(new)ויקטורי
האיש של איווט

האיש של איווט

ישראל ביתנו הפכה ללשון המאזניים שבכוחה לקבוע מי יהיה ראש הממשלה ועורך הדין בוריס פרלמן, יו"ר הסניף המקומי בעשור האחרון, חושף את האסטרטגיה של המפלגה לקראת הבחירות במודיעין 

פרלמן והבוס (צילום: פרטי)

לבוריס פרלמן יש משימה לא פשוטה לקראת הבחירות לכנסת שיתקיימו בתחילת חודש מרץ, והוא רוצה מאד לעמוד בה: המשימה היא להגדיל משמעותית את מספר המצביעים ל"ישראל ביתנו" במודיעין וסביבתה. זה המרחב העירוני שפרלמן אחראי עליו בתפקידו ("ההתנדבותי" הוא מדגיש) כראש סניף המפלגה במודיעין ויישובי הסביבה.

פרלמן  (40) עו"ד במקצועו, עומד בראש הסניף של ישראל ביתנו כבר עשר שנים. כשהוא מדבר על גידול במספר המצביעים הוא מתבסס על נתונים קיימים: "אם בבחירות לכנסת ה-21 היו לנו במודיעין 774 קולות, אז בבחירות לכנסת ה-22 כבר קיבלנו כאן 2,593 קולות. כלומר שילשנו את כוחנו. נכון שזה הרבה וקפיצה גדולה כזו יהיה קשה לשחזר בעוד חודשיים, אבל אני אופטימי שנתחזק. אם אוכל להביא לקלפי במודיעין 5,000 מצביעים - אשמח".

על סמך מה אתה אופטימי?

"על סמך הידיעה שהציבור רוצה שינוי של ממש. בשתי מערכות הבחירות האחרונות שני הגושים הגיעו פחות או יותר לאותן תוצאות ואנחנו שוב בקיפאון מסויים. לכן יש אכזבה עצומה משני הגושים. היום לישראל ביתנו יש שמונה מנדטים, אבל אנחנו צריכים לעלות במספר המנדטים כדי להשפיע באופן מהותי יותר. אני מקווה שנגיע לסביבות 12 מנדטים בעוד חודשיים, מה שיאפשר לנו לשבור את המצב הנוכחי ולהביא לכך שתקום כאן ממשלת אחדות סוף סוף".

איזו מן ממשלת אחדות תרצו לראות כאן?

"ממשלה ללא כפייה דתית. זה הבסיס. אבל שלא תבין לא נכון - אנחנו לא פוסלים מראש אף אחד".

כלומר?

"שאם החרדים והדתיים יקבלו את העיקרון שלא לכפות על ציבור חילוני ענייני דת, אז לא תהיה לישראל ביתנו בעייה לשבת עם החרדים בממשלה. ואם הערבים יביעו נאמנות למדינת ישראל ויחתמו על הצהרת נאמנות למדינה, אז לא תהיה לנו בעייה לשבת עם המפלגות הערביות. זה פשוט מאד".

אתה מבין שהחרדים לא יהיו מוכנים לפשרה כזאת של חופש ללא כפייה דתית, והערבים לא יהפכו פתאום לציונים...

"במקרה כזה מי שירכיב את ממשלת האחדות הם הגושים הציוניים, כלומר הליכוד וכחול לבן.למרות שאני מכיר כאן במודיעין דוגמה מצויינת לכך שאפשר לתת לחילונים לחיות את חייהם ולהמשיך להיות דתי מאמין ולחיות בסגנון אחר. תראה את מויש לוי. הוא דוגמה נהדרת לזה. אדם דתי שתמך בפתיחת עסקים בשבת ובתחבורה ציבורית בשבת, כי הוא מבין את המשמעות של 'חיה ותן לחיות'. בהקשר של הערבים יש לנו אוכלוסיות גדולות של ערבים נוצרים שמתגייסים לצה"ל ומשרתים בנאמנות את המדינה. יש לנו גם חברי מפלגה מקרב הציבור הערבי, אז מדוע שלא יחתמו על הצהרת נאמנות?"

איך אתה מגדיר היום את המפלגה שלכם?

"אנחנו מפלגה ציונית שפועלת למען מדינת ישראל. זה קודם כל. מבחינה אידיאולוגית אנחנו ימין פרגמטי. הגרעין הקשה שלנו הם העולים החדשים ממדינות חבר העמים, אבל היום אנחנו ממש לא מפלגה סקטוריאלית. ציבורים גדולים של ישראלים מלידה חברים במפלגה ופעילים בה. מאז שנכנסתי לתפקיד כראש הסניף במודיעין בשנת 2010 ראיתי כיצד הסניף הפך לרוב ישראלי. אגב, גם אני מרגיש ישראלי לכל דבר. עליתי לישראל בגיל 15, למדתי כאן בתיכון, התגייסתי לצה"ל, שירתתי שלוש שנים בצנחנים, אני יהודי במאה אחוז מכל כיווני המשפחה שלי אחורנית, לסבתות ולסבים שלי ועוד הלאה אחורנית. אני מרגיש ישראלי".

