(new)ויקטורי
רשות מקרקעי ישראל פרסמה מכרז למכירת מגרש ענק במע"ר

רשות מקרקעי ישראל פרסמה מכרז למכירת מגרש ענק במע"ר

על המגרש ששטחו 7.5 דונם יורשו הזוכים לבנות 123 יחידות דיור, בנוסף לשטחי מסחר, כאשר חברת אילה אגמ כבר הודיעה על גיבוש קבוצת רכישה בשיתוף עם משרד שומכר נדל"ן, שמבטיחים למצטרפים דירות 3 חדרים ב-1.7 מיליון שקל

(צילום: הרחפן של ריצי)

אופטימיות בענף הנדל"ן? במהלך נועז בעיצומו של משבר הקורונה, פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרז חדש לרכישת מגרש ענק במע"ר של מודיעין.

מדובר במגרש מספר 256, שנמצא בצידה המזרחי של השדרה המרכזית במע"ר, בסמוך לבניין הרב תכליתי בו מוקם בימים אלו מוזיאון מורשת החשמונאים. על המגרש גדול הממדים ששטחו הוא כ-7.5 דונם, ניתן על פי התכנון לבנות 123 יחידות דיור, בנוסף לשטחי מסחר בקומת הקרקע.

על פי תנאי המכרז, שפרטיו יפורסמו בקרוב בחוברת מפורטת, ושהוא כמובן מכרז מקוון ולא פיסי, המגרש יימסר לזוכה בחכירה לתקופה של 98 שנים, עם אופציה לחכירה נוספת לפרק זמן זהה. את מסמכי המכרז ניתן להגיש בצורה מקוונת עד לתאריך 21 לספטמבר בשעה 12:00, כאשר כשבוע עד עשרה ימים לאחר מכן יימסר שם הזוכה במכרז. הזוכה כמובן יהיה היזם שיציע את המחיר הגבוה ביותר.

המגרש שנמצא כאמור סמוך לבניין הרב תכליתי, וליד פרויקט הבינוי הגדול של חברת אפריקה ישראל שכבר כמעט וסיימה את הבניה, היה מיועד מלכתחילה לשמש כמגרש חניה עירוני גדול לטובת באי המע"ר, וכתוספת חניה לחניון התת קרקעי שמתחת לבניין הרב תכליתי.

אלא שהעירייה שינתה את ייעוד המגרש בשעה שביצעה החלפת מגרשים, כשבמקום מגרש החניה שהיה מתוכנן על מגרש 256 היא הקצתה את המגרש שמול בניין העירייה לטובת ייעוד זה, וכך התאפשר לייעד את מגרש 256 לשיווק לקבלנים ויזמים.

לא ברור עד כמה המצב הנוכחי עקב משבר הקורונה יריץ יזמים למכרז. מחנק המזומנים וחששות גדולים מקשיים במכירת דירות אולי ירתיעו יזמים, אבל לפחות גוף נדל"ני אחד -  חברת אילה אגמ שפועלת רבות במודיעין, מתכוונת להגיש הצעה למכרז. היזם הזוכה במגרש לשלם לעיריית מודיעין סכום של  17.7 מיליון שקל, עבור הוצאות פיתוח השטח. זאת בנוסף כמובן למחיר הקרקע עצמה.

אם כן, מדוע אילה אגמ הזדרזה להודיע כי היא תיגש למכרז? מסתבר שהחברה מבקשת לארגן קבוצת רכישה לרכישת המגרש, כלומר קבוצת אנשים פרטית שתתארגן ביחד לקניית השטח שעליו תבנה עבורם אילה אגמ את הדירות.

אלא שבשיטה של התארגנות קבוצת רכישה ניתן לגשת למכרז ולרכוש קרקע רק אחרי שהקבוצה התארגנה ושולמו המקדמות, ולכן הזדרזה אילה אגמ להתחיל את הליכי גיוס החברים לקבוצת הרכישה כבר עכשיו כדי להספיק ולגבש את הקבוצה עד למועד סגירת המכרז.

מי שיהיו אחראים על גיבוש קבוצת הרכישה עבור החברה הם אנשי משרד שומכר נדל"ן, שמבטיחים כי אם אכן תזכה החברה תזכה במכרז היא תבנה במתחם דירות קטנות. "חצי מהפרויקט יהיו דירות בנות 3 עד שלושה וחצי חדרים, כי אלה חסרות מאד במודיעין", הסביר השבוע זאב שומכר. "השאר יהיו דירות בנות חמישה ושישה חדרים ופנטהאוזים, כאשר מחירי הדירות יהיו החל מ-1.7 מיליון שקל לדירת 3 חדרים, זאת בעוד יזמים מוכרים באזור זה דירות בנות 3 חדרים במחיר של 2.1 מיליון שקל".

על התזמון של יציאת הפרויקט בתקופת הקורונה, אמר שומכר: "זמן הקורונה הוא זמן טוב לצאת עם קבוצת רכישה, כי הרבה מאד יזמים יפחדו להיכנס כעת לפרויקט גדול. אני מעריך שכל סימני השאלה שאופפים אותנו עכשיו יגרמו ליזמים לחשוש מכך שלא יצליחו למכור דירות. היתרון של קבוצת רכישה הוא שהיא ניגשת למכרז רק לאחר שמכרה כבר את כל הדירות. החשש של היזמים דווקא יעניק לנו סיכוי רב יותר לזכות במכרז, כך שאנחנו לא חוששים מהקורונה, אלא רואים בה הזדמנות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20