(new)ויקטורי
מודיעין יוצאת מהמיינסטרים

מודיעין יוצאת מהמיינסטרים

השבוע זה קורה, בפעם הראשונה בתולדות העיר: פסטיבל "מודיעינדי" מסגיר בשמו את כוונותיו ובהחלט מצליח לאגד על במה אחת כמה מיוצרי השוליים העצמאיים הבולטים בישראל • נכון שנטע ברזילי קצת נוטה לכיוון המיינסטרים אבל לפסטיבל ראשון שמבקש להתחיל מסורת ארוכה מותר לעגל קצת את השוליים

(צילום: דניאל קמינסקי)

מודיעין על מפת האינדי: אחרי שני אירועי המוזיקה המוקדשים לכל מה שלא משתייך למיינסטרים – אינדינגב ופסטיבל יערות מנשה – מוזיקת האינדי מגיעה גם למודיעין באירוע פתוח לקהל שיתקיים ביום חמישי במרכז עינב.

עבור מי שאינו מתמצא בז'אנרים השונים במוזיקה נציין כי "אינדי" (מלשון independent) הוא שם כולל להפקות מוזיקליות עצמאיות, כאלו שלא יצאו מבית חברות ההפקה הגדולות ומציעות צליל שונה מזה שרובנו נוהגים לשמוע בערוצי מיינסטרים פופולאריים כמו גלגל"צ.

ביום חמישי החל מהשעה 21:00 יהפוך מתחם מגה אור במרכז עינב למתחם פסטיבלי, כאשר לצד ההופעות יוצבו במקום דוכני פופ אפ, אזורי ישיבה ומשאיות מזון. הצד המוזיקלי באירוע יהיה עשיר במיוחד ויכלול כמה שמות מאוד מוכרים בסצנה, החל מנטע ברזילי זוכת האירוויזיון, דה פז בנד, שטובי, ההרכב המצליח פול טראנק ואחרים, כאשר גם להקות מקומיות יעלו לבמה במהלך הערב.

לרשות המגיעים לאירוע יעמדו שאטלים בעלות של 10 שקלים, שיפעלו בין השעות 20:30-23:00 וייצאו מהתחנות הבאות: קניון עזריאלי/כיכר התחבורה, דם המכבים פינת שדרות החשמונאים, עמק בית שאן פינת מרדכי מוטה גור ושד' יצחק רבין (מול מס' 2). השאטלים יפעלו גם בסיום האירוע ויחזירו את הבליינים אל מרכז העיר בין השעות 02:00-03:30.

הרעיון לקיום האירוע נולד הפעם אצל צעירי מודיעין, שפנו אל העירייה שנרתמה לעניין בעזרת מחלקת הנוער והצעירים, אגף התרבות ואירועים, עמותת סחלבים, מנהלת אופק וחברת מגה אור.

מנהלת מחלקת הנוער והצעירים בעירייה, לטם גל, אמרה: "המודיעינדי הוא בשורה של ממש לבני הנוער והצעירים בעיר שמביאה לראשונה אירוע אינדי מושקע עם סט אמנים שווים במיוחד. המודיעינדי הוא פרויקט שלא יכול היה לצאת אל הפועל ללא ההירתמות של כלל הגורמים העירוניים בשיתוף מגה אור ובעיקר עם החבר'ה הצעירים מהעיר שלקחו על עצמם אתגר לא קטן ונרתמו כדי להשפיע ולהביא את הדברים שהם אוהבים וגם להתנסות ולהיות שותפים בהפקה גדולה. אני מזמינה את כל הנוער והצעירים לבוא וליהנות!".

אור גרינפלד, מיוזמי ומארגני האירוע, סיפר השבוע: "השם 'מודיעינדי' והקונספט מתגלגלים אצלי בראש כבר כמה שנים. אצלי ואצל החבר'ה שלי. אני ולוטם גל מפיקים, במישור הפורמלי והלא פורמלי, את האירוע ולקראת הקיץ נפגשנו והחלטנו לשנות פאזה. כל האירועים שהיו עד עכשיו במודיעין היו מאוד מיינסטרים ועכשיו אנחנו מביאים אמנים שכולם צמחו בסצנת האינדי ובמועדונים הקטנים. בשנה האחרונה אני חוקר מה הנוער והצעירים כאן רוצים לראות".

לכמה קהל אתם מצפים?

