(new)ויקטורי
פלישה במשקל כבד

פלישה במשקל כבד

עדרי חזירי בר התגברו על החשש הטבעי מבני האדם ופוקדים את שכונת הכרמים כמעט מדי לילה, ומשחיתים את כרי הדשא בפארקים הציבוריים בחיפוש אחר מזון זמין • התושבים חוששים ממפגש ישיר עם החיה שיכולה להגיע למשקל של 150 ק"ג, והרשויות קוראות להם להפסיק להפעיל תחנות האכלה לחתולים • בעיריית מודיעין כבר החלו לרסס את המדשאות בחומר בעל טעם מר, בתקווה שהחזירים יחפשו את מזונם במקום אחר

(צילום: עזרא חדד, רשות הטבע והגנים)

זוכרים את הימים בהם התרגשתם/נחרדתם מנוכחות צבועים במודיעין? ובכן, שנתיים חלפו מאז ונראה כי כולנו התרגלנו למפגש לילי ברחובות העיר עם הטורף הגדול בישראל, אולם כעת מסתבר שאורחים נוספים הצטרפו לחגיגה.

בשבועות האחרונים גילו תושבי שכונת הכרמים כי עדר חזירי בר פולש לתוך השכונה כמעט מדי לילה, כאשר את תוצאות הנוכחות שלהם ניתן לראות בכרי הדשא בגינות הציבוריות בשדרות עמק האלה  שהושחתו בידיהם. תושבי השכונה עימם שוחחנו השבוע סיפרו על החשש ממפגש קרוב עם החזירים, חשש מוצדק יש לומר. חזירי הבר נפוצים בכל אזור מודיעין, אולם עד כה נמנעו מכניסה לתוך תחומי העיר. עדרי חזירי בר מונים בדרך כלל בין 10-15 פריטים, כאשר למרות שהם נמנעים בדרך כלל ממגע עם בני אדם, הם גם לא חוששים מפנינו. חזיר בר בוגר יכול להגיע גם למשקל 150 קילוגרם, כאשר במידה וישנה נוכחות של גורים בעדר מפגש עם בני אדם יכול להסתיים בצורה לא טובה.

שחר, תושבת שכונת הכרמים שפנתה אל המוקד העירוני בעניין, סיפרה השבוע למודיעין NEWS: "ראיתי  את חזירי הבר  3-4פעמים, פניתי שלוש  פעמים למוקד וגם דיברתי עם הווטרינר העירוני, שהתקשר אלי לשאול מספר שאלות ואמר שהנושא בטיפול. בפועל, אני בטוחה שמנסים לטפל, אבל בסופו של דבר בכל לילה הם מגיעים והורסים את הפארק. בפעם הראשונה שנתקלתי בהם הייתי עם הכלבה שלי, שנבחה עליהם והם ברחו".

עירית, תושבת נוספת בשכונה שנתקלה בחזירים, נשמעה השבוע חוששת: "אמנם לי לא יצא עד עכשיו לפגוש אותם, אבל זה מצב מאוד מסוכן ומחייב טיפול של הרשויות. אמנם אני אישית לא מסתובבת ברחובות בשעות הלילה המאוחרות בהן החזירים מגיעים, אבל הילדים שלי כן. זה בהחלט מעלה מעלה חשש ואני לא חושבת שיש מישהו בשכונה שהמצב לא מפריע לו".

מה הם מחפשים פה?

אז מה בעצם גורם לחזירי הבר לזנוח את השטחים הפתוחים ולהיכנס לתוך התחום העירוני? דודו מורד, תושב לפיד והמטפל הראשי של החי-כיף בראשון לציון, מסביר: "זה נובע מכמה גורמים, שהראשון הוא העובדה כי מתכנני העיר והשכונות לא מתחשבים ברצף האקולוגי וכך נוצר בו חיות הבר, שבעבר יכלו להגיע מהגבעות הדרומיות לאזור התיתורה, כבר לא יכולו לעשות זאת מבלי לעבור בתוך העיר. דבר נוסף הוא כמובן פחי הזבל שבתוך העיר, בעיקר בפחים הפתוחים בפארקים הציבוריים, שמושכים את החזירים. בנוסף, קיימות במודיעין עשרות תחנות האכלה שמציבים תושבים עבור חתולי הרחוב, וזו צרה צרורה עבור חיות רבות שלא אמורות להיפגש בטבע, כמו קיפודים ושועלים וצבועים, שאחר כך סובלים מהידבקויות קשות בטפילי מעיים וסקביאס. אחת הסיבות הנוספות לנוכחות שלהם בתוך הערים היא שאין להם מעבר תת קרקעי מתחת לכביש 443, כשגם העובדה שיער בן שמן מורכב בעיקר מעצי אורן, שלא מייצרים עבורם מזון, דוחקת אותם החוצה לתוך העיר".

