(new)ויקטורי
הציון לתפקוד העירייה - לא מספיק

הציון לתפקוד העירייה - לא מספיק

נדמה כי בעירייה ניסו תחילה לטפל בבעיה מבלי להבין באמת עד כמה היא חמורה, בהנחה שאף אחד מאיתנו לא רוצה להניח שהם פשוט ניסו "לנפנף" את המתלוננים מבלי לתת מענה אמיתי • פרשנות

לפני שאפרט את דעתי על תפקוד העירייה במהלך כל חודשי המשבר הנוכחי, יש לומר כי על עובדה אחת פשוטה אין כלל וויכוח - בנייה של אתר בסדר גודל עצום כמו שכונת מורשת לא יכולה להתבצע מבלי שהשכנים באבני חן יסבלו ממטרדי אבק. עם זאת, יש הבדל גדול בין מטרד אבק מציק ולגיטימי בהתחשב בבנייה בסדר גודל כזה לבין מפגע שהופך לבעיה בריאותית.

עוד נציין לשם ההגינות כי בעוד הזעם הציבורי מופנה כלפי עיריית מודיעין, מרבית האשמה טמונה בכלל בתפקוד הקבלנים הבונים את הפרוייקטים הרבים בשכונה. אין ספק כי במקרים מסויימים אותם קבלנים יעדיפו לשלם את הקנס מאשר לסרבל את מהלך העבודה בהקפדה דקדקנית על נהלי העבודה.

וכעת אפשר לגשת אל תפקוד העירייה בכל משבר האבק, שלטעמי מקבלת כאן ציון "בלתי מספיק". מה שעיריית מודיעין עשתה עד לפגישת התושבים עם סמנכ"ל העירייה הוא לבצע טיפולים מינוריים, שלא לומר קוסמטיים, במקום להתגייס לביצוע טיפול מקיף ויסודי בכל האמצעים העומדים לרשותם, דבר שבוודאי היה מוביל להפחתת זיהום האוויר בשכונה. לאחר הפרסומים ב"מודיעין News" בחודשים מאי ויולי (לאחר שפניות התושבים למוקד העירוני לא זכו למענה בשטח) החלה העירייה בהרטבה חלקית של האזור, הגבירה מעט את האכיפה ואף הוציאה צו הפסקת עבודות. רק לאחר שהלחץ מצד התושבים והתקשורת גבר והתעצם הודיעה העירייה על שורת צעדים שאכן נראית כמו טיפול מקיף ויסודי לבעייה. גם אם לטענת ההורים אותן הבטחות טרם קוימו במלואן.

ועכשיו השאלה - למה בדיוק הייתה צריכה עיריית מודיעין לחכות עד לפיצוץ עם התושבים בכדי לתת מענה אמיתי לבעייה? הרי אותה עירייה מכירה היטב את מפגעי האבק הנוצרים בעת בניית אתרים בסדר גודל נרחב כל כך. רק בשנים האחרונות הם בנו את שכונת הציפורים וכעת בונים גם את נופים. עובדה זו מפריכה לטעמי את אמירת מחזיקת תיק איכות הסביבה כי רק בשלב מאוחר התברר להם כי הפגיעה בתושבים חמורה ממש שחשבו ולכן רק אז הרחיבו את פעילותם בעניין. ברור כי עיריית מודיעין ידעה היטב לקראת מה היא הולכת, אולם כשלה מלטפל בעניין ביסודיות כבר בתחילת המשבר.

עובדה מקוממת נוספת בכל הסיפור הזה נעוצה בכך שכבר בחודש יולי ביקשו תושבי השכונה שהעירייה תבצע בדיקת ניטור בתוך אבני חן. בעירייה טענו אז כי בדיקות ניטור בוצעו ולא נרשמו חריגות ברמות זיהום האוויר. בעירייה סירבו השבוע לאשר את הטענה כי הצהרות העירייה בעניין נסמכות על תחנת ניטור הנמצאת בסמוך לגבעת שר, מרחק של 2.5 קילומטר משכונת אבני חן ואתר הבנייה של שכונת מורשת. טווח שספק רב אם הוא מאפשר בדיקה אפקטיבית ואמינה של רמת זיהום האוויר בתוך השכונה עצמה.

לסיכום: נדמה כי בעירייה ניסו תחילה לטפל בבעיה מבלי להבין באמת עד כמה היא חמורה, בהנחה שאף אחד מאיתנו לא רוצה להניח שהם פשוט ניסו "לנפנף" את המתלוננים מבלי לתת מענה אמיתי.  לכן הם הסתפקו בצעדים מינוריים ולא אפקטיביים לאורך תקופה ארוכה מדי. לצערה של העירייה, הפעם הם נתקלו בהתארגנות תושבים מקיפה ומנוהלת בצורה אפקטיבית ביותר, כזו שכנראה לא תשאיר להם ברירה אלא לבצע את כל מה שבידם כדי לשפר את המצב.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20