(new)ויקטורי
"ראיתי את המאזן הכספי וחשכו עיני"

"ראיתי את המאזן הכספי וחשכו עיני"

גירעון של מאות אלפי שקלים בתקציב העמותה למען הקשיש במודיעין הביא להחלפת היו"ר מיגל הרף בנאווה מסינה - שתחל ביישום תוכנית הבראה

מיגל הרף נאלץ להתפטר מתפקידו כיו"ר העמותה למען הקשיש במודיעין, לאחר שהעמותה נקלעה לגירעון תפעולי של מאות אלפי שקלים. בעקבות הגירעון והחובות לספקים מונתה במקומו לתפקיד נאווה מסינה, שכעת תנסה ליישם תוכנית הבראה לעמותה. מנהל נוסף בעמותה פוטר מתפקידו וכמו כן סיימה את עבודתה אחת ממנהלות המועדונים וקוצץ שכרה של מנהלת מועדון אחרת.

העמותה מפעילה במודיעין מגוון רב של פעילויות לאזרחים ותיקים: שירותי קהילה תומכת הכוללים אב בית, לחצן מצוקה ומועדון חברתי; בתים חמים בהם נפגשים שכנים לפחות אחת לשבוע ומנוהלים ע"י מתנדבות; קפה אירופה לניצולי שואה; מועדון קשישים הפועל ארבעה בקרים בשבוע ומספק פעילות וארוחות; שירות ביקורי בית ושירות טלפוני אוזן קשבת לרתוקי בית; פעילויות ספורט מגוונות, ועוד.

העמותה העצמאית נוסדה בשנת 2000 ומועסקים בה תשעה עובדים ומאות מתנדבים. בשנת 2017 היה המחזור הכספי השנתי של העמותה למעלה ממיליון וחצי שקלים. מעיריית מודיעין מקבלת העמותה תמיכה לא גדולה של כמה אלפי שקלים, בנוסף לשימוש במבנים להפעלת המועדונים.

בעקבות ההתנהלות הכלכלית וחובות לספקים (כמו חוב של 120 אלף שקל לחברת ההסעות המסיעה את הקשישים מביתם למועדוני העמותה) קיים הוועד המנהל את העמותה ישיבה בה הוחלט על השינויים הפרסונליים.

נאווה מסינה, היו"ר החדש (בהתנדבות), אמרה השבוע ל"מודיעין News": "ראיתי את המאזן הכספי וחשכו עיני. הבנתי שמשהו שם לא מתנהל כמו שצריך. התחלתי לשאול שאלות וכל פעם נתנו לי נתונים אחרים, ככה במשך חודשיים. אני הייתי פעילה בעבר בהנהגת ההורים ותמיד עשיתי דברים בשקט. קרה מה שקרה עם מיגל, אבל אין כאן עניינים פרסונליים".

איך יוצאים עכשיו מהבוץ?

"הודעתי שאני מוכנה לנסות להוציא את העגלה מהבוץ, עשיתי שיעורי בית והסמיכו אותי. הדרך היא תוכנית הבראה. להעביר את זה לגוף כלכלי פרטי זה הכי קל וכדאי כי שם נמצא הכסף, אבל אז הכסף ילך למשכורות ולא יחזור לקשישים. ישבנו חשבנו מה עושים והחלטנו על תכנית, שחלק ממנה הוא קיצוצים וגם פיטורים. זה אומר שאנשים ייקחו על עצמם יותר עכשיו. בקיצור - תוכנית הבראה לכל דבר. אני חלק מוועד מנהל ולא פועלת לבד. לגבי מה שקרה, אני לא רוצה להיכנס לעניינים פרסונליים".

מועדון היום וקפה אירופה ימשיכו לעבוד?

"הם כבר עובדים ולא נסגרו לרגע. אני אישית הייתי שם ודאגתי לארוחת בוקר וצהריים, ומאז אני שם כמעט כל יום. זה המקום בו אנחנו נמצאים היום".

איך בכלל התרחשה התנהלות כלכלית שהובילה לגירעון כזה?

"אני לא יכולה לדבר בשם אף אחד אחר, רק בשם עצמי ולנסות להבריא את העמותה. זה גם לא מתפקידי. אני לא רוצה לשפוט אף אחד, אבל חברי ההנהלה שליוו את העניין גם היו צריכים לעצור את העגלה בזמן. עכשיו אני מבקשת חצי שנה לעשות כמה מהלכים ואני מקווה שנצא מן הבוץ".

מיגל הרף מסר בתגובה: "ניהול עמותה בהתנדבות דורש השקעה של מאות שעות בחודש, ללא כל תמורה. ניהול עמותה שנשענת על תקציבים ממשלתיים, בהתנדבות, קשה עוד יותר. הגירעון נוצר לאחר קיצוץ מסיבי בתקציבים רטרואקטיבית, ללא הודעה מראש. בשנת 2018 התבשרנו כי משרד ממשלתי מקצץ בתקציבים שהיו אמורים להינתן לנו עבור השנה שקדמה לה. הדבר גרם לבור תקציבי בעמותה וחיפשנו אחר דרך נכונה לכסות את הגירעון. לאחר מספר שנים בהן נשאתי על כתפי את ניהול העמותה, כולל הרחבת הפעילות והגדלתה, החלטתי להעביר אותו הלאה. הקושי בהתמודדות עם תקציבים מזעריים הוא רב ואני מקווה כי תחום הקשישים יקבל את ההכרה ואתה התקציבים הנדרשים מהמדינה".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20