עד כמה מפגש עם חזירים יכול להיות מסוכן?

"לא נעים לפגוש אותם, ומי שמצלם חזירי בר לוקח סיכון מטורף. לחזירי בר אין הבעות פנים, אתה לא יכול לזהות את המהלך הבא שלו. הוא עובר מאפס למאה בשנייה וחצי. אתה לא יכול לדעת איך הם יגיבו והם יכולים לעבור דרכך אם אין להם לאן לברוח".

אביטל יוגב, מנהלת הסניף המקומי של החברה להגנת הטבע, מסבירה כיצד ניתן למזער את התופעה: "יש לבעלי החיים מספיק מזון ומים בטבע. הם נולדו לטבע הישראלי ויודעים להסתדר מצוין גם בקיץ החם, אבל כמו כל יצור חי הם יעדיפו להתאמץ פחות מאשר יותר בחיפוש מזון, ובתוך העיר המזון זמין עבורם. מיקומה של מודיעין, בלב המסדרון האקולוגי הארצי, מחייב אותה להתנהלות קפדנית בכל הקשור לגורמי משיכה של חיות לעיר.  יש להחליף את כל האשפתונים הפתוחים בפחים חסיני נבירה, כאלה שחיות לא יכולות לפתוח בעצמן, ואת כל מכולות האשפה הפתוחות להחליף בפחים המוטמנים בקרקע. בנוסף, צריך לוודא שאין האכלה ברחוב של חיות מחמד. את כל הצעדים האלו יש לנקוט בדחיפות, משום שברגע שחזירי בר מתגברים על החשש הטבעי מבני אדם ונכנסים לעיר, יהיה קשה מאוד למנוע מהם לעשות זאת שוב".

הגוף היחידי בישראל המוסמך לטפל בחיות הבר הוא כידוע רשות הטבע והגנים, שם אמרו השבוע כי "תופעת שוטטות חיות בר, לרבות חזירי בר במרחב העירוני, נובעת מחיפוש של חיות הבר אחר מזון זמין וקל להשגה שמקורו בעיקר בפסולת האדם. במקרים אלו על הרשות המקומית לפעול לשיפור רמת הסניטציה כפעולת מניעה באמצעות הקפדה על ניקיון שטח היישוב, סגירת פחי אשפה, פינוי אשפה תכוף ואיסור האכלת חיות על ידי התושבים, לרבות השארת צלוחיות אוכל ומים במדרכות. לעיתים נבחנים אמצעים נוספים כגון הנחיות השקיית מדשאות ציבוריות באופן שלא ימשוך חזירי בר, גידור ודילול נקודתי של חזירי הבר בשטחים הפתוחים הסמוכים לערים כמוצא אחרון. הקפדה על הסניטציה אמורה לצמצם את התופעה ולמזער את כניסת חזירי הבר לתוך העיר".

מדוברות העירייה נמסר: "בימים האחרונים החלה תופעה באזור צפון-מערב העיר של כניסת חזירי בר לתוך השטח העירוני. על פי הערכה, מדובר בחזירים שהגיעו מאזור שילת ומחפשים מזון בחלקי הספר של שכונת הכרמים. כחלק מניסיונות העירייה להרחיק את החזירים משטח העיר מבצע הווטרינר העירוני, בשיתוף עם מחלקת גנים ונוף,  מספר צעדים שנועדו למנוע את שהייתם במקום. בין השאר מבוצע ריסוס אקולוגי כנגד חרקים במדשאות בטעם מר, שאמור להביא לכך שהחזירים לא ירצו לאכול את הצמחים הגדלים במקום. בעירייה מדגישים כי על השכנים הגרים בקרבה ונוהגים להפעיל עמדות האכלה לחתולים, להקפיד על סילוק המזון בשעות הלילה, דבר שימנע מחיות הבר להיכנס לשטחים העירוניים ולהישאר בסביבת המחייה הטבעית והבטוחה עבורן".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20