אבל?

"עדיין רואים בי רוסי וזה די עצוב. בכלל אנחנו חברה מאד גזענית כאן בישראל ואת התוצאה אני רואה גם דרך הרבה מאד מכרים שלי שעזבו את הארץ וחיים חיים די מאושרים ומספקים בחו"ל ומנהלים שם עסקים. אני די חרד בקטע הזה לעתיד ילדי".

ומבחינה פוליטית מיהו בוריס פרלמן?

"ראשית אני מאד לא פוליטיקאי. אני אומר מה שאני חושב ישירות בפנים. אולי זה לא טוב אבל ככה אני. אני גם לא ליכודניק בנשמה, למרות שלפני ישראל ביתנו הצבעתי לאריק שרון".

למה בעצם אתה לא ליכודניק?

"כי הליכוד היום היא מפלגה שמושכת להרבה כיוונים. אין בה אחידות אידיאולוגית. היא מורכבת מזרמים שונים, שכל אחד דואג לאינטרס הפוליטי שלו. לעומת זאת אנחנו פועלים על פי אחידות רעיונית. המפלגה קבעה כיוון וכך אנחנו הולכים ביחד בתלם".

עם קריצה אולי לכיוון העולים החדשים שחלקם כבר לא איתכם?

"לא. יש לנו כמו שאמרתי גרעין ותיק של עולים, כי המפלגה בתחילת דרכה היתה כזו. אבל היום אנחנו כבר לא ממש בכיוון הזה. כשאני אומר 'ימני פרגמטי' זה אומר שאנחנו נותנים בית לאנשי ימין שלא אוהבים לראות איך מפלגה שלמה כמו הליכוד עובדת עבור איש אחד בלבד. זה לא צריך להיות כך".

אתה עצמך כיהנת במועצת העיר, אבל בסיעתו של אילן בן סעדון איש מפלגת העבודה. זה לא ממש "ימין פרגמטי"...

"הפעילות במישור המוניציפלי לא קשורה לפעילות הפוליטית הארצית. זו דווקא דוגמא לפרגמטיות, כשאתה יכול לפעול במישור המקומי העירוני במסגרת פוליטית שונה מאד מהמישור הארצי. וזה עבד".

אז למה זה לא נמשך?

"כי היה ניגוד עניינים בסופו של דבר, כשיו"ר הסיעה ביקש ממני להצביע נגד פתיחת עסקים בשבתות ונגד חוק המרכולים. לזה לא הסכמתי. זה בדיוק באותה צורה שזה השבוע בבית שלי עומד עץ אשוח כדי לכבד את החברים הנוצרים ולצדו חנוכיה דולקת. עץ האשוח בא לכבד את המקום שממנו באתי וששם נולדתי והחנוכיה את ההווייה שלי כיהודי. אין לי ולבני משפחתי שום בעייה עם זה".

בוא נחזור לפוליטיקה העכשווית. מה התחושה שלך כישראלי לגבי מה שקורה כאן במדינה?

"המגמה הכללית בישראל בעשור האחרון די מדאיגה וכמו שכבר אמרתי - אני מתחיל לחשוש לגורל ילדי ולעתידם. אני חוזר שוב לעניין הזה שמה שמדאיג היא העובדה שהפכנו לחברה מאד גזענית. יש הרבה ישראלים שחשים כמוני ולכן ישראל ביתנו מאפשרת להם למצוא כאן את המסגרת המתאימה".

וזה יהיה הטיקט שלכם בבחירות הקרובות?

"לא רק זה כמובן, אבל אנחנו מהווים מקום לפליטי הליכוד וכחול לבן שנמאס להם משני הגושים וממה שמתרחש בכלל בפוליטיקה. דרך אגב - הרבה מאותם פליטים הם המבוגרים יותר בני חמישים שישים שלא מוכנים לקבל עוד את העניינים האלה ואת משחקי האגו של נתניהו וגנץ. אומרים לי אנשים בגילאים האלה 'אנחנו לא רוצים כפייה דתית. רוצים שהסטטוס קוו יימשך, אבל זה הולך ומקצין".

בוא נחזור לימים שבהם ליברמן היה שר ביטחון והבטיח שתוך 24 שעות הניה יחוסל. למה שהציבור יאמין לו היום?

"ראשית, אני אישית לא בטוח שהרעיון לחסל את הניה הוא רעיון טוב כי יבוא חולירע אחר במקומו. אבל ליברמן הניח על שולחן הממשלה תוכנית למיגור הטרור מעזה תוך חיסולו של הניה, ומי שטירפד את התוכנית היה בנימין נתניהו".

