(new)ויקטורי
על סף רתיחה

על סף רתיחה

חברת המועצה עדי מן, מסיעתו של מחזיק תיק החינוך,  יזמה קמפיין פייסבוק התוקף את ביבס על רקע מערכת הלימודים המדוללת במספר בתי ספר, ובסביבתו העריכו כי זה נעשה בידיעתו של מויש לוי, שיחסיו עם ראש העירייה מתוחים ביותר כבר תקופה ארוכה • במקביל, הודעת ראש העירייה על מינויו של שמעונוביץ לתפקיד המשנה, עוררה גל של מתיחות בקרב חברי המועצה

(צילום: מודיעין NEWS)

שבוע סוער עבר על הקואליציה של חיים ביבס במועצת העירייה, לראשונה מאז הקמתה בסוף 2018.

שתי חזיתות נפתחו השבוע: האחת של עדי מן שפצחה בקמפיין פייסבוק מאורגן התוקף בחריפות את ראש העירייה, והשנייה בין חברי המועצה על רקע מינויו של אלעד שמעונוביץ לתפקיד המשנה לראש העירייה בשבוע שעבר.

החזית הראשונה נפתחה כבר בשבוע שעבר, כאשר מן פרסמה פוסט בפייסבוק הקורא לראש העירייה לטפל בנעשה במספר בתי ספר יסודיים בעיר, בהם לא צלחו המאמצים שנעשו בשאר בתי הספר בעיר, למקסם את ימי הלמידה הפיזיים במוסדות החינוך על חשבון הלמידה מרחוק.

אחרי יריית הפתיחה הגיע השבוע מה שנראה כמו קמפיין פייסבוק מאורגן ומתוזמן, בהובלת עדי מן, התוקף בחריפות את ראש העירייה. לקמפיין אף הוצמד ההאשטאג "ביבס_לא_ סופר_אותי". עשרות הורים ממספר בתי ספר בעיר הפיצו את ההאשטאג הזה, ובלשכת ראש העירייה רתחו השבוע מזעם על המהלך החריג של חברת הקואליציה, היושבת במועצת העירייה כחלק מסיעתו של מחזיק תיק החינוך, מויש לוי. בסביבת ראש העירייה תלו את האשם במתקפה הזאת בלוי עצמו, על רקע היחסים המתוחים בינו לבין ביבס במהלך השנה האחרונה (פרטים בהמשך).

שלום לעדי מן, חברת קואליציה שיוצאת בקמפיין פייסבוק נגד ראש העירייה עוד לא היה לנו בעיר.

"מגיל קטן אני עושה תמיד את מה שכולם לא מעיזים. את מה שאנשים חושבים ולא אומרים, אני אומרת".

ובכל זאת, את יושבת בסיעה של מחזיק תיק החינוך ותוקפת את ביבס בענייני חינוך. לא קצת מוזר?

"אני חייבת לומר שאין לדברים שקורים עכשיו שום דבר שאפשר לקשר לחוסר הערכה שלי כלפי מויש לוי. הוא אדם מדהים ואני אוהבת ומעריכה אותו מאוד. עם זאת, בסיטואציה הספציפית הזאת בעיני הוא לא עושה מספיק. כשאתה מנסה לעשות את הכי טוב שלך מאחורי הקלעים, וזה לא עוזר, אז בסוף אין ברירה. אני נבחרת ציבור, ויש ציבור שמצפה ממך לפעול. ברור לכולם שמי שמקבל את ההחלטות הוא ראש העיר. והוא אומר את זה שחור על גבי לבן, הוא לא מסתיר שהוא קובע מה יהיה פה. לכן אני אומרת, לכולם, שכל מי שמכיר אותי יודע שאני לא סותמת את הפה כשדברים לא מתנהלים נכון. נראה לך הגיוני שבכל שלב השיבוצים, כשכבר ידענו שהקורונה לא תיעלם, השאירו מצב בו שישה בתי ספר עמוסים לעייפה? יכול להיות שחשבו על זה, אבל אותי אף אחד לא משתף. גם כשאני פונה".

מויש ידע שתצאי במתקפה כזאת?

"לא יודעת אם כזאת, אבל בשיחה האחרונה איתו אמרתי לו שאני לא מתכוונת לוותר בעניין הזה. מויש מכיר אותי, חיים מכיר אותי, אתה מכיר אותי. כולכם יודעים שכשאני נכנסת למשהו אז זה עד הסוף".

