(new)ויקטורי
על דפוסי ההשקעה של נשים וגברים בשוק ההון

על דפוסי ההשקעה של נשים וגברים בשוק ההון

השקעה בשוק ההון עדיין נתפסת בעיני רבים כתחום "גברי", ואולם, יותר ויותר מחקרים וסקרים מראים כי דווקא תכונות אופי הנתפסות כ"נשיות", כגון חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח, הן אלו העשויות להניב יותר תשואה בשוק ההון

(צילום: shutterstock)

ניהול תיק השקעה מצריך קבלת המון החלטות קטנות כגדולות לגבי מטרות ההשקעה שלנו, אופק ההשקעה, רמת הסיכון שאנחנו מוכנים לשאת, והחלטות נקודתיות יותר לגבי אפשרויות השקעה שונות אל מול חלופות. בעולם אוטופי היינו רוצים לחשוב שכולנו מקבלים החלטות השקעה על בסיס שיקולים עניינים ומידע רלוונטי בלבד. בפועל, החלטות ההשקעה של כולנו מערבות לא פעם רגשות, נטיות לב והשפעה של הסביבה עלינו. מפתיע לגלות שגם למגדר שלנו יש השפעה לא מבוטלת על החלטות ההשקעה שנעשה.  ניהול תיקים כול להיחשב כמיומנות, והתכונות האישיות שלנו עשויות להשפיע בהתייחס לניהול התיק ומאפייניו, בוודאי בתקופות שבהן השווקים סובלים מתנודתיות גבוהה יותר.

גברים בטוחים בעצמם, נשים מתכננות קדימה ומתייעצות

מחקרים רבים תיעדו את הפער הגדול ברמת הביטחון העצמי בין גברים ונשים, בעיקר בכל מה שקשור לקבלת החלטות פיננסיות. בעוד שתוצאות המחקרים העלו, כי גברים בטוחים ביכולת שלהם לקבל החלטות מצוינות, בהתייחס לנשים עולה, כי אלו נוטות להיות יותר מהוססות בעת קבלת החלטת השקעה. באחד הסקרים שנעשו בארה״ב נמצא, כי קרוב ל-50% מהנשים הצהירו שהן אינן בטוחות ביכולת קבלת החלטות ההשקעה שלהן, לעומת קרוב ל-30% מהגברים בלבד, שהצהירו באופן דומה. עוד נמצא, כי כדי להתגבר על כך, נשים רבות נוטות להשקיע יותר זמן ומאמץ בקריאת מידע רלוונטי ובשקלול המידע אל מול המטרות שהציבו לעצמן. בנוסף נמצא, כי נשים נוטות להיעזר באחרים ולהתייעץ יותר עם אנשי מקצוע, כמו גם עם בני משפחה וחברים.

נשים הולכות עם הלב וחושבות על המשפחה, גברים לוקחים סיכונים

ממסקנות המחקרים עולה, כי אותו ביטחון עצמי גבוה שנמצא אצל גברים, מוביל אותם לקחת סיכונים גדולים יותר, בחייהם האישיים כמו גם בניהול תיק ההשקעות שלהם. נמצא, כי במקרים רבים המניע של גברים לקחת סיכונים גדולים יותר הוא הרצון להרוויח ולנצח את השוק. לעומתן, נמצא כי נשים נוטות לחשוב על ההשקעה יותר במונחים של יתרונות למשפחה שלהן ומציבות לנגד עיניהן מטרות כמו חיסכון לילדים או היערכות לגיל הפרישה. למעשה, חשיבה ארוכת טווח כזו מעודדת אותן לחשוב היטב על הסיכונים המגולמים בכל אפשרות השקעה. בסקר שנעשה לאחרונה, כ-75% מהנשים שהשתתפו בסקר העידו, כי הן מוכנות לקחת סיכון מחושב לאחר שבחנו אותו היטב והשתכנעו כי הוא עשוי להיות משתלם. כחלק מהראייה הרחבה של מטרות ההשקעה נמצא, כי נשים נוטות לשים דגש רב יותר על השקעות התואמות את עולם הערכים האישי שלהן ולא בוחנות אך ורק את הפרמטרים הכלכליים והעסקיים לפני קבלת ההחלטה.

בשורה התחתונה: נשים יציבות יותר ומצליחות להשיג תוצאות טובות יותר

על אף הביטחון העצמי הגבוה של גברים, התנהלות מחושבת וזהירה יותר של נשים מסייעת להן לשמור על אסטרטגיית השקעות יציבה יותר לאורך זמן. הסתכלות רחבה על מאפיינים של אפיק השקעה והתאמה למטרות השקעה ולערכים אישיים, מניבה לנשים בממוצע תוצאות מעט טובות יותר. כמובן שלא כל אחת מצליחה "להכות את השוק" בכל פעם, אך בטווח הארוך בחינה יסודית ומעמיקה של חלופות ההשקעה והימנעות מקניה ומכירה תכופות מדי כתגובה לתנודות בשוק, עשויה להיות משתלמת יותר.

סיכומם של דברים, אם בעבר עשה רושם כי החלטות השקעה היו נחלתם הכמעט בלעדית של גברים, הרי שכיום, נראה כי יותר ויותר נשים שותפות פעילות ואף מובילות בניהול תיק ההשקעות הביתי. אמנם, לפי המחקרים האחרונים בנושא, ניהול תיק השקעות עדיין נתפס כעיסוק גברי למדי, אך הדור הצעיר פחות נרתע מכך. לראייתנו, ההבנה של גופים פיננסיים שנשים הן קהל יעד חשוב עבורם, גורמת להם להשקיע יותר מאמץ בשיווק ניהול ההשקעות ישירות לנשים וכן להציף עבורן מידע רלוונטי התומך בקבלת החלטות השקעה. אולי בעוד שנים ספורות גם התדמית הקשוחה והגברית של משקיעי שוק ההון תתרכך מעט.\

*אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה ואין באמור משום תחליף לשיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח

(new)שלומי תבלינים 18.5.20