"זה טריקי. זה אירוע ראשון ואני מאמין שיגיעו 3,000 איש, אבל לא נתאכזב משום כמות שתגיע מפני שאנחנו רואים בזה מסורת לשנים הבאות. אנחנו רוצים שהאירוע הראשון יעבור כמו שצריך בלי תקלות ואנחנו מאמינים שהקהל יגיע. עשינו קמפיין מקדים להעלאת המודעות, גייסנו כל מיני שותפים נוער וצעירים שעזרו לנו גם בדיגיטל וגם בפעילויות בשטח. כולם מתלהבים ויש דיבור חזק על זה בעיר, ואני מאמין שגם מחוץ לעיר. יש פה ליינאפ שלא נופל מפסטיבלים אחרים ומה שיפה כאן שזה חינם".

כמה כסף הושקע באירוע?

"אני לא זה ששם את הכסף, אבל אני חושב שזה כמו מסיבות הנוער השנתיות. לא מדובר בתקציב שיצא משליטה. היו עוד המון רעיונות ואמנים שרצינו להביא, כמו למשל הדג נחש, שלא היה לנו את הכסף לזה. ויתרנו על הרכבים אחרים ועל הרצון להאריך את הליינאפ".

ולשאלת השאלות - מה לנטע ברזילי ולאינדי?

"כמו שאמרתי קודם, נטע גדלה באינדי. זה גם שם מאוד חם והופעה מאוד מיוחדת. הם בוחרים בדיקדוק מאוד גדול את ההופעות שלה ואני חושב שגם אמנותית זה מאוד מתאים לאירוע. זה אירוע ראשון והאינדי כאן זה לא האמנים אלא עצם המחשבה לשנות את כל מה שהיה עד עכשיו ולעשות משהו אחר לגמרי ואני שמח לקחת בזה חלק".

הכירו את ההרכבים

פול טראנק: Full Trunk נחשבים לאחד מהרכבי ההופעות הטובים ביותר בזא'נר, כאשר המוזיקה שלהם נעה בין בלוז לרוק ואפילו למוזיקה מזרחית – "בלוזרחית" כלשונם של ארבעת חברי ההרכב - גל ניסמן (גיטרה ושירה), עופר ויינר (בס), יותם אלעזרי (תופים) ואריאל קשת (קלידים).

תחילת דרכם של פול טראנק הייתה בשנת 2010, בכלל כהרכב "גל ניסמן טריו", ששינה את שמו עם הצטרפותו של קשת הקלידן. את אלבום הבכורה שלהם, שזכה בתואר "אלבום הבלוז של השנה" בישראל מטעם עמותת הבלוז הישראלית, הוציאו חברי ההרכב בשנת 2014. האלבום, שכולל שלושה שירים באנגלית, כשהיתר בעברית, מושפע רבות מסגנון בלוז רוק של שנות ה-60 וה-70 האופייני ללהקה.

(צילום: אוהד רומנו)

מאז הספיקו חברי פול טראנק להופיע בשלל פסטיבלי אינדי בארץ ובעולם, בין השאר במטאור, אינדינגב, בום בוקס ואחרים. במאי 2015, יצא אלבומה השני "Time For Us To Move" שכלל שירים רק באנגלית ושנתיים לאחר מכן הוציאה הלהקה אלבום שלישי בשם "Show Us What You Got". בשנת 2018 הוציאו פול טראנק שיר וקליפ חדש בשם "Let's Go", ולאחר מכן יצאו לסיבוב הופעות נוסף בישראל ובאירופה. במהלך השנים שיתפו פול טראנק פעולה עם אמנים רבים כמו מרסדס בנד, גיא מזיג, אפרים שמיר, לוסיל קרו, גל דה פז, איתי פרל, דיאנה גולבי ועוד.

שטובי: אחת ההופעות היותר מעניינות באירוע תהיה זו של יובל טל, הידוע כ-SHTUBY ומופיע כשהוא לבוש בחליפה אדומה צמודה, המכסה גם את פניו. בריאיון למגזין פורבס הסביר: "בתור שטובי, אני מציג את המוזיקה וגורם לקהל להתייחס אליה ולהתמקד בה, ואני מאמין שזה לא היה יכול לעבוד אם אדם רגיל היה על הבמה - זה יוצר מחסומים אצל הקהל".

אלבום הבכורה שלו הושק בהופעה ביום האחרון של שנת 2015, ומאז הספיק להופיע בשלל פסטיבלים ומועדוני הופעות מובילים. ההופעות של טל וחבריו לבמה, המשתנים במספרם מדי פעם וכוללים גם חלילנית ואדם נוסף האמור לבצע ספוקן וורד ולמעשה פשוט צורח רוב ההופעה, ידועות כצבעוניות במיוחד.