גורם המעורה בפרטים טען השבוע כי לוי עצמו כעס על המהלך החריג של מן, והסביר כי "עדי לא פוליטיקאית, אז לפעמים קורים דברים כאלה, למרות שזה בהחלט מהלך חריג ועל סף השבירת כלים". אחד מחברי המועצה סיפר השבוע למודיעין NEWS כי "כל הפרסומים בחודשים האחרונים, גם אצלכם בעיתון, על כך שביבס עומד לעזוב את העירייה לטובת הפוליטיקה הארצית, עושים את שלהם וזה מחלחל לכל מקום".

כאמור, בסביבת ראש העירייה מיהרו השבוע להניח כי המהלך של מן קרה בעידודו של לוי, או לפחות בידיעתו, וזאת כמובן על רקע היחסים בין ראש העירייה לסגנו. בחודשים האחרונים זה לא סוד גדול שבין השניים היו חילוקי דעות קשים במספר נושאים, בהם לקח בסופו של דבר ביבס את ההחלטות על דעת יחיד, ובניגוד לעמדותיהם של לוי ובכירי מנהל החינוך.

כל זה החל עוד בקיץ שעבר, כאשר לוי ובתיה שוכן כינסו את נציגי הנהגות ההורים של מספר בתי ספר יסודיים בעיר. בישיבה הוחלט, בשיתוף הנהגת ההורים העירונית, להתחיל במהלך של בדיקת האפשרויות העומדות בפני בתי הספר, שהיו על סף סגירה בשל מיעוט תלמידים, כאשר האפשרות הסבירה ביותר הייתה איחוד בין חלקם. מספר שבועות לאחר מכן פרסמנו כאן כי ביבס קיבל החלטה שלא יהיו איחודי בתי ספר בשנים הקרובות. מגמת החיכוך בין השניים נמשכה גם בקיץ האחרון, כאשר בניגוד לדעתם של בכירי מערכת החינוך בעיר החליט ביבס שלא לפתוח כיתה נוספת בשכבת ז' באמי"ת בנות, זאת למרות הביקוש הרב לבית הספר. על רקע זה גם הגיע ביבס לחילופי צעקות עם נציגי הורי אמי"ת בנות, בסיומה של ישיבת מועצת העירייה ולעיני הנוכחים במקום. לכל זה נוספו מקרים נוספים בהם קיבל ביבס החלטות המנוגדות לעמדת לוי, כמו למשל בעניין פתיחת כיתת גן נוספת במעוז המכבים.

כאמור, למרות שהמתח בין לוי לביבס הפך מזמן לסוד גלוי, עד כה הקפיד לוי לשמור, לפחות כלפי חוץ, על ארשת "הכל כרגיל", כפי שעשה גם השבוע בשיחה עם מודיעין NEWS.

"אין בינינו כסאח, אנחנו עובדים בשיתוף פעולה. אמנם יש בינינו חילוקי דעות ולא כל דבר אנו רואים עין בעין, והמקרה של בית ספר אמי"ת בנות היה מקרה קלאסי כזה, אבל בסופו של דבר חיים ראש העיר והוא נושא באחריות", אמר לוי.

עוד הוסיף לוי: "יחד עם זאת, יתכן שבתקופה האחרונה הייתה הצטברות של שניים-שלושה נושאים שבהם היינו חלוקים, אבל זה לא משהו מהותי אלא מקבץ מקרי בסמיכות זמן, ואין כאן בשר". לגבי הרמיזות כי המתקפה של מן נעשה בידיעתו ואישורו על רקע היחסים בינו לבין ביבס, אמר לוי: "אל תאמין ל"נשמות הטובות" שיש להם אינטרסים, ואני יודע שחשוב לכמה "נשמות טובות" ליצור כמה דברים במועצת העיר. בסופו של דבר צריך להבין שביבס הוא ראש עיר שיורד מאד לפרטים ונכנס לעובי הקורה, והוא מעודכן בכל מה שקורה גם בתחום החינוך כמובן, ולכן הוא מקבל החלטות. אי אפשר לומר עלי שאני מתיישר לפי קו בניגוד לעמדותיי. עובדה שכשהייתי במצב שהחלטות של ראש העיר לפני מספר שנים לא היו בהתאם לעמדתי, ידעתי לשים את המפתחות על השולחן ולמשך שנתיים וחצי עזבתי את תפקידי כסגן ראש עיר ואת הקואליציה, כי לא הייתה הסכמה ביני ובין ראש העיר. לכן גם היום אם יהיה מצב דומה אני יודע מה לעשות".

גורם נוסף בעירייה התייחס השבוע למערכת היחסים בין ביבס למויש: "ראש העיר עשה טעות במערכת היחסים שלו עם מויש לוי. אם כבר נתת בראש למויש, אז עזוב אותו עכשיו ותן לו לנהל את תיק החינוך. ראש העיר מקבל החלטות בתחום החינוך שהן לא תמיד בהסכמתם של מויש לוי ובתיה שוכן, ואני חושב שזו טעות גדולה".