אז מדוע שהבוחרים יאמינו עכשיו שליברמן יכול לעשות משהו אם מטרפדים אותו?

"ראשית כי עדיף תמיד מישהו שלפחות מנסה לעשות משהו על פני מנהיג שנותן למצב הקיים של טילים שנורים על ישראל להימשך מבלי לעשות כלום. לפחות אנחנו מנסים. דבר שני - זו בדיוק הסיבה שצריך לחזק את ישראל ביתנו. עם שמונה ח"כים ההשפעה קטנה יותר מאשר כשיהיו לנו 12 או יותר ח"כים. זה מה שעושה את ההבדל".

על הפרק עכשיו הנושא הבוער והוא בקשת החסינות של נתניהו. איך תצביעו בנושא?

"אני לא יודע כי נתניהו עדיין לא ביקש את החסינות. (הראיון התקיים לפני המועד האחרון שבו היה יכול לעשות כך, י.ג.) אני יכול לומר לך שהקו של המפלגה בעניין הזה ברור מאד והוא שאנחנו מצפים מנתניהו שלא יבקש בכלל חסינות. אבל אם הוא יבקש, המפלגה תקבל החלטה כיצד להצביע".

לפי דבריך נראה שישראל ביתנו לא ממש תצביע בעד מתן החסינות...

"כשתהיה החלטה נודיע מה עמדתנו".

בוא נדבר קצת על מודיעין לקראת הבחירות הקרבות. מה יש לכם בקנה?

"אני עוד לא יכול לפרט את תוכנית הפעולה של מערכת הבחירות שלנו לכנסת ה-23, אבל היא תהיה שונה מבעבר לפחות במודיעין. אני יכול לומר שהפעם יושקעו בעיר הרבה משאבים, מתוך הבנה שזו לא סתם עוד עיר בדרג הביניים. כאן יש כר בשל לפעולה וציבור שמבין את המשמעות הבחירות האלה ועל מה נלחמים".

במילים אחרות, אין כאן את ההולכים בעיניים עצומות אחרי ביבי...

"לא. במודיעין יש לאנשים את ההבנה שנמאס מהכוכבים של כחול לבן והליכוד וזה הזמן של ישראל ביתנו להביא אותם אלינו. לכן נשקיע פה הרבה במודיעין. הרבה יותר לעומת הבחירות הקודמות". 

במה אתה מרגיש שאתם צריכים להשתפר?

"אחת החולשות שלנו לעומת הליכוד וכחול לבן היא השטח והפעילים בשטח. זו נקודת חולשה שאנחנו מתכוונים לשפר אותה".

למה זו חולשה?

"כי בישראל ביתנו לעומת הליכוד וכחול לבן, הרבה מאד פעילים הם עצמאים ובעלי מקצועות חופשיים כמוני למשל. אנשים שעסוקים בפרנסה ולהביא לחם הביתה. לא תמיד יש לסוג כזה של אנשים עצמאים את הפריבילגיה להסתובב ימים שלמים בשטח. לנו אין ג'ובים שאפשר לעזוב ולצאת לתלות כרזות ולארגן הפגנות תמיכה וזו בעייה. אבל הפעם במודיעין נשקיע הרבה. תהיה כאן נוכחות כמו שלא היתה בעבר".

נוכחות מוגברת עולה כסף...

"נכון, וניאלץ להתמודד עם תקציב נמוך יחסית".

למה תקציב נמוך?

"כי במפלגה התקבלה החלטה שלא נכנסים לחובות כמו מפלגות אחרות אלא פועלים עם מה שיש".

אולי החשש מעוד פרשיות כמו שהיה עם פאינה קירשנבאום?

"לא. אגב, הפרשיות ההן כבר נשכחו לגמרי מהתודעה של הבוחרים שלנו וזה לא מהווה פקטור בפעילות".

משפט לסיכום?

"אביגדור ליברמן אמר לא מזמן שכולם מדברים כאן על איך לחלק את העוגה התקציבית. יותר לבריאות או לחינוך או לרווחה? הוא אמר שיותר חשוב לומר לא איך לחלק את העוגה, אלא איך להגדיל אותה. יש כאן בארץ ציבורים שלמים שלא מאפשרים להגדיל את העוגה ואת זה צריך לשנות".

למי הוא התכוון?

"לחלקים במגזר הערבי שלא משלמים מיסים ושמנצלים את המדינה לקבל ממנה הרבה ואחר כך יורקים לבאר, ולקצבאות לחרדים, ובכלל לכל מי שלא עובד ותורם לכלכלה. אז מי שבאמת ירצה לשנות את הדברים האלה והתאכזב מהכוכבים הגדולים ביבי או גנץ, שיידע שיש לו כתובת אחרת לשאיפותיו".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20