(צילום: טל פלינט)

שטובי עצמו מספק מוזיקה הנעה איפשהו בין טראנס והז'אנר האלקטרוני לג'אז ופאנק. שטובי עצמו מנגן במהלך ההופעות על כמה וכמה כלים מאוד לא שגרתיים, כמו טרמין, בוזוקי וכלי נשיפה אלקטרוני הנקרא EWI.

דה פז בנד: - הרכב בלוז-רוק ישראלי אותו מובילה הסולנית גל דה פז, יחד עם מוטי לייבל (גיטרה), יובל ברוסילובסקי (קלידים), רז בליצבלאו (בס) ואור כחלון (תופים). דה פז בנד מופיעים שנים האחרונות ברחבי הארץ ואף זכו לחמם כמה מהאמנים מחו"ל שהופיעו בישראל כמו גרג דולי, הדד דייזיס, בת' הארט וג'וס סטון. דה פז עצמה, מלבד קריירת הסולו שלה, אף מופיעה עם הרכב ההיפ הופ-פאנק לוסיל קרו. דה פז ידועה בקולה הייחודי, כאשר היה כבר מי שכינה אותה "ג'ניס ג'ופלין הישראלית" ואף נבחרה בשנת 2015 לאשת השנה האלטרנטיבית בתחום המוזיקה בישראל. שנתיים אחר כך חימם ההרכב את הופעתה של להקת אירוסמית בפארק הירקון.

(צילום: יח"צ)

עד כה הוציא ההרכב שני אלבומים - Down The Rabbit Hole ב-2016 ו-Supply & Demand בשנת 2018.

פלד: הראפר איתי פלד בן ה-33 יגיע למודיעין לאחר שצבר קהל מאזינים רחב ואף נכנס לפלייליסט עם השיר "מה אני נראה לך?" למרות שמילות שיריו עמוסות באיזכורים למפגשים מיניים מסוגים שונים ושימוש בסמים.

הוא ידוע גם כמרואיין חסר מעצורים המספר באופן גלוי על חוויות שימוש אינטנסיבי בסמים, ועם השנים הספיק להוציא שלושה אלבומי סולו, בנוסף לשיתופי פעולה רבים. בין היתר יצר והופיע פלד עם הדג נחש והרכבים נוספים. את אלבום הסולו הראשון שלו "ח.ר.ק.ו.ת" הוציא פלד בשנת 2012. ארבע שנים אחר כך שיחרר לרדיו את "הכל עלי" ובשנה שעברה הוציא את האלבום "סבבה 5".

את חוויית ההופעות שלו תיאר פלד כך בריאיון לידיעות אחרונות בשנה שעברה: "אצלי זה בדי־אן־איי. לתת בראש. בהופעה, הכל פוגו, לשבור להם את הפנים, לאנוס להם את האוזן. והמון אנשים עכשיו מושפעים ממני. כל הראפרים התחילו להביא להקות. אני כבר עשר שנים ככה."

סוויסה: זמר ההיפ הופ מיכאל סוויסה הוא בנו של השחקן מאיר סוויסה ונכדה של זמרת המלחמות יפה ירקוני. סוויסה היה אחד מראשוני המוזיקאים בתחום שהביאו לארץ את סגנון הטראפ.

את הקריירה שלו החל סוויסה בשנת 2014 עם הוצאת הסינגל הראשון ומאז הספיק להוציא שני אלבומים ולככב בקמפיינים פרסומיים של חברת מקדונלדס ישראל. השנה הוציא יחד מיני אלבום יחד עם מיכאל כהן.

(צילום: יח"צ)

סוויסה ידוע כחובב קנאביס, שאף הופיע ברבים משיריו. אחד הלהיטים הגדולים שלו נקרא "רבע קילו" כולל את השורה "טחנתי רבע קילו מריחואנה בשבועיים" והוא זכה למאות אלפי צפיות ביוטיוב.

נטע ברזילי: את זוכת האירוויזיון אין כמובן צורך להכיר לכם, גם אם הקשר שלה ושל המוזיקה שיצרה עד כה (שכללה תכל'ס רק שלושה שירים – TOY, ננה בננה ובאסה סבבה) לאירוע אינדי מוטל בספק. למרות זאת, סביר להניח שגם הפעם ההופעה שלה תהיה מקורית וייחודית.

האישה והלופר, שלמדה במגמת מוזיקה אלקטרונית בבית הספר רימון, תגיע למודיעין לאחר שזכתה בתוכנית הריאליטי המוזיקלית "כוכב נולד" והביאה לישראל את האירוויזיון בעקבות הזכייה הישראלית הרביעית בתחרות ואף הופיעה בטקס הדלקת המשואות בחגיגות ה-70 למדינה.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20