כשמינוי הופך לחזית

כאמור, החזית השנייה שעוררה השבוע סערה במועצת העירייה התפתחה סביב מינויו המפתיע של אלעד שמעונוביץ לתפקיד המשנה לראש העירייה, גם אם מדובר בתפקיד סמלי שלא כולל סמכויות או שכר. כזכור, כפי שפרסמנו כאן בשבוע שעבר, ההערכות הן שבמינוי זה "סימן" למעשה ביבס את היורש המועדף אליו, ובעצם המינוי הוא מחזק את מעמדו של חבר המועצה הצעיר לקראת הקרב על ראשות העיר ברגע שיעזוב לתפקיד הבא.

על פי ההסכמים הקואליציוניים בין ביבס לחברי הקואליציה, היה אמור שמעונוביץ להחליף בתפקיד המשנה לראש העירייה את עמיעד טאוב במחצית הקדנציה. כעת, עם מינויו של שמעונוביץ, יהיו למעשה שני משנה לראש העירייה עד לבחירות הבאות ב-2023. השבוע סיפר ביבס למודיעין NEWS כי בכוונתו "למנות עוד שני משנים לראש העיר מקרב חברי המועצה, אמנה בקרוב אישה וגבר".

עוד הוסיף ביבס כי "זהו תואר של כבוד, שאין לו משמעות מעשית אלא רק כבוד בלבד, וכל עוד זה לא עולה כסף למשלם המיסים, אין שום בעיה למנות עוד משנה".

הבשורה על המינוי החדש עוררה כאמור סערה בישיבות הנהלת העיר ומועצת העירייה בשבוע שעבר, שהתפתחו לחילופי צעקות. חלק מחברי הקואליציה, בהם שמעון גואטה מסיעתו של ביבס ועמיחי זליג, כמו גם חברי האופוזיציה, נמנעו בהצבעה ולא תמכו במהלך של ראש העירייה.

 אחד מחברי המועצה אמר השבוע למודיעין NEWS כי "זה חתיכת ביזיון. יש הסכמים קואליציוניים. איזה מן דבר זה שחיים משנה אותם איך שבא לו?". חבר מועצה נוסף אמר השבוע כי "זו זילות של העניין, ולא צריך לנהוג כך".

גם מויש לוי, סגנו של ביבס, התייחס השבוע לעניין מינויו של שמעונוביץ: "אני חושב שמינוי משנה לראש העיר יוצר למעשה זילות מסויימת של חברי מועצה. כי מה זה המשנה הזה? כלום! זה אפילו לא מוכר בחוק, זה תואר בלי שום תוכן, והמינוי הזה הוא חסר טעם כי אין למשנה כזה שום סמכות ושום יכולת. חוץ מכבוד אין בזה כלום".

מדוברות העירייה נמסר: "בתקופת הקורונה המורכבת, משקיעה העירייה מאמצים רבים בהרחבת מתווה משרד החינוך ככל הניתן, והצלחנו לעשות כן, במרבית מוסדות החינוך. יש להדגיש, כי למנהלי ביה"ס ניתנה אוטונומיה ליצירת תכנית הלימודים בשת"פ עם הנהגות ההורים בהתאם למערכת השעות, כוח האדם ומבנה ביה"ס. בביה"ס "אסיף", שהוא מהגדולים בעיר מבחינת מספר התלמידים, נבנתה תכנית הפעלה באופן המיטבי ביותר לנוכח האפשרויות. תכנית זו גדולה משמעותית מהסטנדרטים, שקבע משרד החינוך. התכנית נבנתה על ידי הנהלת ביה"ס והנהגת ההורים הבית ספרית ובכללם נציגי שכבות ה'-ו'. תלמידי שכבות אלו לומדים שבוע אחד שלושה ימים ושבוע אחד ארבעה ימים לסירוגין, בנוסף התלמידים לומדים למידה מרחוק בימים בהם אינם מגיעים פיסית לבית הספר.

בקשות למציאת חלופות מחוץ לכתלי בית הספר אינן רלוונטיות, משום שהמורים, שהינם מועסקים של משרד החינוך, אינם רשאים ללמד במבנים שנמצאים מחוץ לגדר הבית ספרית.

הצוות הפדגוגי של ביה"ס ממשיך וימשיך ללמד את תלמידיו ולוודא את קידומם הפדגוגי ובכללם מענה רגשי ואישי בין אם בימי הלמידה מקרוב ובין אם בשעות הלמידה מרחוק".

 

(new)שלומי תבלינים 18.5.20