לזה יש כמובן חלק במכלול. יש עדיין תושבים שמתנגדים לאיחוד עם מודיעין וזה קשור גם לעובדה שלא הוצבה רשימה של הרובע בבחירות. בשנת 2013 'כולנו מכבים רעות' השיגה 1,800 קולות והפעם הם נעלמו. לאן הם הלכו? בחלקם לאלבז. וזה מה שקרה, לכן בבחירות הבאות נהיה חייבים להקים מחדש את הסיעה העצמאית של הרובע".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20